porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
STRES. Jak ukoić skołatane nerwy? [SPRAWDZONE RADY]
STRES. Jak ukoić skołatane nerwy? [SPRAWDZONE RADY] Oto, co możesz zrobić, by opanować poddenerwowanie i zapobiec przykrym ...

Zgorzel gazowa - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

Odczuwasz silny ból zęba, albo miałeś nieszczęście zmiażdzyć w wypadku nogę lub rękę? Uważaj, grozi ci śmiertelne niebezpieczeństwo! Sprawdź, jak je rozpoznać i zapobiec najgorszemu. Dowiedz się, czym jest zgorzel gazowa i jak ją zwalczyć?

Zgorzel gazowa (inaczej gangrena) to jeden z rodzajów tak zwanej zgorzeli mokrej, związanej z infekcją bakteryjną. Jest to martwica mięśni lub tkanki łącznej, przebiegająca z wytworzeniem gazu. Nie leczona prowadzi do śmierci spowodowanej krążeniem we krwi toksyn (toksemią) i szokiem. Powstaje w wyniku zakażenia szczególnym gatunkiem bakterii - laseczką zgorzeli gazowej (Clostridium perfringens). Na szczęście obecnie występuje stosunkowo rzadko.

Skąd się bierze zgorzel?

Rezerwuarem (środowiskiem, w którym się rozmnaża) bakterii Clostridium perfringens jest przewód pokarmowy koniowatych. Można ją zatem spotkać przede wszystkim w ich otoczeniu - może być składnikiem kompostu, osadu dennego, ale także układu pokarmowego człowieka (flora fizjologiczna) i innych kręgowców. Występuje też u owadów oraz w glebie. Bakteria ta rośnie i rozwija się bardzo szybko w środowisku ubogim w tlen. Clostridium perfringens wytwarza 14 toksyn, które zostały oznaczone kolejnymi literami alfabetu greckiego. Cztery spośród nich: α, β, ε i ι to toksyny letalne (powodujące śmierć).

Gdzie powstaje zgorzel?

Zgorzel powstaje w miejscach dostępnych dla bakterii - w powłokach skórnych (po zmiażdżeniu), w płucach, miazdze próchniejącego zęba, jelitach. Duże ryzyko zakażenia powstaje w wyniku zanieczyszczenia rany (zwłaszcza miażdżonej) ziemią lub ciałami obcymi pochodzenia organicznego. Zgorzel jest często następstwem martwicy zęba. W ognisku martwicy muszą panować temperatura i wilgotność sprzyjające rozwojowi beztlenowców. Szczególnie podatne na zakażenie bakterią Clostridium perfringens są tkanki o ubogim ukrwieniu. Bakteria atakuje i niszczy komórki organizmu w obszarze infekcji, która szerzy się błyskawicznie. W procesie tym bakterie uwalniają do tkanek gaz.

Jak rozpoznać zgorzel?

Objawy powstania zgorzeli, to brunatno-czarny kolor martwej skóry, a także przyległych do niej, objętych zgorzelą, mięśni i kości, a także obrzęk, ból, a nawet utrata czucia w obrębie obumarłej skóry (w przypadku głębokiej martwicy). Z owrzodzeń i ran sączy się krwistobrunatna treść o przykrym zapachu. Zgorzel gazową charakteryzuje trzeszczenie skóry spowodowane pękaniem powstających pod nią pęcherzyków gazu widocznych w badaniu RTG.

Jak leczyć zgorzel?

Jeśli podejrzewasz powstanie zgorzeli, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Jej zlekceważenie może doprowadzić do ciężkich powikłań i śmierci. Szybka reakcja ułatwia skuteczne wyleczenie przy użyciu antybiotyków lub chirurgicznego wycięcia obumarłych tkanek. Niekiedy konieczna jest amputacja zainfekowanej kończyny. W leczeniu stosuje się także hiperbarię tlenową - działanie na uszkodzone tkanki tlenem pod zwiększonym ciśnieniem, co pomaga w ich regeneracji.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ból gardła: Co powoduje choroby gardła, jakie są objawy? Ból gardła: Co powoduje choroby gardła, jakie są objawy?

Zapalenie gardła zwykle mija po tygodniu. Ale przez ten tydzień nosimy w gardle kaktusy, stłuczone szkło i inne akcesoria fakirów. Mówimy, że nas „drapie”. Skąd się bierze to drapanie? Co powoduje...

Infekcje pochwy - jak ich uniknąć latem? Infekcje pochwy - jak ich uniknąć latem?

Odczuwasz swędzenie okolic intymnych, pieczenie sromu, masz upławy? Najprawdopodobniej zaatakowały cię drobnoustroje chorobotwórcze, a twój organizm się przed nimi nie obronił. Czy można było tego...

Dlaczego nie należy nadużywać antybiotyków? Co to jest antybiotykooporność?

Jeśli jesteś przeziębiony albo masz grypę antybiotyki ci nie pomogą! Lekarze z federalnego Centrum Zdrowia w Atlancie, chcą, by wszyscy zrozumieli to dla swojego dobra.

Aktualizacja: 22.04.2015 13:48
Autor: PL
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Piotr Kraśko – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Piotr Kraśko – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Znany prezenter Piotr Kraśko pochodzi z rodziny o tradycjach dziennikarsko-telewizyjnych ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.