porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
STRES. Jak ukoić skołatane nerwy? [SPRAWDZONE RADY]
STRES. Jak ukoić skołatane nerwy? [SPRAWDZONE RADY] Oto, co możesz zrobić, by opanować poddenerwowanie i zapobiec przykrym ...

Zgorzel gazowa - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

Odczuwasz silny ból zęba, albo miałeś nieszczęście zmiażdzyć w wypadku nogę lub rękę? Uważaj, grozi ci śmiertelne niebezpieczeństwo! Sprawdź, jak je rozpoznać i zapobiec najgorszemu. Dowiedz się, czym jest zgorzel gazowa i jak ją zwalczyć?

Zgorzel gazowa (inaczej gangrena) to jeden z rodzajów tak zwanej zgorzeli mokrej, związanej z infekcją bakteryjną. Jest to martwica mięśni lub tkanki łącznej, przebiegająca z wytworzeniem gazu. Nie leczona prowadzi do śmierci spowodowanej krążeniem we krwi toksyn (toksemią) i szokiem. Powstaje w wyniku zakażenia szczególnym gatunkiem bakterii - laseczką zgorzeli gazowej (Clostridium perfringens). Na szczęście obecnie występuje stosunkowo rzadko.

Skąd się bierze zgorzel?

Rezerwuarem (środowiskiem, w którym się rozmnaża) bakterii Clostridium perfringens jest przewód pokarmowy koniowatych. Można ją zatem spotkać przede wszystkim w ich otoczeniu - może być składnikiem kompostu, osadu dennego, ale także układu pokarmowego człowieka (flora fizjologiczna) i innych kręgowców. Występuje też u owadów oraz w glebie. Bakteria ta rośnie i rozwija się bardzo szybko w środowisku ubogim w tlen. Clostridium perfringens wytwarza 14 toksyn, które zostały oznaczone kolejnymi literami alfabetu greckiego. Cztery spośród nich: α, β, ε i ι to toksyny letalne (powodujące śmierć).

Gdzie powstaje zgorzel?

Zgorzel powstaje w miejscach dostępnych dla bakterii - w powłokach skórnych (po zmiażdżeniu), w płucach, miazdze próchniejącego zęba, jelitach. Duże ryzyko zakażenia powstaje w wyniku zanieczyszczenia rany (zwłaszcza miażdżonej) ziemią lub ciałami obcymi pochodzenia organicznego. Zgorzel jest często następstwem martwicy zęba. W ognisku martwicy muszą panować temperatura i wilgotność sprzyjające rozwojowi beztlenowców. Szczególnie podatne na zakażenie bakterią Clostridium perfringens są tkanki o ubogim ukrwieniu. Bakteria atakuje i niszczy komórki organizmu w obszarze infekcji, która szerzy się błyskawicznie. W procesie tym bakterie uwalniają do tkanek gaz.

Jak rozpoznać zgorzel?

Objawy powstania zgorzeli, to brunatno-czarny kolor martwej skóry, a także przyległych do niej, objętych zgorzelą, mięśni i kości, a także obrzęk, ból, a nawet utrata czucia w obrębie obumarłej skóry (w przypadku głębokiej martwicy). Z owrzodzeń i ran sączy się krwistobrunatna treść o przykrym zapachu. Zgorzel gazową charakteryzuje trzeszczenie skóry spowodowane pękaniem powstających pod nią pęcherzyków gazu widocznych w badaniu RTG.

Jak leczyć zgorzel?

Jeśli podejrzewasz powstanie zgorzeli, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Jej zlekceważenie może doprowadzić do ciężkich powikłań i śmierci. Szybka reakcja ułatwia skuteczne wyleczenie przy użyciu antybiotyków lub chirurgicznego wycięcia obumarłych tkanek. Niekiedy konieczna jest amputacja zainfekowanej kończyny. W leczeniu stosuje się także hiperbarię tlenową - działanie na uszkodzone tkanki tlenem pod zwiększonym ciśnieniem, co pomaga w ich regeneracji.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ból gardła: Co powoduje choroby gardła, jakie są objawy? Ból gardła: Co powoduje choroby gardła, jakie są objawy?

Zapalenie gardła zwykle mija po tygodniu. Ale przez ten tydzień nosimy w gardle kaktusy, stłuczone szkło i inne akcesoria fakirów. Mówimy, że nas „drapie”. Skąd się bierze to drapanie? Co powoduje...

Co robić, by mieć świeży oddech? Co robić, by mieć świeży oddech?

Przykry zapach z ust może utrudniać kontakty zawodowe i towarzyskie. Zwykle jednak jego przyczyny są błahe i nie potrzeba wiele trudu, by odzyskać świeży oddech. Poznaj sposoby radzenia sobie z tą...

Infekcje pochwy - jak ich uniknąć latem? Infekcje pochwy - jak ich uniknąć latem?

Odczuwasz swędzenie okolic intymnych, pieczenie sromu, masz upławy? Najprawdopodobniej zaatakowały cię drobnoustroje chorobotwórcze, a twój organizm się przed nimi nie obronił. Czy można było tego...

Aktualizacja: 22.04.2015 13:48
Autor: PL
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Gabriela Frycz - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Gabriela Frycz - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Gabriela Frycz to pierwsza córka aktora, Jana Frycza. Dziewczyna poszła ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.