porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest i skąd się bierze powysiłkowy ból mięśni? Jak poradzić sobie z zakwasami? Zakwasy to bóle mięśni pojawiające się najczęściej dobę po zbyt ...
Znaki na skórze - KIEDY NALEŻY USUNĄĆ ZNAMIĘ?

Znamiona - usuwać czy nie usuwać?

Znamiona - usuwać czy nie usuwać?
Czasem warto usunać znamiona profilaktycznie, by zdusić w zarodku kłopoty. Kiedy w ruch powinien pójść skalpel? fot.: Photos.com
Pieprzyki, piegi to może być nasz znak firmowy. Smaczek urody i stylu. Nie wszyscy je lubią i starają się ich pozbyć wszelkimi sposobami, tak jak piegów. Ale czasem warto usunąć znamiona profilaktycznie, by zdusić w zarodku kłopoty. Kiedy w ruch powinien pójść skalpel?

Większość z nas, oglądając własną skórę, może prześledzić niemal całą typologię znamion, które medycy określają mianem znamion barwnikowych. Są ciemnobrązowe, jasnobrązowe, złotawe, beżowe, a nawet czarne, czasem niebieskawe albo sinoczerwone lub różowe. Jedne są płaskie, wtopione w skórę, inne tworzą wyraźną wypukłość. Którym bacznie się przyglądać albo po prostu je usunąć?

Znamiona dysplastyczne

Są dużo większe niż zwykłe pieprzyki i znamiona. Mają nieregularny kształt i fakturę oraz kolor. W jednym znamieniu mieszają się różne odcienie brązu i różu, a nawet czarnego. Znamiona dysplastyczne umiejscawiają się w różnych częściach ciała, nawet na owłosionej skórze głowy. Często występują rodzinnie - ma je mama, córka, syn, ciocia... W wielu takich przypadkach są liczne - mówimy wtedy o zespole znamion dysplastycznych.  Wymagają one szczególnej uważności - rygorystycznej ochrony przed słońcem i systematycznej obserwacji, bo dość często złośliwieją. Trzeba pokazywać je lekarzowi nawet co trzy miesiące. Warto więc rozważyć usunięcie takich znamion.

Wrodzone znamiona barwnikowe

Zwykle są rozległe, o nierównomiernej brodawkującej powierzchni, nierzadko owłosione, potocznie zwane myszkami. Takie znamiona dość często złośliwieją, więc bezpieczniej je usuwać, choć nie jest to proste. Gdy zajmują dużą powierzchnię potrzebny jest autoprzeszczep skóry. Gdy myszki są mniejsze, ale liczne, rozsiane po całym ciele - może pozostać wiele małych blizenek. Jeśli usunięcie wrodzonych znamion barwnikowych jest trudne i kłopotliwe należy je bacznie obserwować i kontrolować.

Pieprzyki

To potoczna nazwa znamion barwnikowych komórkowych, które mają kolor od zbliżonego do odcienia skóry, przez brązy o rozmaitym nasyceniu po czerń. Bywają płaskie lub wypukłe. Każdy z nas ma po kilkanaście takich znamion i są one raczej bezpieczne. Wyjatek stanowią te, które są w miejscach narażonych na częste drażnienie: pod pachą, w pachwinie, pod kolanem, na linii gumki majtek, u kobiet tam, gdzie przebiega zapięcie lub ramiączko biustonosza, u mężczyzn na policzkach czy brodzie (golenie). Wtedy warto takie pieprzyki usunąć, bo częste drażnienie może doprowadzić do zezłośliwienia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dieta antyrakowa. Jakie produkty żywnościowe zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory? Dieta antyrakowa. Jakie produkty żywnościowe zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory?

Dieta jest jednym z głównych, jeśli nie najważniejszym czynnikiem zwiększającym lub obniżającym ryzyko zachorowania na nowotwory. Istnieją bowiem produkty żywnościowe, które pomagają zapobiec...

Jak rozpoznać raka skóry? Jakie pieprzyki i znamiona powinny wzbudzić nasz niepokój?

Nie każda zmiana na naszej skórze musi budzić panikę i strach. Warto jednak bacznie je obserwować, a w przypadku wątpliwości skonsultować się z dermatologiem.

NIEBEZPIECZNE SŁOŃCE - jak może ci zaszkodzić? Od lekkich chorób skóry po udar słoneczny i czerniaka

Słońce i promienie UV są dla nas niezbędne - zapewniają dobre samopoczucie i niezbędną witaminę D, jednak tylko w niewielkich ilościach. Przebywanie na sońcu bez ochrony może zakończyć się dla nas w...

Aktualizacja: 03.07.2012 11:06
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Laureaci nagrody Kapuścińskiego: Swietłana Aleksijewicz i Michał Olszewski: Kim są?
Laureaci nagrody Kapuścińskiego: Swietłana Aleksijewicz i Michał Olszewski: Kim są?

Nagroda Kapuścińskiego została wręczona laureatom na Warszawskich Targach Książki. Statuetki ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.