porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak się zmienia CERA PODCZAS CIĄŻY? Problemy skórne przyszłej mamy W ciąży zmienia się nie tylko obwód brzucha, czy podatność ...
Aby zajść w ciążę, badania wcale nie są konieczne - większość ciąż to tzw. wpadki. Ale jeśli jesteś nowoczesną, świadomą kobietą i ciążę planujesz, warto zrobić pewne badania

BADANIA PRZED CIĄŻĄ. Jak się przygotować do planowanej ciąży? Jakie BADANIA KRWI należy wykonać?

Czy jest sens robić badania przed ciążą? To zależy od nastawienia kobiety. Jeśli ma ona postawę: co ma być, to będzie, nie musi robić badań. Ale jeśli chce zapewnić dziecku jak najlepszy start i nie narażać siebie i jego na ryzyko niepowodzenia, powinna się zbadać. Mówimy, jakie badania warto zrobić, gdy staracie się o dziecko.

Faktem jest, że nawet zrobienie wszystkich możliwych badań przed ciążą nie daje gwarancji, że dziecko urodzi się zdrowe albo że się w ogóle urodzi, bo duży odsetek wczesnych poronień spowodowany jest wadami chromosomowymi, na które nikt nie ma wpływu. Ale wiele zagrożeń dla płodu można wykryć, wykonując badania stanu zdrowia przyszłej matki.

Dlatego jeśli planujesz zajść w ciążę i chcesz zminimalizować ryzyko niepowodzenia, powinnaś wykonać przynajmniej kilka podstawowych badań.

Jakie badania należy wykonać przed planowaną ciążą?

Morfologia krwi – wykaże, czy nie ma rażących odchyleń od normy, umożliwia wykrycie niektórych chorób i infekcji.

Badanie biochemiczne krwi – pozwala skontrolować m.in. stężenie glukozy, żelaza, białka, kreatyniny, mocznika, wapnia, cholesterolu; dzięki temu można wykryć np. cukrzycę czy inne nieprawidłowości.

Badanie krwi wykrywające infekcje: różyczkę, toksoplazmozę, kiłę, chlamydiozę – trzy pierwsze infekcje, jeśli trwają w czasie ciąży, powodują ciężkie wady płodu lub nawet utratę ciąży, a chlamydioza utrudnia zajście w ciażę. Wysoki poziom przeciwciał IgG toksoplazmozy i różyczki świadczy o tym, że kobieta jest odporna na te infekcje i nie musi się niczego obawiać. Kiedy zaś stwierdza się aktualną infekcję, trzeba ją wyleczyć przed zajściem w ciążę.

Badanie poziomu hormonów tarczycy – niedoczynność tego gruczołu, której skutkiem jest zbyt niski poziom hormonów tarczycowych, może uniemożliwić zajście w ciążę lub być przyczyną poronienia. Podobnie nadczynność wymaga konsultacji z endokrynologiem i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Badanie ogólne moczu – ocenia pracę nerek i całego układu moczowego. Wykrycie w moczu bakterii świadczy o infekcji – trzeba ją wyleczyć, zanim zaczniesz starać się o dziecko.

Badania HBs i HCV, ewentualnie HIV – pierwsze w kierunku zapalenia wątroby w następstwie infekcji wirusem typu B lub nosicielstwa tego typu wirusa, drugie na obecność wirusa typu C. W przypadku tych zakażeń nie ma wprawdzie śmiertelnego zagrożenia dla płodu, ale warto upewnić się, czy wszystko jest w porządku i w razie czego podjąć leczenie. Z tych samych powodów warto też zrobić badanie na nosicielstwo wirusa HIV.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie badania w trzecim trymestrze ciąży? Jakie badania w trzecim trymestrze ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś przestrzegać zalecanych badań - dzięki temu lekarz może kontrolować stan twojego zdrowia i rozwijającego się maleństwa. Dowiedz się, jakie badania czekają cię w trzecim...

Jakie BADANIA w pierwszym trymestrze CIĄŻY?

Sprawę ciąży potwierdziłaś już wykonaniem testu ciążowego, teraz czas na wizytę u lekarza ginekologa. Zobacz, jakie badania powinnaś zrobić na początku ciąży – w pierwszym trymestrze ciąży.

Jak przygotować się do ciąży? Świadome przygotowanie do ciąży

Jak przygotować się do ciąży? Świadome przygotowanie do ciąży. Podjęłaś decyzję, że chcesz zostac mamą? Najwyższa pora, by przygotować organizm do nowych zadań. To się opłaci! Zdrowa, w dobrej...

Aktualizacja: 28.11.2012 17:57
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Beata Szydło: rodzina [mąż, dzieci]
Beata Szydło: rodzina [mąż, dzieci]

Polityczną karierę Beata Szydło zawdzięcza sobie, rodzinie, która ją wspiera ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.