porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co zrobić, by uniknąć przebarwień? W odróżnieniu od piegów nie dodają uroku i w dodatku ...
Naturalne i dozwolone metody

Co na ból głowy w ciąży?

Kobieta w ciąży nie może przyjmować niektórych leków, także tych dostępnych bez recepty. Niektóre z nich mają bowiem uboczny wpływ na zdrowie dziecka, które rozwija się w jej łonie. Dlatego zanim sięgniemy po jakiś preparat, warto przeczytać ulotkę, a najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem.

Każda firma farmaceutyczna musi przebadać lek, który wypuszcza do sprzedaży, pod kątem jego wpływu na płód rozwijający się w organizmie kobiety. W tym celu przeprowadza badania naukowe (testy na kobietach ciężarnych są zakazane). Na tej podstawie określa, czy lek jest bezpieczny dla przyszłych mam i ich dzieci, czy też nie powinien być przyjmowany w okresie ciąży. Wiele substancji zawartych w preparatach leczniczych, leczy konkretne dolegliwością, ale jednocześnie negatywnie wpływa na zdrowie płodu. Przechodzą do niego za pośrednictwem krwi i oddziałują na niego: mogą zahamować lub zaburzyć rozwój dziecka, zwłaszcza w początkowej fazie ciąży, gdy tworzą się i formują się wszystkie organy i narządy malca.

Ciąża: zakazane leki

Dla bezpieczeństwa dziecka przyszłe mamy nie powinny wiec przyjmować żadnych leków bez konsultacji z ginekologiem lub internistą, który jest poinformowany o ich ciąży. Oznacza to, że muszą zrezygnować także z niektórych popularnych leków, np. na ból głowy, które są sprzedawane bez recepty i dostępne nie tylko w aptekach, ale i w sklepach spożywczych czy na stacjach benzynowych. Co w takim razie zrobić, gdy kobieta oczekujące dziecka odczuwa np. ból głowy? Na pewno nie powinna przyjmować preparatów z ibupromem czy aspiryną. Ibuprom to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który może powodować nieprawidłowy rozwój układu krążenia malca, hamować czynność porodową, może też wywołać reakcje uczuleniowe. Aspiryna natomiast jest substancją szczególnie niebezpieczną w 3. trymestrze – nawet jedna jej dawka może wpłynąć na wzrost dziecka. Ponieważ zmniejsza krzepliwość krwi, może też wywołać poronienie.

Ciąża: bezpieczne sposoby na ból

Bezpiecznym lekiem przeciwbólowym jest pracetamol, który może być stosowana przez cały okres ciąży i karmienia. Bezpieczna dawka to 4 g na dobę, czyli ok. 8 tabletek. Przy częstym bólu głowy warto też sięgnąć po naturalne sposoby walki z tą dolegliwością. Dobrą metodą jest smarowanie skroni preparatami ziołowymi np. Amolem czy po prostu wyjście na spacer. Ulgę przyniosą również chłodne kompresy na czoło oraz akupresura: najlepiej uciskać lekko wgłębienie z tyłu głowy, poniżej linii włosów. Jeśli ból głowy spowodowany jest zmęczeniem, warto poprosić kogoś o lekki masaż karku i ramion.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy grypa może być niebezpieczna dla kobiety w ciąży? Czy grypa może być niebezpieczna dla kobiety w ciąży?

Każda, nawet najdrobniejsza choroba w ciąży urasta do rangi problemu. Nic więc dziwnego, że zarówno grypa, jak i zwykłe przeziębienie mogą być niebezpieczne, nie tylko dla samego płodu, ale i dla...

Aktualizacja: 23.06.2015 08:30
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Polityczna przeszłość Andrzeja Dudy. Jak przebiegała jego kariera?
Polityczna przeszłość Andrzeja Dudy. Jak przebiegała jego kariera?

Ma dopiero 43 lata, za sobą prężną karierę polityczną, a ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.