porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Seks z brzuszkiem. Jak bezpiecznie uprawiać seks będąc w ciąży?
Seks z brzuszkiem. Jak bezpiecznie uprawiać seks będąc w ciąży? Jeśli kobieta oczekująca dziecka jest zdrowa, a ciąża przebiega prawidłowo, ...
Czy aborcja farmakologiczna jest mniej ryzykowna od tradycyjnej skrobanki?

Co to jest aborcja farmakologiczna i czy jest legalna w Polsce?

Aborcja to nie zawsze musi być zabieg przeprowadzanyw gabinecie. Można jej dokonać również za pomocą leków. Jakie to substancje i czy jest to legalne w Polsce?

Dlaczego aborcja farmakologiczna jest zakazana w Polsce?

Aborcja farmakologiczna jest w Polsce nielegalna, tak jak inne formy aborcji z innych przyczyn niż określone w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Ważne jest to, aby nie mylić aborcji farmakologicznej z tzw. tabletkami "po stosunku" (np. Escapelle) - tabletki "po stosunku" nie usuwają ciąży, ale zapobiegają zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy lub uniemożliwiają zapłodnienie. Nie dopuszczają więc do ciąży, a nie ją usuwają.

Jak działa aborcja farmakologiczna?

Z aborcją farmakologiczną jest inaczej - działa ona na już trwającą ciążę, więc usuwa ją. Ważną różnicą w stosunku do aborcji przeprowadzanej za pomocą zabiegu w gabinecie jest fakt, że bezpiecznie można dokonać aborcji farmakologicznej do 8-9 tygodnia ciąży, później rośnie ryzyko powikłań (aborcję w większości krajów przeprowadza się najpóźniej 12-16 tygodnia ciąży).

Najpopularniejszym i najbardziej znanym preparatem służącym do aborcji farmakologicznej jest RU-486 czyli mifepriston, który powoduje odklejenie się zapłodnionej komórki jajowej od ścianki macicy. Zgodnie z instrukcją organizacji Women on Web (Kobiety w Sieci), po 36 godzinach od przyjęcia mifepristonu, należy podać mizoprostol (dopochwowo), który spowoduje kurcze macicy skutkujące wydaleniem płodu. Po wszystkim powinno się w ciągu dwóch tygodni wykonać badanie ginekologiczne stwierdzające czy nastąpiło poronienie. Obraz medyczny jest identyczny,  jak przy poronieniu naturalnym.

Istnieją, oczywiście, również inne preparaty, które mogą powodować podobne skutki, jednak wymienione wyżej substancje należą do sprawdzonych i są przeznaczone do tych właśnie zastosowań, są więc najbezpieczniejsze. Prawidłowo zastosowana aborcja farmakologiczna jest najbezpieczniejszą dla zdrowia kobiety formą przerywania ciąży.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dokąd Polki jeżdżą przeprowadzać aborcję?

Aborcję można przeprowadzić w Polsce tylko w trzech ściśle określonych ustawą przypadkach. Nie jest jednak tajemnicą, że Polki dokonują aborcji i to nie tylko w podziemiu, ale i zupełnie legalnie -...

Aktualizacja: 16.02.2012 18:12
Autor: Andrzej_M
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Monika Mariotti - kim jest?
Monika Mariotti - kim jest?

Monika Mariotti zagra jedną z głównych ról w nowym serialu ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.