porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czemu podczas ciąży zmienia się owal twarzy?
Czemu podczas ciąży zmienia się owal twarzy? Podczas ciąży owal twarzy często się zmienia. Mówimy, jak sprawić, ...
Jasna sprawa

Co zrobić, by uniknąć przebarwień?

W odróżnieniu od piegów nie dodają uroku i w dodatku bardzo ciężko się ich pozbyć. Lepiej więc im zapobiegać, tym bardziej, że jest to możliwe.

Ochrona przed przebarwieniami to jedno z zaleceń, z jakimi dość często spotykają się ciężarne. Bo choć nie są one tylko typowo ciążowym problemem, to jednak przyszłe mamy są na nie szczególnie narażone, co, jak niemal każdy urodowy problem w tym okresie, ma związek z nadmiarem estrogenów. Pod ich wpływem część komórek produkujących melaninę w skórze może zacząć pracować szybciej, niż przedtem, przez co barwnik gromadzi się nierównomiernie, tworząc ciemniejsze, brunatne plamy.

Jak skutecznie chronić skórę?

 Większa skłonność do przebarwień jest raczej kiepską wiadomością, ale są też dobre wieści: z reguły nie nękają one kobiet, które w odpowiednim czasie podjęły odpowiednie środki zaradcze. Latem obowiązkowy jest krem z filtrem UV. W pochmurne dni można stosować zwykły krem do twarzy zawierający filtr o współczynniku ochrony SPF 20 lub wyższym, albo nakładać podkład, również z SPF minimum 20. W słoneczne skuteczniejszy będzie krem z najsilniejszym filtrem SPF 50+. Dobrym pomysłem są kremy BB z linii przeciwsłonecznych, które chronią, równocześnie nadając skórze lekko opalony odcień. Ważny jest rodzaj filtra, bo w ciąży bezpieczniejsze są filtry mineralne, które odbijają promieniowanie UV. Filtry chemiczne działają inaczej - wnikają w skórę i pochłaniają promienie, przez co w skórze dochodzi do redakcji cieplnej. Nie są szkodliwe, mogą jednak uczulać. Przyszłe mamy chłopców powinny unikać filtru chemicznego o nazwie benzofenon 3 – ostatnie doniesienia naukowe sugerują, że może mieć on działanie zbliżone do estrogenu, a więc mieć negatywny wpływ na męski płód. 

Co oprócz kremu z filtrem?

W słoneczne dni lepiej szukać cienia. Zacienione miejsca nie osłonią przez przebarwieniami w stu procentach, ale zmniejszą ich ryzyko. W słoneczne dni przyda się też kapelusz z rondem na tyle dużym, by osłaniał twarz. Drobne plamy można od razu rozjaśniać. Podczas ciąży dozwolone są łagodnie działające kremy wybielające do cery wrażliwej, które zmniejszają aktywność enzymu aktywującego produkcję barwnika, i blokują jego transport do naskórka. W kremach na dzień oprócz substancji wybielających są również bardzo wysokie filtry UVA i UVB, co chroni przed powstawaniem kolejnych plamek. Uwaga! Jeśli kupujesz kosmetyki na Allegro, albo sprowadzasz je z internetowych sklepów z USA (np. Amazon.com), zwracaj uwagę na skład. W tych wybielających nie może być hydrochinionu. Ta substancja uznawana jest za bardzo skuteczną w rozjaśnianiu plam, jednak ma ona działanie toksyczne i z tego powodu jest zakazana w kosmetykach produkowanych w Unii Europejskiej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Cera w ciąży - jak zapobiec przebarwieniom?

O tym, że hormony plus słońce równa się przebarwienia, przekonują się kolejne pokolenia przyszłych mam. Czemu powstają i jak ich uniknąć?

Aktualizacja: 26.05.2015 10:46
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Pola Pospieszalska, wokalistka: kim jest?

Pola Pospieszalska to polska wokalistka, która robi międzynarodową karierę. Kim ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.