porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Do jakiego wieku można zajść w ciążę? Skończyłaś 30 lat i jeszcze nie urodziłaś pierwszego dziecka? Jeśli ...
Poziom cukru u przyszłej mamy trzeba regularnie kontolować

Cukrzyca w ciąży - czy jest groźna dla matki i dziecka? Jak ja rozpoznać?

Cukrzyca w ciąży może ujawnić się także u kobiet, które wcześniej miały poziom cukru we krwi w normie. Często przebiega bez wyraźnych objawów, a w porę nie wykryta jest groźna i dla mamy i dla dziecka. Czym grozi nie leczona cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca przyszłych mam to choroba, której nie wolno bagatelizować. Nieleczona niesie za sobą poważne powikłania - na zagrożenia narażona jest i matka i rozwijający się płód. Do najpoważniejszych skutków należą: zakażenia układu moczowego i dróg rodnych, ryzyko poronienia oraz wady wrodzone serca, nerek, układu kostnego i mózgu u dziecka.

Niekontrolowana cukrzyca może być przyczyną nadmiernego rozwoju płodu w stosunku do jego wieku (tzw. makrosomia) – a to zwiększa ryzyko urazu przy porodzie i mogłoby spowodować wystąpienie zespołu niewydolności oddechowej noworodka. Najgroźniejszym powikłaniem jest ryzyko obumarcia płodu. Z badań wynika, że dziecko, które w okresie płodowym miało zbyt wysoki poziom glukozy (hiperglikemia), jest bardziej narażone na cukrzycę typu 1 i 2 jako dorosły. A co druga kobieta, która na nią chorowała w ciąży, może mieć w przyszłości cukrzycę typu 2. Dlatego po urodzeniu dziecka już zawsze powinna sprawdzać poziom cukru raz w roku.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Schorzenie dotyczy tylko kobiet oczekujących dziecka  - to kilku procent ciążarnych, ale z roku na rok ich przybywa. Niemal zawsze choroba ujawnia się w drugim lub trzecim trymestrze, ok. 24–28 tygodnia. Połóg to czas kiedy z reguły ustępuje (6–8 tygodni po porodzie poziom cukru zwykle wraca do normy). Przyczyną tej odmiany cukrzycy są zmiany hormonalne. Wpływają one na wytwarzanie insuliny, która ma obniżać poziom cukru we krwi).

Cukrzyca ciążowa pojawia się częściej, jeśli:

  • u przyszłej mamy występuje nadwaga (dużo przytyła w pierwszym trymestrze), 
  • otyłość lub cukrzyca jest występuje w rodzinie,
  • schorzenie pojawiło się już w poprzedniej ciąży,
  • kobieta ma więcej niż 35 lat.

Jak rozpoznać cukrzycę w ciąży?

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi nie powoduje zazwyczaj charakterystycznych symptomów. Objawy, które jej towarzyszą mogą być brane za typowe dolegliwości kobiet w ciąży. Częstsze oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, swędzenie skóry, zmęczenie to te najpowszechniejsze. Dlatego aby pierwsze objawy nie umknęły przyszłej mamie trzeba regularnie badać krew. Pierwszym sygnałem alarmowym może być również cukier w moczu, wykryty podczas rutynowego badania.

Jak przebiega ciąża z cukrzycą?

Już na początku ciąży trzeba wykonać oznaczenie stężenia glukozy na czczo. Jeśli wynik okaże się za wysoki (prawidłowy to mniej niż 100 mg/dl) lekarz zaleci jeszcze tzw. test obciążenia glukozą. Polega on na dwukrotnym pobraniu krwi: na czczo oraz 2 godziny od wypicia wody z glukozą. Gdy jednak pierwsze badania są prawidłowe, test ten robi się dopiero między 24. a 28. tygodniem, ewentualnie powtarza się w 32. tyg.

Prawidłowy wynik po obciążeniu glukozą to mniej niż 140 mg/dl. Wyższe wartości to już cukrzyca ciążowa - aż do porodu regularnie trzeba sprawdzać poziom cukru. Przyszłej mamie z cukrzycą potrzebny będzie glukometr – urządzenie przypominające długopis, którym nakłuwa się palec, a potem odczytuje wynik. Cukrzyca nie oznacza z reguły konieczności przyjmowania leków. Gdy jednak lekarz uzna za konieczne potrzebna jest insulina w zastrzykach. Dla ciężarnych z cukrzycą, a także kobiet, które planują dziecko, a już mają cukrzycę, są do wypożyczenia (bezpłatnie) nowoczesne pompy insulinowe, które ułatwiają aplikowanie leku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 08.01.2012 10:23
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?

Make Life Harder, czyli MLH powstał po to, by obśmiać ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.