porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dokąd Polki jeżdżą przeprowadzać aborcję? Aborcję można przeprowadzić w Polsce tylko w trzech ściśle określonych ...
Dobry ginekolog, czyli jaki? Jak powinien zachowywać się dobry ginekolog?

Czego możesz oczekiwać i wymagać od dobrego ginekologa, który prowadzi twoją ciążę?

W ciąży potrzebujesz dobrej opieki medycznej, bo od tego może zależeć zdrowie twojego dziecka. Szukaj więc kompetentnego i rzetelnego ginekologa. Oto, czego możesz od niego oczekiwać.

Dobry ginekolog przeprowadza dokładny wywiad

Podczas pierwszej wizyty ginekolog powinien przeprowadzić bardzo dokładny wywiad. To ważny element pracy każdego lekarza. Wywiad lekarski u pacjentki w ciąży nie powinien ograniczać się do pytań o przebyte choroby, datę ostatniej miesiączki itp. Dobry lekarz powinien zapytać także np. o zawód (na tej podstawie może zlecić dodatkowe badania lub szczepienia) i delikatnie wybadać sytuację życiową (gdy jest zła, istnieje większe ryzyko depresji lub "pocieszania się" alkoholem).

Wykonuje niezbędne badania

Głównym zadaniem lekarza prowadzącego ciążę jest czuwanie nad jej dobrym rozwojem, a więc ginekolog musi regularnie badać i obserwować pacjentkę, by wychwycić wszelkie nieprawidłowości. Oprócz badań ginekologicznych i USG, powinien zlecać badania laboratoryjne – i to nie tylko te standardowe, ale również zalecane (HIV, cytomegalia, hormony tarczycy), zwłaszcza jeśli pacjentka jest w grupie ryzyka. Jeśli masz więcej niż 35 lat, lekarz powinien cię poinformować o możliwości wykonania badań genetycznych i dać na nie skierowanie (nie można z nimi zwlekać!). Kalendarz badań w ciąży znajdziesz w internecie 

Nie lekceważy twoich obaw

Kobieta w ciąży zwykle ma sporo pytań, a jeszcze więcej obaw i wątpliwości. Lekarz nie powinien ich lekceważyć, tylko je wysłuchać i odpowiedzieć na nie. Niestety, niektórzy lekarze są bardzo kompetentni, ale mało rozmowni. To nie jest najlepszy model relacji, ale czasami warto się zastanowić, czy nie lepiej pozostać pod opieką dobrego profesjonalisty, nawet gdy nie rozmawia z tobą tyle, ile byś chciała. Ważne jest również, by lekarz budował atmosferę spokoju i bezpieczeństwa, pozytywnie nastrajając cię do ciąży i porodu.  

Kieruje do specjalisty

Gdyby została u ciebie wykryta jakaś choroba (np. cukrzyca ciążowa, nadczynność czy niedoczynność tarczycy) lekarz prowadzący ciążę powinien wskazać ci specjalistę, który zajmie się jej leczeniem. Kobiety, które cierpią w ciąży na depresję, też powinny móc liczyć na pomoc ginekologa – idealnie by było, gdyby kierował swoją pacjentkę do konkretnego psychiatry, którego zna i ceni.

Jest dostępny

Dobrze by było, gdyby ginekolog prowadzący ciążę był dostępny nie tylko w gabinecie, ale i przez telefon – w razie nagłego bólu czy krwawienia. Dlatego wielu lekarzy przyjmujących prywatnie daje pacjentkom numer swojej komórki. Niestety, w publicznej przychodni raczej trudno na to liczyć, ale dobry lekarz stara się tak informować pacjentkę, aby wiedziała, co ma robić i gdzie się zgłosić, gdyby wydarzyło się coś nagłego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie badania w drugim trymestrze ciąży? Jakie badania w drugim trymestrze ciąży?

Regularne badania w ciąży są bardzo istotne - zarówno dla zdowia przyszłej mamy, jak i dziecka. Jakie badania musi wykonać kobieta w drugim trymestrze ciaży?

Lekarz prowadzący ciążę - czego możesz od niego oczekiwać? Lekarz prowadzący ciążę - czego możesz od niego oczekiwać?

Lekarz prowadzący ciążę musi regularnie badać i obserwować pacjentkę, aby wychwycić wszelkie ewentualne nieprawidłowości. Podpowiadamy, czym się kierować, wybierając ginekologa na czas ciąży.

Jaka jest różnica między usg 3D a 4D? Jaka jest różnica między usg 3D a 4D?

Jeszcze nie tak dawno samo badanie USG było luksusem. Możliwość podejrzenia własnego dziecka wydawała się rodzicom przełomowym odkryciem. Choć wielu specjalistów, w celach diagnostycznych nadal...

Aktualizacja: 29.02.2012 11:29
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Robert Leszczyński nie żyje. Kim był? [KARIERA, RODZINA]
Robert Leszczyński nie żyje. Kim był? [KARIERA, RODZINA]

Robert Leszczyński nie żyje - ta wiadomość zasmuciła wiele osób nie ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.