porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czego nie jeść podczas karmienia piersią?
Czego nie jeść podczas karmienia piersią? To nieprawda, że każda karmiąca mama ma przejść na dietę ...
Kiedy zrobić test ciążowy, test ciążowy kiedy? Jak zrobić test ciążowy?

Czy test ciążowy można robić wieczorem?

Czy test ciążowy można robić wieczorem?
Choć współczesne testy ciążowe są bardzo czułe, zaleca się je wykonywać z moczu porannego. Co nie oznacza, że zrobiony wieczorem da zawsze błędny wynik. Zdecydowanie od pory dnia, ważniejszy jest dzień cyklu. Test ciążowy możemy zrobić najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie o jakiej porze dnia najlepiej wykonać test ciążowy, warto po prostu poznać jego działanie. Testy ciążowe wykrywają w moczu obecność hormonu HCG - gonadropiny kosmówkowej.

HCG co to za hormon?

Gonadropina kosmówkowa (HCG) to hormon wydzielany przez płód po zagnieżdżeniu się w macicy. W pierwszych tygodniach ciąży jest go dużo (na początku ciąży jego poziom sukcesywnie wzrasta), później stopniowo spada. Pojawia się w moczu po zagnieżdżeniu się jajeczka w macicy czyli mniej więcej w dniu spodziewanej miesiączki.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Z powyższego wynika, że jeżeli jest się w ciąży, hormon HCG będzie obecny w twoim moczu o każdej porze dnia i nocy. Zaleca się jednak, by test wykonać rano, bo po nocy jest on najmniej rozcieńczony i stężenie HCG jest największe (może być zmniejszone, gdy kobieta wstawała w nocy do toalety), poza tym poziom HCG w ciągu dnia sukcesywnie spada. Dzień przed wykonaniem testu ciążowego warto też nie pić zbyt dużej ilości płynów.

Czy test ciążowy może się mylić?

Jeśli przestrzegamy instrukcji na opakowaniu, test powinien wyjść prawidłowo. Może się jednak zdarzyć, że jego wynik będzie fałszywy. I tu mamy dwa przypadki:

- wynik fałszywie dodatni czyli nie jesteśmy w ciąży, a test pokazuje dwie kreski. Taka sytuacje zdarza się niezwykle rzadko na przykład na skutek przyjmowania jakiś leków hormonalnych.

- wynik fałszwie ujemny czyli jesteśmy w ciąży, a wynik pokazuje, że nie np. kiedy stężenie HCG w moczu jest zbyt małe.

Dla pewności zawsze warto po około dobie, dwóch wykonać ponownie test.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy nudności i zawroty głowy są pewnym sygnałem, że jesteś w ciąży?

Od jakiegoś czasu męczą cię mdłości? Masz silne bóle głowy? To niekoniecznie muszą być objawy ciąży, ale np. przemęczenia.

Jak i kiedy wykonać test ciążowy? Kiedy zrobić test na ciążę? Jak i kiedy wykonać test ciążowy? Kiedy zrobić test na ciążę?

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Zanim udasz się na konsultację do ginekologa, możesz za pomocą domowego testu ciążowego sama sprawdzić, czy tak jest. Skuteczność testów ciążowych dostępnych na...

Test ciążowy - kiedy go zrobić? Po ilu dniach jest wiarogodny test ciążowy?

Domowy test ciążowy to dobry sposób, by sprawdzić czy jesteś w ciąży. Test ciążowy, jeśli jest właściwie wykonany - w odpowiednim terminie i zgodnie z instrukcją producenta - da ci 99 procentową...

Aktualizacja: 12.02.2014 16:05
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Oscary 2015. Agata Trzebuchowska, aktorka z Idy - kim jest?
Oscary 2015. Agata Trzebuchowska, aktorka z Idy - kim jest?

Agata Trzebuchowska to młoda polska aktorka, któregoś dnia wypatrzona przez ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.