porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest aborcja farmakologiczna i czy jest legalna w Polsce? Aborcja to nie zawsze musi być zabieg przeprowadzanyw gabinecie. Można ...
W Polsce jest zakaz przeprowadzania aborcji bez wskazań medycznych. Polki uprawiają więc tzw. turystykę aborcyjną. Dokąd jeżdzą?

Dokąd Polki jeżdżą przeprowadzać aborcję?

Aborcję można przeprowadzić w Polsce tylko w trzech ściśle określonych ustawą przypadkach. Nie jest jednak tajemnicą, że Polki dokonują aborcji i to nie tylko w podziemiu, ale i zupełnie legalnie - za granicą. Gdzie? Dokąd Polki jeżdżą przerwać ciążę, czy są wtedy bezpieczne?

Aborcja w Polsce

W Polsce aborcja z przyczyn społecznych lub na życzenie kobiety jest nielegalna. Płód można usunąć tylko wtedy gdy stanowi on zagrożenie dla zdrowia matki, ciąża pochodzi z czynu zabronionego (np. gwałtu) lub też płód jest nieodwracalnie uszkodzony, czyli gdy istnieją przesłanki medyczne. Reguluje to ustawa o o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Turystyka aborcyjna

Nie jest jednak tajemnicą, że bardzo łatwo dokonać aborcji w podziemu, za pieniądze. Gazety pełne są ogłoszeń sugerujących taką możliwość. Ale nielegalny zabieg to nie jedyna opcja jaką mają kobiety, które chciałyby usunąć ciążę. Aborcji można bowiem dokonać całkowicie legalnie w większości krajów Unii Europejskiej, a także np. na Ukrainie. Co więcej, czysto teoretycznie za aborcję dokonaną w którymś z krajów UE Narodowy Fundusz Zdrowia, zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej powinien zapłacić w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, ale polski rząd nadal nie wdrożył odpowiednich przepisów wykonawczych.

Polki jeżdżą więc dokonywać aborcji w prywatnych gabinetach, nie muszą się obawiać, że nagle wkroczy policja i przerwie całą procedurę. Mogą również cieszyć się pełną opieką medyczną przed i po zabiegu, co nie zawsze da się zrobić w przypadku zabiegu dokonywanego nielegalnie w Polsce.

Z racji poziomu usług medycznych i bliskości geograficznej najpopularniejszymi kierunkami tzw. turystyki aborcyjnej są Czechy i Niemcy. Nie ma tam najmniejszych problemów z wykonywaniem zabiegów, aborcja jest w pełni dostępna i jedyne co trzeba mieć to czas i pieniądze na zabieg.

Znacznie mniej popularne są wyjazdy do naszych wschodnich sąsiadów - na Ukrainę czy do Okręgu Kalinigradzkiego. Przyczyną jest zła opinia o poziomie higieny w gabinetach tamtejszych ginekologów. Niemniej znacząco niższe ceny kuszą sporo zdesperowanych Polek chcących usunąć niechcianą ciążę.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co to jest aborcja farmakologiczna i czy jest legalna w Polsce?

Aborcja to nie zawsze musi być zabieg przeprowadzanyw gabinecie. Można jej dokonać również za pomocą leków. Jakie to substancje i czy jest to legalne w Polsce?

Aktualizacja: 31.08.2012 12:11
Autor: Andrzej_M
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA

Małgorzata Domagalik jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej utalentowanych dziennikarek ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.