porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak leczy się rumień zakaźny?
Jak leczy się rumień zakaźny? Objawia się nieznacznie podwyższoną temperaturą oraz wysypką na twarzy, która ...
Poród na gazie: jak działa podtlenek azotu gdy kobieta rodzi

Gaz rozweselający jako znieczulenie przy porodzie. Warto?

Na polskich porodówkach pojawił się nowy sposób łagodzenia bólu porodowego: wdychanie podtlenku azotu. Gaz ten potocznie nazywany jest gazem rozweselającym, ale to nazwa myląca. Opisujemy, jak naprawdę wpływa na rodzącą i czy warto z niego skorzystać.

Na Zachodzie metodę tę stosuje się od lat. W Polsce tzw. gaz rozweselający także był stosowany w położnictwie już w latach 70. i 80., ale w niewielkim zakresie. Teraz - od paru miesięcy - wprowadzają go na oddziały położnicze kolejne szpitale, aby złagodzić ból porodowy.

Jak stosuje się gaz rozweselający?

Stosowany do znieczulania porodu gaz leczniczy to mieszanka podtlenku azotu i tlenu (pół na pół). Stosuje się go w I okresie porodu, najdłuższym i najbardziej bolesnym dla rodzącej. Gdy nadchodzi skurcz, rodząca kobieta wykonuje głęboki, powolny wdech - przez specjalną maseczkę lub ustnik (połączony ze zbiornikiem mieszanki). Podtlenek azotu szybko wchłania się przez płuca do krwi i do tkanek organizmu, łatwo jest też wydalany. Ma działanie przeciwbólowe i – znacznie słabsze – nasenne, nie działa zwiotczająco na mięśnie. Wykazuje niewielkie właściwości euforyzujące, którym zawdzięcza potoczną nazwę gaz rozweselający. Nie jest jednak prawdą, że osoba, która wdycha ten gaz, traci świadomość, dostaje "małpiego rozumu" i śmieje się do rozpuku. To kompletna bzdura! Dzięki działaniu gazu rodząca czuje się bardziej zrelaksowana, rozluźniona, ma lepszy nastrój, wyrównany oddech. Odczuwa przyjemne oszołomienie, dzięki czemu nie czuje lęku, co pozytywnie wpływa na postęp porodu.

Czy gaz rozweselający znieczula ból porodowy?

Mieszanka gazowo-tlenowa rzadko zapewnia zupełne uśmierzenie bólu, ale go zmniejsza. Wiele kobiet opisuje efekt działania gazu jako stępienie ostrości bólu. Często wystarcza to, by poradzić sobie ze skurczami na wczesnym etapie porodu, jednak pod koniec porodu podtlenek azotu zwykle zupełnie już nie działa, bo skurcze są zbyt silne.

Gdzie i dla kogo dostępne jest takie znieczulenie porodu

Gaz rozweselający nie wywiera żadnego szkodliwego wpływu na matkę i dziecko. Jednak nie u każdej rodzącej może być zastosowany. Przeciwwskazaniami są: niedrożność górnych dróg oddechowych (przeziębienie, przerost migdałków), choroby psychiczne, stwardnienie rozsiane, porfiria, rozedma płuc, uczulenie na środek, skrajne wyczerpanie. Metoda wziewna jest dostępna m.in. w szpitalach w Bydgoszczy, Wrocławiu, Inowrocławiu, Łańcucie, Łomży, Świdniku. Pacjentka nic za to nie płaci.  

 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
CESARSKIE CIĘCIE: jakie ryzyko powikłań niesie cesarskie cięcie?

Coraz więcej kobiet decyduje się na cesarkę na żądanie. Tymczasem cesarskie cięcie, jak każda operacja, może skończyć się powikłaniami. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, jakie mogą być powikłania po...

PORÓD KLESZCZOWY - co to takiego? Kiedy konieczne jest użycie kleszczy w czasie porodu?

Czasami, nawet przy prawidłowo przebiegającej ciąży, mogą wystąpić komplikacje przy porodzie. Użycie przez lekarzy specjalnych kleszczy potrafi uratować życie i zdrowie dziecka.

Jak uniknąć nacięcia krocza podczas porodu?

Już nawet Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oficjalnie przyznało, że należy ograniczyć rutynowe nacinanie krocza! Wiele zależy tu od postawy położnej, ale przyszła mama powinna popracować nad...

Aktualizacja: 27.05.2013 12:18
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
 Edyta Bielak-Jomaa - kim jest? Co o niej wiemy? [KARIERA, RODZINA]
Edyta Bielak-Jomaa - kim jest? Co o niej wiemy? [KARIERA, RODZINA]

Edyta Bielak-Jomaa będzie nowym Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Podczas ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.