porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
WITAMINY W CIĄŻY - brać czy nie? Jakie rozsądne dawki? To mit, że w ciąży trzeba koniecznie stosować preparaty wielowitaminowe. ...
Dziecko. Pożegnanie z piersią

Jak odzwyczaić dziecko od karmienia piersią?

Muszę odzwyczaić dziecko od piersi - łatwo to powiedzieć, ale wykonać jest już dużo trudniej. Jak postępować, gdy nadejdzie czas na to, by zakończyć karmienie piersią?

Mleko mamy jest dla niemowlęcia najlepszym pokarmem, i zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, powinno się karmić dziecko wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku życia, i starać się utrzymać karmienie do drugiego roku życia. Czasem jednak, z różnych względów jest to niemożliwe. Decyzję o zaprzestaniu karmienia mamy podejmują najczęściej wtedy, kiedy wracają do pracy, rzadziej powodem jest zmęczenie albo ząbkowanie. Niezależnie jednak od powodów, decyzji nie należy podejmować pochopnie. A jeśli jesteś na sto procent pewna swojego wyboru, przygotuj się na to, że dziecku może nie być łatwo rozstać się z piersią. Ważne, by wybrać na to odpowiedni moment.

Nie odstawiaj malca od piersi, kiedy jest chory, ząbkuje, właśnie miał szczepienie. Te sytuacje to dla niego wystarczający stres, i nie ma sensu fundować mu kolejnych napięć. W tym samym momencie nie wprowadzaj też innych istotnych zmian w życiu dziecka – nie wracaj do pracy, nie zostawiaj go na dłużej z babcią albo opiekunką

Kup mieszankę i niezbędne akcesoria

Niemowlę musi nadal dostawać mleko, dlatego jeśli podjęłaś decyzję o tym, że rezygnujesz z karmienia, najpierw wybierz się z nim do pediatry, który pomoże dobrać mieszankę, biorąc pod uwagę stan zdrowia malca i potrzeby jego organizmu. Najlepiej poprosić lekarza o polecenie dwóch, trzech różnych mlek, bo mają one różny smak - może się zdarzyć, że będziecie musieli wypróbować kilka różnych mieszanek, zanim maluch którąś zaakceptuje. Kupując mleko zwracaj uwagę na oznaczenia na opakowaniu, bo mieszankę trzeba dopasować do wieku maluszka.
Niezbędne będą również akcesoria: przynajmniej dwie butelki ze smoczkami (ich rozmiar musi być dostosowany do wieku malca), szczotka do mycia butelek, sterylizator.  

Odzwyczaj dziecko od piersi

To zazwyczaj jest najtrudniejsze. Sposób postępowania zależy od wieku dziecka.

  • 3-5 miesięcy. Dzieci w tym wieku, karmione tylko piersią, nie znają smaku innego niż mleko mamy (w przeciwieństwie do maluchów karmionych sztucznie, którym w wieku 4 miesięcy podaje się pierwsze soczki). Dlatego odzwyczajanie od piersi zacznij, zastępując stopniowo kolejne posiłki mlekiem modyfikowanym. Na początek zacznij od jednego dziennie. Ważne, by maluszek był wtedy w dobrym nastroju, już głodny, ale jeszcze nie wygłodniały (bo wtedy najpewniej nie będzie chciał nawet spojrzeć na butelkę). Ułóż go podobnie, jak do karmienia piersią, ale zamiast piersi podaj mu butelkę z mieszanką. Ssanie smoczka nie wymaga wysiłku, dlatego jest szansa, że maluszek polubi ten sposób karmienia. Jeśli będzie wypluwał smoczek, możesz podać mu mieszankę łyżeczką, nie zmuszaj go jednak do jedzenia na siłę. W przypadku dużego oporu ze strony dziecka możesz przystawić go do piersi na dwie, trzy minuty, by nasyciło pierwszy głód, a potem zastąpić ją butelką.  Jeśli próba się powiedzie, i dziecko zacznie pić mieszankę, stopniowo podawaj ją na kolejne posiłki tak, by po trzech tygodniach karmić piersią najwyżej dwa razy na dobę. Na samym końcu zrezygnuj z tego karmienia, do którego malec jest najbardziej przywiązany (najczęściej wieczornego). Jeśli maluch bardzo domaga się piersi, a tobie trudno mu jej odmówić, wychodź w tym czasie z pokoju, by malca musiał nakarmić ktoś inny (tata, babcia itp). A jeśli obudzi się głodny w nocy, weź go do łóżka, przytulaj i spróbuj nakarmić mieszanką. Rozespane i głodne dziecko może protestować, nawet jeśli w ciągu dnia pije już mieszankę – dlatego w takiej sytuacji przez kilka pierwszych nocy możesz podawać mu najpierw pierś, a po kilku minutach delikatnie, powolutku wysunąć brodawkę i równie delikatnie wsunąć w jej miejsce butelkę z mieszanką. 

  • 6-12 miesięcy. To etap, w którym dzieci poznają smak posiłków innych niż mleko – zupek, owoców, mięsa. Odstawianie od piersi jest wówczas o tyle łatwiejsze, że dziecko łatwiej akceptuje smak mieszanki. Z dzieckiem z tym wieku postępujemy podobnie, jak z młodszym maluszkiem, zastępując mieszanką najpierw jedno karmienie, po kilku dniach kolejne. Ważne tylko, by mieszanki nie wprowadzać w tym samym czasie, co innego nowego składnika, bo jeśli pojawi się uczulenie, nie będziesz wiedziała, co jest tego powodem.

Jak zatrzymaj laktację

Odzwyczaić malca od piersi to jedno, ale powstrzymać swój organizm przed dalszą produkcją mleka, to już zupełnie inna kwestia. Stopniowe zmniejszenie ilości karmień sprawi, że pokarmu będzie mniej, ale laktacja nie ustanie tak od razu. Piersi, przepełnione pokarmem, mogą zrobić się ciężkie i obolałe. W takiej sytuacji ściągnij nieco pokarmu, by poczuć ulgę. Nie opróżniaj ich do końca, by nie pobudzać produkcji pokarmu, i nie używaj laktatora  – lepiej uciskać pierś kciukiem i palcem wskazującym. Jeśli poczujesz zgrubienia, rozmasuj je. Na zmniejszenie laktacji wpływa picie naparu z szałwii (możesz wypijać około trzech szklanek dziennie). Obolałym piersiom ulgę przyniosą też chłodne okłady – można położyć na nie schłodzone w lodówce i rozbite tłuczkiem do mięsa liście kapusty. Jeśli żaden z tych sposobów nie działa, piersi są przepełnione i bolą, możesz poprosić lekarza o leki hamujące laktację. Nie owijaj piersi bandażem! ten sposób można znaleźć w internecie, jednak to prosta metoda na to, by doprowadzić do stanu zapalnego i bolesnych guzków.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Laktacja – jak wpływa na organizm kobiety? Laktacja – jak wpływa na organizm kobiety?

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia małego dziecka, który także dla matki przynosi wiele korzyści. Ale wiąże się też z pewnymi niedogodnościami.

Bank mleka kobiecego - co to jest?

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia, a zwłaszcza dla wcześniaka, na którego działa wręcz jak lek. Jednak nie każda matka może karmić piersią. Dlatego powstały banki mleka kobiecego -...

KARMIENIE NATURALNE - trudne początki. Jak ZAPOBIEC ZAPALENIU PIERSI? KARMIENIE NATURALNE - trudne początki. Jak ZAPOBIEC ZAPALENIU PIERSI?

Zapalenie piersi zdarza się najczęściej w pierwszych tygodniach po porodzie, gdy dziecko często jeszcze nieprawidłowo chwyta brodawkę, a młoda mama ma nawał mleczny lub zastój pokarmu. Ale...

Aktualizacja: 13.05.2012 23:12
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Robert Rozmus? [KARIERA, RODZINA]

Robert Rozmus to aktor o wielu twarzach. To on podkładał ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.