porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co jeść w trakcie ciąży? Prawidłowe odżywianie w trakcie ciąży to bardzo ważna sprawa i ...
ZAPALENIE PIERSI PODCZAS KARMIENIA. Jak przetrwać problemy z karmieniem piersią?

Jak postępować podczas ZAPALENIA PIERSI?

Chora pierś jest zaczerwieniona, ciepła, obrzmiała, towarzyszy temu wysoka gorączka i złe samopoczucie młodej mamy. I mimo że mleko wypływa z piersi, jeśli po dwóch dniach nie nastąpi poprawa - trzeba szukać pomocy lekarza.

Zapalenie piersi dotyczy nawet 10 proc. świeżo upieczonych mam. Występuje w krótkim czasie po porodzie: między drugim a szóstym tygodniem połogu, jako powikłanie zastoju pokarmu, efekt zmniejszenia częstości karmień, nagłego odstawienia dziecka od piersi lub uszkodzenia brodawek sutkowych.

Objawy zapalenia piersi

Choruje zwykle jedna pierś - robi się wówczas obrzmiała, zaczerwieniona, bardzo ciepła, samoistnie bolesna. Objawom tym towarzyszy wysoka temperatura ciała (powyżej 38,5 st. C) i złe samopoczucie młodej mamy, która może odczuwać dreszcze, bóle mięśniowe i ogólne rozbicie - jak przy grypie. Mleko zwykle wypływa bez przeszkód (choć nie zawsze) - dziecko sssie i słychać przełykanie.

Co robić, gdy pojawi się zapalenie piersi

Przede wszystkim nie wolno przerywać karmienia piersią! Karmiąca mama powinna zwrócić uwagę, czy ma dobrą technikę karmienia, i częściej karmić dziecko, nawet co 2 godziny. Szczególnie ważne jest, by karmić z chorej piersi - od niej trzeba zaczynać karmienie - i w różnych pozycjach. Przed przystawieniem dziecka warto robić ciepłe okłady na chorą pierś (ułatwia to wypływ mleka), a po karmieniu - kłaść na chore miejsce zimne okłady (kompresy, lód, schłodzone i lekko zbite liście kapusty). Jeśli dziecko nie chce ssać – trzeba odciągać mleko. Matka może zażyć ibuprofen lub paracetamol i przynajmniej na jedną dobę musi położyć się do łóżka.
Gdy po dwóch dniach nie ma poprawy, trzeba wezwać lekarza. Być może konieczne będzie podanie antybiotyku albo leku przeciwgrzybiczego.

Uwaga: jeśli brodawka jest uszkodzona, trzeba natychmiast wdrożyć leczenie antybiotykiem, bo rana sprzyja szybkiemu namnażaniu się bakterii.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Laktacja – jak wpływa na organizm kobiety? Laktacja – jak wpływa na organizm kobiety?

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia małego dziecka, który także dla matki przynosi wiele korzyści. Ale wiąże się też z pewnymi niedogodnościami.

Bank mleka kobiecego - co to jest?

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia, a zwłaszcza dla wcześniaka, na którego działa wręcz jak lek. Jednak nie każda matka może karmić piersią. Dlatego powstały banki mleka kobiecego -...

NAWAŁ POKARMU. Czym jest nadmiar pokarmu w piersiach? Sposoby na nawał pokarmu

Nawał pokarmu czyli nadmiar pokarmu w piersiach, zwany mlecznym nawałem, zdarza się prawie każdej karmiącej mamie. Nawał pokarmu to nic innego jak zbyt duża ilość mleka produkowanego w piersiach....

Aktualizacja: 02.01.2012 10:12
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adolf Eichmann. Życie i śmierć nazisty

Adolf Eichmann, sprawca jednej z największych zbrodni przeciwko ludzkości, główny ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.