porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak pokonać zmęczenie w ciąży? W ciąży masz prawo męczyć się bardziej, niż kiedykolwiek. I ...
Biegunka ciężarnych. Jak jej uniknąć?

Jak uniknąć zatrucia pokarmowego podczas ciąży?

Jeśli chcesz uniknąć biegunki, zwracaj uwagę na to, co i gdzie jesz.

Salmonella, gronkowiec, listerioza – to tylko niektóre z bakterii, odpowiedzialnych za zatrucia pokarmowe. Najłatwiej się nimi zarazić, gdy stołujemy się w przypadkowych lokalach, a serwowane tam potrawy przygotowywane bądź przechowywane są w nieodpowiedni sposób. 
Wcale nie tak rzadko zdarza się, że właściciele lokalu są nieuczciwi i podają klientom dania nie pierwszej świeżości. Ponieważ biegunka w przypadku ciężarnej jest nie tylko uciążliwa, ale też niebezpieczna (bo odwodnienie może zagrozić dziecku), stołując się poza domem dla własnego bezpieczeństwa i komfortu warto stosować się do pewnych ważnych zasad.
1 Warzywa i owoce – tylko umyte
Śliwki, czereśnie, jagody ... pewnie mało która przyszła mama zjadłaby je niemyte, tuż po zakupie, bo to nierozsądne. Jednak lepiej nie myć ich byle jak i byle gdzie (choćby w wodzie mineralnej z butelki). Prócz bakterii, na niemytych jarzynach i owocach mogą znajdować się pasożyty wywołujące toksoplazmozę (jeśli w pobliżu stoiska przechadzał się kot przenoszący tę chorobę). Warzywa i owoce lepiej umyć w hotelu, pod bieżącą, ciepłą wodą, która spłucze nie tylko drobnoustroje, ale też  resztki środków ochrony roślin. I zamiast kupować gotowe zestawy owoców na wynos w jednorazowych kubeczkach, lepiej przygotować taką przekąskę samodzielnie.  
2 Lody – tak, ale nie wszystkie
Nie ma powodu, by rezygnować z jedzenia lodów. Jednak lepiej unikać lodów z automatów, tzw. włoskich – na końcówkach, którymi lody spływają do wafelka, lubią bytować bakterie salmonelli. Bezpieczniejsze są lody „kulkowe”, nakładane z pojemników w zamrażarkach, albo kupowane w sklepie. W tym ostatnim przypadku najlepiej brać te leżące na spodzie chłodziarki, bo nie ma ryzyka, że ktoś je wcześniej wyjął, potem przy kasie się rozmyślił i pudełko z rozmrożoną zawartością trafiło z powrotem do zamrażarki. Ponieważ w lodach ponownie zamrażanych mnożą się bakterie salmonelli, warto sprawdzić, czy na opakowaniu loda nie ma dużych grudek zamrożonej wody (co mogłoby świadczyć o tym ,że wcześniej już się rozpuściły i ktoś zamroził je ponownie). 
3. Mięso musi być dobrze wypieczone
Krwiste steki lub niedosmażone kotlety mielone mogą być przyczyną zatruć, bo w na wpół surowym mięsie mogą mnożyć się bakterie. Zamawiając dania mięsne w restauracji warto więc podkreślić, że mają być dobrze wysmażone. 
4. Dania z majonezem mogą teraz zaszkodzić
Nieważne, czy jest dodatkiem do sałatki jarzynowej, czy podaje się go z jajkami na twardo, frytkami albo hot-dogiem – skład majonezu oraz sposób jego przyrządzania sprawia, że w ciepłe dni jest doskonałą pożywką dla bakterii. Bezpiecznie możesz go zjeść tylko, jeśli sama otworzysz słoik i masz pewność, że majonez jest świeży i był odpowiednio przechowywany. 
5. Przed jedzeniem warto wąchać potrawy
Produkty, w których rozwija się gronkowiec lub salmonella, często podejrzanie pachną. Zdarza się więc, że nieuczciwi sprzedawcy, zamiast pozbyć się nieświeżych dań (zwłaszcza mięsnych), posypują je obficie przyprawami, co kamufluje brzydki zapach. Jeśli w restauracji albo smażalni dostaniesz takie danie, złóż reklamację i poproś o wymianę na świeże.
6. Słodycze – lepsze bez kremu i bitej śmietany
Kremowe dodatki do ciastek i gofrów przygotowywane są zazwyczaj na kilka godzin przed spożyciem – to wystarczy, by rozwinęły się w nich bakterie wywołujące zatrucie pokarmowe. Lepiej wiec unikać bułeczek z budyniem i ciastek z kremem (bezpieczniejsza będzie np. szarlotka), a jako dodatek do gofrów wybrać cukier puder lub owoce w żelu.    

 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 27.08.2015 13:06
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Celia Jaunat, dziewczyna Krychowiaka – kim jest?
Celia Jaunat, dziewczyna Krychowiaka – kim jest?

Celia Jaunat, dziewczyna Grzegorza Krychowiaka, pojawiła się na meczu Hiszpanii ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.