porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie rodzić w Warszawie? Najpopularniejsze szpitale w Warszawie Wybór szpitala, w którym narodzi się dziecko, to jedno z ...
RYZYKO PORONIENIA. Ważne informacje dla ciężarnych co zmniejsza ryzyko poronienia?

Jak zmniejszyć ryzyko poronienia? Jak uniknąć poronienia?

Mówi się, że "ciąża to nie choroba", ale jednak nie każdą ciążę udaje się doprowadzić szczęśliwie do końca. Poronienie to zjawisko wcale nie takie rzadkie – śmierć nienarodzonego dziecka dotyka ok. 20 procent par. Czy poronieniom można zapobiec? Jakie leki zażywać by zmniejszyć ryzyko poronienia?

Jakie są przyczyny poronień?

Najczęstsze przyczyny poronień to: zaburzenia hormonalne mamy, zmiany w obrębie narządów rodnych oraz wady chromosomalne lub inne nieprawidłowości genetyczne zarodka, które uniemożliwiają jego prawidłowy rozwój. Ważną przyczyną obumierania zarodków są też zakażenia wirusowe. Bywa, że banalna infekcja wirusowa – katar, bóle mięśni, biegunka – powoduje krwawienie i  obumarcie zarodka.  Istnieją także czynniki zewnętrzne i środowiskowe, które znacznie podwyższają ryzyko poronienia. Należą do nich: złe odżywianie, ciężka praca fizyczna, alkohol, nikotyna, promienie RTG, niektóre leki, a także silny wstrząs psychiczny.

Co zmniejsza ryzyko poronienia?

1. Nie pal papierosów. Jeśli kobieta pali papierosy, to zajście w ciążę jest najlepszym  momentem na to, by je rzucić. Dzieci palących matek często rodzą się ze zbyt niską wagą, częściej też zapadają na choroby układu oddechowego. Zawarte w dymie papierosowym toksyny mogą prowadzić do poronienia i przedwczesnego porodu. Ciężarna powinna też unikać miejsc dla palaczy - bierne palenie jest równie szkodliwe. 

2. Nie pij alkoholu. Alkohol przenika do płodu, a dziecko odczuwa skutki jego działania dwa razy dłużej, niż mama. Zaobserwowano, że noworodki matek, które w ciąży nadużywały alkoholu, rodzą się słabsze i mniejsze, mają wady wrodzone, a wiele z nich to wcześniaki. 

3. Unikaj nadmiernego wysiłku. Na czas ciąży lepiej zrezygnować z siłowni, a także z uprawiania wyczerpujących  sportów - narciarstwa, jazdy na rolkach. Dla kobiet w ciąży najlepsze jest pływanie i specjalna gimnastyka. Ciężarna nie powinna dźwigać ciężkich przedmiotów - ciężki wysiłek fizyczny podobnie jak intensywny sport wiąże się z upadkami i urazami, a te mogą prowadzić do poronienia.

4. Ogranicz kofeinę. Kawa w ciąży nie jest zabroniona, ale lepiej nie pić jej więcej niż dwie filiżanki dziennie. Kofeina działa moczopędnie, wypłukuje z organizmu wapń i utrudnia wchłanianie żelaza, poza tym przenika przez łożysko do układu krwionośnego dziecka. Duże ilości kofeiny zwiększają ryzyko niedowagi u dziecka i mogą być przyczyną poronienia. Kofeina znajduje się m.in  w kawie, w coli, herbacie, czekoladzie.

5. Trzymaj się z daleka od narkotyków. Lekarze nie mają watpliwości: narkotyki wywołują poronienie. Zawarte w narkotykach  toksyny przenikają do krwioobiegu dziecka uszkadzają łożysko, zaburzają krążenie krwi. Dzieci matek narkomanek, często rodzą się z wadami wzroku i słuchu. 

6. Nie bierz leków na własną ręke. Wiele preparatów ma działanie teratogenne, a więc uszkadza płód.  Dlatego bez porozumienia z lekarzem, ciężarna nie powinna brać żadnych leków. Szczególnie istotne jest to w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy kształtują się najważniejsze narządy dziecka. Działanie teratogenne mają np. penicylina, tetracyklin,  sulfonamidy.

7. Nie kąp się w gorącej wodzie. Długa kąpiel w gorącej wodzie może być niebezpieczna w czasie ciąży. Gorąca woda rozszerza bowiem naczynia krwionośne, co może doprowadzić do krwawienia, a nawet do odklejenia się łożyska. Optymalna temperatura wody do kąpieli dla ciężarnej to 36 stopni.

8. Nie wykonuj w ciąży zdjęć RTG. Takie badanie działa teratogennie, może powodować wady płodu, uniemożliwiające jego prawidłowy rozwój. Badanie rentgenowskie u ciężarnej zalecane jest wyłącznie wtedy, gdy specjalista uzna je za niezbędne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Infekcje intymne: rzęsistek, grzybica i chlamydie - dlaczego są groźne w ciąży?

Infekcje intymne w ciąży są groźne nie tylko dla matki, ale przede wszystkim dla nienarodzonego dziecka. Kobieta w ciąży ma obniżoną odporność, więc jest bardziej narażona na choroby, w tym zakażenia...

CIĄŻA. Krwawienie w ciąży - o czym świadczy?

Nawet niewielkie krwawienie w ciąży może sygnalizować poważny problem: przedwczesny poród lub odklejenie się łożyska. Dlatego w tym okresie nigdy nie należy lekceważyć najmniejszego plamienia z dróg...

CIĄŻA. KONFLIKT SEROLOGICZNY - co to takiego? Kiedy zagraża życiu płodu?

Konflikt serologiczny to zjawisko, które może pojawić się podczas ciąży, jeśli przyszła matka ma grupę krwi o czynniku Rh-, a dziecko – Rh+. Gdy wejdzie w ostrą fazę, może zagrozić życiu płodu....

Aktualizacja: 28.10.2011 17:39
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ks. Michał Janocha, nowy warszawski biskup pomocniczy. Kim jest?
Ks. Michał Janocha, nowy warszawski biskup pomocniczy. Kim jest?

Ksiądz profesor Michał Janocha to nowy biskup pomocniczy w Warszawie ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.