porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
TEST CIĄŻOWY on line - internetowy test ciążowy: co to takiego?
TEST CIĄŻOWY on line - internetowy test ciążowy: co to takiego? Choć może wydawać się to dziwne, istnieje coś takiego jak ...
USG ciąży: na jakie się zdecydować? USG 3D a 4D: czym się różnią?

Jaka jest różnica między usg 3D a 4D?

Jaka jest różnica między usg 3D a 4D?

Badanie USG w ciąży  to urządzenie służące przede wszystkim lekarzom do sprawdzania stanu dziecka.

fot.: Photos.com
Jeszcze nie tak dawno samo badanie USG było luksusem. Możliwość podejrzenia własnego dziecka wydawała się rodzicom przełomowym odkryciem. Choć wielu specjalistów, w celach diagnostycznych nadal korzysta z usg 2D, możliwości są znacznie większe: 3D, 4D... Zobacz, czym one się właściwie różnią.

Samo badanie ultrasonografem wygląda bardzo podobnie, żeby nie powiedzieć identycznie. Lekarz przykłada głowicę do brzucha mamy (uprzednio posmarowanego specjalnym żelem) i na monitorze obserwuje dziecko: jego parametry, wygląd, ułożenie. O swoim obserwacjach opowiada mamie (rodzicom), a całość spisuje do dokumentacji ciążowej.

>>> CIĄŻA - kiedy pierwsze USG i czego się na nim dowiesz? [KLIKNIJ]

USG 2D: czy nadal potrzebne

W przypadku tradycyjnego usg (czarno-białego), obraz jest płaski, jednowymiarowy. Okiem amatora ciężko jest dostrzec jakiekolwiek szczegóły: o tych z reguły informuje lekarz, pokazując na monitorze określone "plamy". Widać w zasadzie tylko zarys ciałka dziecka (jest ciemniejsze niż płyn owodniowy). Trudno jest dostrzec inne szczegóły. Takowe ocenia profesjonalne lekarz.

USG 3D a USG 4D

USG 3D różni się od 2D wymiarem obrazu. Na tym ostatnim obraz jest płaski. Nieco inna jest także kolorystyka takiego obrazu: cieplejsza i przyjemniejsza dla oka. 3D pokazuje przestrzeń dzięki czemu widzimy np. krągłość główki. Zupełnie inaczej wygląda buzia dziecka, widzimy wypukłość powieki czy noska. O krok dalej idzie natomiast USG 4D, które dodatkowo rejestruje ruch dziecka. Dzięki czemu możemy zaobserwować jak dziecko do nas macha albo grozi paluszkiem. Przy dobrym ułożeniu, widoczna jest także mimika dziecka.

Bardzo często zdarza się też tak, że usg 3D albo 4D rodzice robią jako dodatkowe (poza tymi wykonywanymi przez lekarza). Są ciekawi wyglądu dziecka. USG to jednak nie jest tylko wykorzystywane w tym celu. Pamiętajmy, że jest to urządzenie służące przede wszystkim lekarzom do sprawdzania stanu dziecka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie badania w drugim trymestrze ciąży? Jakie badania w drugim trymestrze ciąży?

Regularne badania w ciąży są bardzo istotne - zarówno dla zdowia przyszłej mamy, jak i dziecka. Jakie badania musi wykonać kobieta w drugim trymestrze ciaży?

CIĄŻA KATE. Kiedy księżna Kate i książe William poznają PŁEĆ DZIECKA? W którym tygodniu można rozpoznać, jakiej płci jest dziecko?

Księżna Kate jest w ciąży. Pierwsze dziecko Kate Middleton i księcia Williama przyjdzie na świat prawdopodobnie w maju 2013 roku. W którym tygodniu ciąży Kate i William poznają płeć swojego maleństwa?

Jakie badania w trzecim trymestrze ciąży? Jakie badania w trzecim trymestrze ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś przestrzegać zalecanych badań - dzięki temu lekarz może kontrolować stan twojego zdrowia i rozwijającego się maleństwa. Dowiedz się, jakie badania czekają cię w trzecim...

Aktualizacja: 29.08.2013 07:48
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zbigniew Tomczak, biznesmen od afery Durczoka - kim jest?

Zbigniew Tomczak to biznesmen, o którym stało się głośno w ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.