porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zmniejszyć tkliwość piersi w ciąży?
Jak zmniejszyć tkliwość piersi w ciąży? Z bólem piersi podczas ciąży można sobie poradzić, stosując sprawdzone ...

Jakie badania w drugim trymestrze ciąży?

Jakie badania w drugim trymestrze ciąży?

W drugim trymestrze wykonuje się również badanie USG, które pozwoli określić stan płodu i rozwijającej się ciąży. Zazwyczaj wykonuje się dwa badania USG- w 13-14 tygodniu oraz 18-22 tygodniu. 

fot.: Photos.com
Regularne badania w ciąży są bardzo istotne - zarówno dla zdowia przyszłej mamy, jak i dziecka. Jakie badania musi wykonać kobieta w drugim trymestrze ciaży?

Przestrzeganie regularnych wizyt lekarskich w ciąży jest bardzo ważne. Pomaga odpowiednio wcześnie zapobiegać ciążowym powikłaniom. Jednym z nich może być na przykład cukrzyca ciężarnych - wcześnie wykryta umożliwi wykluczenie dalszych powikłań i komplikacji.

Jakie badania w drugim trymestrze ciąży?

W drugim trymestrze ciąży zmniejsza się ilość badań, jakie trzeba wykonać. W przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży, wystarczy wizyta u lekarza raz w miesiącu. Standardowo podczas niej sprawdza się wagę ciężarnej oraz jej ciśnienie krwi. W badaniu ginekologicznym lekarz ocenia stan szyjki macicy.

Rzadziej można też wykonywać badania laboratoryjne – mocz i krew.  Badanie moczu wykonuje się co miesiąc, natomiast badanie krwi można już robić rzadziej. Parametry badania krwi w ciąży mogą nieznacznie odbiegać od normy, ale o ich interpretacji decyduje lekarz.

W drugim trymestrze bada się również poziom glukozy ciężarnej pod obciążeniem, co pozwala wykluczyć cukrzycę ciężarnych. Cukrzyca u kobiet w ciąży najczęściej rozwija się właśnie w drugim trymestrze.

Badanie USG w trakcie ciąży

W drugim trymestrze ciąży wykonuje się również badanie USG, które pozwoli określić stan płodu i rozwijającej się ciąży. Zazwyczaj wykonuje się dwa badania USG- w 13-14 tygodniu oraz 18-22 tygodniu. Te badania są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Zespół pasm owodniowych - co to jest? Jakie jest zagrożenie dla płodu?

W Zawierciu urodził się chłopczyk bez rąk i nóg, co okazało się dopiero... po porodzie. Podczas ciąży jego matka miała 6 badań USG i żaden lekarz nie wykrył wady. Dziecko cierpi na tzw. zespół pasm...

Cukrzyca ciążowa - czego nie należy jeść? Cukrzyca ciążowa - czego nie należy jeść?

Dieta w cukrzycy ciążowej różni się od tej, którą stosują osoby chorujące na cukrzycę. Do tego stopnia, że przyszłe mamy wręcz nie powinny jeść produktów dla diabetyków. Wymieniamy, czego jeszcze...

Jaka jest różnica między usg 3D a 4D? Jaka jest różnica między usg 3D a 4D?

Jeszcze nie tak dawno samo badanie USG było luksusem. Możliwość podejrzenia własnego dziecka wydawała się rodzicom przełomowym odkryciem. Choć wielu specjalistów, w celach diagnostycznych nadal...

Aktualizacja: 01.04.2015 23:21
Autor: bazylia
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zmarł Terry Pratchett. Kim był twórca Świata Dysku?

Terry Pratchett był jednym z najbardziej popularnych na świecie pisarzy ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.