porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
CIĄŻA. Jakie BADANIA zleci lekarz PRZED PORODEM? Większość kobiet w całym swoim życiu nie zrobiła tylu badań, ...
Pierwsyzy trymestr ciąży - jakie badania musi zrobić kobieta w pierwszych miesiącach ciąży?

Jakie BADANIA w pierwszym trymestrze CIĄŻY?

Sprawę ciąży potwierdziłaś już wykonaniem testu ciążowego, teraz czas na wizytę u lekarza ginekologa. Zobacz, jakie badania powinnaś zrobić na początku ciąży – w pierwszym trymestrze ciąży.

Podczas pierwszej wizyty u lekarza, ginekolog przeprowadzi z tobą wywiad lekarski. Będzie on dotyczył twojego stanu zdrowia, dolegliwości, może zapytać też o stan zdrowia partnera – ojca dziecka. Lekarz cię zważy (może także zmierzyć, by wyliczyć BMI). Jeśli w ostatnim czasie nie miałaś robionego badania piersi, lekarz powinien ocenić ich stan.

Badanie ginekologiczne w ciąży

Podczas pierwszej wizyty powinno się także odbyć badania ginekologiczne, w tym ocena stanu szyjki macicy (czy nie ma nadżerki, stanu zapalnego, jaka jest wydzielina). Lekarz powinien także pobrać próbkę do badania cytologicznego (chyba że była robiona w przeciągu ostatnich 6 miesięcy) oraz do oceny stany czystości pochwy. Podczas takiej wizyty, wykonywany jest także pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

Badania laboratoryjne na początku ciąży

Podstawowe badania to

  • badanie ogólne moczu,

  • krew (morfologia, poziom cukru i w kierunku chorób zakaźnych: toksoplazmoza, różyczka) 

Badanie krwi ma także na celu wykrycie chorób infekcyjnych:

  • kiły, 

  • żółtaczki zakaźnej typu B oraz C, 

  • HIV. 

  • Lekarz może zlecić także oznaczenie hormonów tarczycy. 

  • Bardzo ważne jest też określenie grupy krwi (jeśli do tej pory jeszcze jej nie poznałaś). To szczególnie ważne jeśli kobieta ma Rh- a mężczyzna Rh+, wtedy konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie badania w drugim trymestrze ciąży? Jakie badania w drugim trymestrze ciąży?

Regularne badania w ciąży są bardzo istotne - zarówno dla zdowia przyszłej mamy, jak i dziecka. Jakie badania musi wykonać kobieta w drugim trymestrze ciaży?

Bezpłatne badania dla kobiet w ciąży. Jakie badania dla kobiet w ciąży gwarantuje NFZ?

Kobiety w ciąży mają prawo do bezpłatnej opieki w ramach NFZ, bez względu na to, czy są ubezpieczone, czy nie. Jedynym warunkiem, by móc skorzystać z bezpłatnych badań w czasie ciąży jest wybranie...

BADANIA PRZED CIĄŻĄ. Jak się przygotować do planowanej ciąży? Jakie BADANIA KRWI należy wykonać?

Czy jest sens robić badania przed ciążą? To zależy od nastawienia kobiety. Jeśli ma ona postawę: co ma być, to będzie, nie musi robić badań. Ale jeśli chce zapewnić dziecku jak najlepszy start i nie...

Aktualizacja: 02.01.2013 14:18
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Geoffrey Lewis nie żyje. Kim był?
Geoffrey Lewis nie żyje. Kim był?

Amerykański aktor, znany z westernów i filmów akcji oraz współpracy ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.