porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
CIĄŻA. Jak rozwija się DZIECKO- miesiąc po miesiącu - 2 TRYMESTR CIĄŻY
CIĄŻA. Jak rozwija się DZIECKO- miesiąc po miesiącu - 2 TRYMESTR CIĄŻY Drugi trymestr ciąży to czas unormowania się ciąży. Znacznie zmniejsza ...
Trzeci trymestr ciąży - badania, jakie musi wykonać kobieta w ostatnich miesiącach ciąży

Jakie badania w trzecim trymestrze ciąży?

Jakie badania w trzecim trymestrze ciąży?

W 3 trymestrze ciąży przygotowujesz się do porodu i częściej odwiedzasz lekarza.

fot.: Photos.com
Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś przestrzegać zalecanych badań - dzięki temu lekarz może kontrolować stan twojego zdrowia i rozwijającego się maleństwa. Dowiedz się, jakie badania czekają cię w trzecim trymestrze ciąży.

Trzeci, ostatni trymestr ciąży to czas, kiedy organizm kobiety intensywnie przygotowuje się do porodu – dlatego w tym okresie, zwłaszcza w ostatnich tygodniach, może się zwiększyć częstotliwość badań kontrolnych. Standardowo w 7. i 8. miesiącu powinnaś się pojawiać na badaniach raz w miesiącu (co 4 tygodnie). W 9. miesiącu ciąży lekarz może poprosić, byś zgłaszała się na badania częściej, co 2-3 tygodnie.

Jakie badania w trzecim trymestrze ciąży?

Podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz przeprowadzi wywiad, zmierzy ciśnienie, sprawdzi twoją wagę, przeprowadzi badanie ginekologiczne oceniające stan szyjki macicy i wydzielinę z pochwy, a także zmierzy tętno płodu.
W trzecim trymestrze ciąży, podobnie jak w poprzednich, będziesz musiała co miesiąc wykonywać badanie ogólne moczu, które ma na celu stwierdzenie, czy w moczu nie pojawiły się cukier i białko, a także morfologię krwi – badanie, które pozwali stwierdzić, czy nie masz anemii.
Jeśli masz Rh ujemne, jeszcze raz będziesz musiała sprawdzić obecność przeciwciał anty Rh. Kolejnym badaniem wykonywanym w ostatnim trymestrze jest badanie krwi w kierunku żółtaczki zakaźnej – tzw. antygen HBs. Gdyby okazało się że jesteś nosicielką wirusa żółtaczki, dziecku zaraz po urodzeniu trzeba podać immunoglobulinę, żeby nie doszło do uszkodzenia wątroby.
Między 27. a 36, tygodniem ciąży wykonuje się badanie ultrasonograficzne (jest to trzecie, refundowane badanie USG). Podczas niego ocenia się budowę anatomiczną płodu i jego położenie, ilość płynu owodniowego, położenie łożyska w stosunku do ujścia szyjki macicy i stan szyjki macicy.

Jakie badania po terminie porodu?

Gdy termin porodu minie lekarz prawdopodobnie poprosi cię, byś zgłaszała się na wizytę co 2-3 dni. Badania, którym będziesz musiała się poddać w tym okresie to badanie ginekologiczne, podczas którego lekarz oceni stan szyjki macicy, badanie KTG - pozwalające monitorować tętno płodu i czynność skurczową macicy – a także badanie USG, które pozwala ocenić ruchy dziecka, napięcie mięśni, ułożenie kończyn, ilość płynu owodniowego, a także stan łożyska.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czemu podczas ciąży zmienia się owal twarzy? Czemu podczas ciąży zmienia się owal twarzy?

Podczas ciąży owal twarzy często się zmienia. Mówimy, jak sprawić, by po ciąży te zmiany zniknęły.

Jakie badania w drugim trymestrze ciąży? Jakie badania w drugim trymestrze ciąży?

Regularne badania w ciąży są bardzo istotne - zarówno dla zdowia przyszłej mamy, jak i dziecka. Jakie badania musi wykonać kobieta w drugim trymestrze ciaży?

Lekarz prowadzący ciążę - czego możesz od niego oczekiwać? Lekarz prowadzący ciążę - czego możesz od niego oczekiwać?

Lekarz prowadzący ciążę musi regularnie badać i obserwować pacjentkę, aby wychwycić wszelkie ewentualne nieprawidłowości. Podpowiadamy, czym się kierować, wybierając ginekologa na czas ciąży.

Aktualizacja: 10.01.2013 13:30
Autor: EOS
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jaś Kapela - kim jest młody publicysta?
Jaś Kapela - kim jest młody publicysta?

Jaś Kapela - młody lewicujący publicysta stał się znany za sprawą ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.