porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak sprawdzić, czy jestem W CIĄŻY? Jakie są OBJAWY WCZESNEJ CIĄŻY?
Jak sprawdzić, czy jestem W CIĄŻY? Jakie są OBJAWY WCZESNEJ CIĄŻY? Warto po prostu dokładnie obserwować swój organizm. O zapłodnieniu świadczy ...
Ciążowe dolegliwości od pierwszego do dziewiątego miesiąca ciąży

Jakie są najczęstsze dolegliwości podczas ciąży?

Ciąża to nie choroba, jednak wiele dolegliwości z nią związanych może wywoływać nieprzyjemne odczucia, zbliżone do tych, których doświadczamy podczas choroby. Jeśli jesteś lub planujesz być w odmiennym stanie, koniecznie zobacz, jakich dolegliwości możesz się spodziewać.

Warto pamiętać, że na każdym etapie ciąży dolegliwości są inne. Począwszy od mdłości, trwających w przybliżeniu do końca pierwszego trymestru, aż po puchnięcie kostek, zwykle występujące pod koniec ciąży. Na szczęście wraz z rozwiązaniem odchodzą one jak ręką odjął.

Mdłości w ciąży

Zwykle pojawiają się rano, ale niekoniecznie. Mdłości występują u większości ciężarnych, ale w różnym natężeniu. Części przyszłych mam ”robi się niedobrze” kiedy poczują określone zapachy. U innych mdłości są tak silne, że wywołują bardzo silne torsje. Niekiedy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Choć są domowe sposoby (np. właściwa dieta) na ograniczenie mdłości, tak naprawdę trzeba przeczekać, aż same znikną. 

Bóle pleców w ciąży

Spowodowane są głównie obciążeniem i zmianą pozycji – poruszania się, spania itd. Dlatego nasilają się proporcjonalnie z rosnącym brzuchem. Aby je ograniczyć pamiętaj o częstym odpoczynku i, w miarę możliwości, częstej zmianie pozycji np. nie siedź zbyt długo przed komputerem. Pamiętaj o spacerach – całkowity brak ruchu też nie działa dobrze na twoje plecy. Po porodzie, wszystko powoli będzie wracało do normy, ale na to też potrzeba czasu. 

Skurcze łydek

To jedna z najczęstszych i najbardziej charakterystycznych ciążowych dolegliwości. Są bardzo bolesne, często dopadają ciężarną w nocy, podczas snu. Pomocne na tę dolegliwość będą masaże łydek, ale przede wszystkim właściwa dieta – bogata w magnez i potas. Niekiedy lekarze zalecają suplementowanie tych pierwiastków. 

Żylaki w ciąży

Powstają na skutek ucisku – rozrastająca się macica uciska żyły znajdujące się w obrębie miednicy. Ich powstawaniu sprzyjają także hormony (głównie progesteron). Hormony, szalejące w ciąży bardzo osłabiają ściany naczyń krwionośnych. Same żylaki nie są groźne ani dla ciężarnej, ani dla dziecka. Trzeba jednak kontrolować ich stan, bo powikłania mogą stanowić zagrożenie dla ciężarnej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego w ciąży puchną nogi? Jak radzić sobie z obrzękiem stóp w ciąży? Dlaczego w ciąży puchną nogi? Jak radzić sobie z obrzękiem stóp w ciąży?

Jedną z dolegliwości jakie towarzyszą kobietom w ciąży jest puchnięcie stóp. Zobacz, jak radzić sobie z opuchniętymi stopami. Jak pozbyć się obrzęków nóg w ciąży?

Ciążowe dolegliwości. Jak pozbyć się MDŁOŚCI W CIĄŻY, porannych nudności?

Mdłości to jedna z najmniej przyjemnych dolegliwości ciążowych. W zasadzie jeden z pierwszych objawów tego odmiennego stanu. Mdłości ciężko się całkowicie pozbyć, bo są integralnym elementem ciąży....

Aktualizacja: 12.11.2012 06:16
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Aleksandra Popławska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Aleksandra Popławska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Aleksandra Popławska zagra jedną z głównych ról w nowym serialu ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.