porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakich środków na komary nie stosować w ciąży?
Jakich środków na komary nie stosować w ciąży? Preparaty chemiczne to najskuteczniejsze repelenty. Działają w ten sposób, że ...

Połóg: przydatne akcesoria

Połóg: przydatne akcesoria

Które akcesoria przydadzą się w połogu?

fot.: Flickr.com/ Lars Plougmann
Po porodzie potrzeba wielu rzeczy. Mówimy, co rzeczywiście się przyda. Które akcesoria przydadzą się w połogu?

Sześć tygodni połogu jest wyzwaniem dla wielu kobiet. Trzeba zmierzyć się nie tylko z nową rzeczywistością, czyli opieką nad dzieckiem, ale też ze zmienionymi potrzebami ciała, które po porodzie wymaga nieco więcej uwagi. Warto wtedy mieć w domu produkty i preparaty, które to ułatwią.

  • Żel lub płyn do higieny intymnej. Pomoże dbać o higienę krocza w połogu. Odchody poporodowe przypominają miesiączkę, ale na początku jest ich dużo więcej, niż podczas zwykłego okresu. Ale tak jak podczas miesiączki, bezpieczniej jest się myć pod prysznicem. Podczas kąpieli naczynia krwionośne mogą się zbytnio rozszerzyć, przez co krwawienie może być zbyt obfite. Do  mycia najlepsze są żele lub płyny do higieny intymnej (przede wszystkim te dla kobiet w ciąży i w okresie połogu, ze względu na inny odczyn pH), można też się podmywać szarym mydłem albo przegotowaną wodę z rozpuszczonym w niej środkiem antyseptycznym, który działa przeciwzapalnie. Podmywać trzeba się kilka razy dziennie, dlatego najlepiej mieć dwa rodzaje preparatów: środek antyseptyczny (który można stosować raz, dwa razy dziennie) oraz szare mydło albo płyn do higieny intymnej, na pozostałe mycia. 

  • Fizelinowe majteczki. Krocze po porodzie musi się zagoić, a do tego niezbędny jest dopływ świeżego powietrza. Dlatego tuż po porodzie prawdopodobnie położna poprosi, byś w ogóle nie zakładała bielizny. W nocy będzie ona jednak niezbędna, najlepsze są przewiewne i nie uciskające majtki z fizeliny. Do szpitala wygodniejsze są jednorazowe (potrzeba ich co najmniej 10-12 sztuk). W domu możesz używać wielorazowych (3-4 sztuki).  Kupując je, zwróć uwagę na rozmiar (muszą być w takim rozmiarze jak majtki, które nosiłaś podczas ciąży). 

  • Podkłady poporodowe. Podpaska w największym rozmiarze to za mało: lepiej kupić podkłady poporodowe (ginekologiczne),  które wchłoną krew i odchody, ale są dużo większe, niż zwykłe podpaski. Mają wkład z celulozy, pokryty delikatną włókniną. Będziesz potrzebowała co najmniej pięciu opakowań (w każdym jest po 10 podkładów).

  • Jednorazowe ręczniki. Niezbędne do osuszania krocza po myciu, albo blizny po cesarskim cięciu. Ręczniki bawełniane nie nadają się do tego celu – jest w nich zbyt dużo drobnoustrojów nawet jeśli są świeżo uprane. Kupuj ręczniki nieperfumowane (by nie podrażnić śluzówek), wielowarstwowe (cienkie łatwo się drą) i jak najbardziej miękkie.

  • Wkładki laktacyjne. Ochronią ubranie przed zabrudzeniem pokarmem, który wycieka z piersi. Mogą być jednorazowe, (tańsze) i wielorazowe (droższe). Jednorazowe wykonane są z kilku warstw bawełny, między którymi umieszczono absorbent pochłaniający mleko. Wielorazowe - ze specjalnego tworzywa, pochłaniającego mleko (można je prać w pralce).

  • Poduszka poporodowa do siedzenia. Ułatwiają siedzenie, jeśli krocze było szyte. Wygląda jak zwykły, kwadratowy jasiek, z wyciętą po środku sporą okrągłą dziurą. Może być wypełniona łuską gryczaną albo styropianowymi kuleczkami.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Na czym polega naturalna antykoncepcja po porodzie?

Ostatni etap ciąży i poród to czas, kiedy seks schodzi na dalszy plan. To czas próby – głównie dla mężczyzn, do których dociera w końcu, że kobieta to nie tylko obiekt seksualny, po który można...

CESARSKIE CIĘCIE: kiedy jest konieczne, a kiedy robi się je na życzenie? VIDEO CESARSKIE CIĘCIE: kiedy jest konieczne, a kiedy robi się je na życzenie? VIDEO

Cesarskie cięcie wykonuje się, gdy nie jest możliwy naturalny poród lub coraz częściej na żądanie rodzącej.

CESARSKIE CIĘCIE: jakie ryzyko powikłań niesie cesarskie cięcie?

Coraz więcej kobiet decyduje się na cesarkę na żądanie. Tymczasem cesarskie cięcie, jak każda operacja, może skończyć się powikłaniami. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, jakie mogą być powikłania po...

Aktualizacja: 22.04.2015 09:00
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wiesław Gołas - kim jest?
Wiesław Gołas - kim jest?

Wiesław Gołas to legenda polskiego kina. Sympatię widzów zaskarbił sobie ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.