porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy nacina się krocze? Jak uniknąć nacinania krocza? Nacinanie krocza w czasie porodu ma swoich zwolenników jak i ...
Kobiety w ciąży nie powinny robić prześwietlenia, bo promienie rentgenowskie mogą uszkadzać komórki płodu. Jakie badania w ciąży są bezpieczniejsze od prześwietlenia?

Rentgen a ciąża - dlaczego prześwietlenie w czasie ciąży jest niebezpieczne dla płodu?

Czy można robić prześwietlenie w ciąży? W ciąży nie powinno się wykonywać badania rentgenowskiego. Nawet niewielka ilość promieniowania jonizującego może uszkodzić rozwijający się płód. Jakie badania są bezpieczniejsze niż prześwietlenie dla płodu? Dlaczego prześwietlenie jest niebezpieczne w ciąży?

Prześwietlenia w ciąży nie są zalecane. Jednak, jeśli badanie rentgenowskie jest niezbędne, warto zadbać o maksymalną ochronę płodu w czasie prześwietlenia.

Prześwietlenie w ciąży niebezpieczne dla płodu

Kobieta ciężarna powinna unikać promieniowania rentgenowskiego, ponieważ naświetlenie komórek płodu może być dla niego szkodliwe, a wręcz je uszkodzić. Jednakże stosowane obecnie dawki promieniowania wykorzystywane przy wykonywaniu zdjęć RTG są zdecydowanie mniejsze niż w przeszłości. Również stosowana aparatura wykorzystuje znacznie mniejsze wartości promieniowania jonizującego, którym naświetlane są tkanki.  Uważa się także, że naświetlanie dystalnych części ciała pacjenta – kostek lub zębów ma mniej szkodliwe działanie na rozwijający się płód. Nie ma jednakże badań stwierdzających, że są one bezpieczne.

Prześwietlenie w ciąży - lepsze USG lub rezonans magnetyczny

Kobiety w gabinetach RTG bezwzględnie powinny mieć założony specjalny fartuch ochronny, który osłoni narządy brzucha – oczywiście, jeśli akurat ta okolica nie jest prześwietlana. Dlatego w ciąży należy unikać wykonywania zdjęć RTG. Przed zleconym badaniem RTG, gdy kobieta nie jest pewna czy jest w ciąży, należy wykonać testy ciążowe (najlepiej z krwi), które wykluczą ciążę. W przypadku jej stwierdzenia należy dążyć do zastąpienia badania RTG inną formą diagnostyczną – np. USG lub rezonansem magnetycznym.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie badania w drugim trymestrze ciąży? Jakie badania w drugim trymestrze ciąży?

Regularne badania w ciąży są bardzo istotne - zarówno dla zdowia przyszłej mamy, jak i dziecka. Jakie badania musi wykonać kobieta w drugim trymestrze ciaży?

Jaka jest różnica między usg 3D a 4D? Jaka jest różnica między usg 3D a 4D?

Jeszcze nie tak dawno samo badanie USG było luksusem. Możliwość podejrzenia własnego dziecka wydawała się rodzicom przełomowym odkryciem. Choć wielu specjalistów, w celach diagnostycznych nadal...

Jakie badania w trzecim trymestrze ciąży? Jakie badania w trzecim trymestrze ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś przestrzegać zalecanych badań - dzięki temu lekarz może kontrolować stan twojego zdrowia i rozwijającego się maleństwa. Dowiedz się, jakie badania czekają cię w trzecim...

Aktualizacja: 03.03.2013 21:15
Autor: bazylia
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewa Gorzelak - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Ewa Gorzelak - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Ewa Gorzelak to aktorka teatralna, filmowa i serialowa. To właśnie ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.