porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Rentgen a ciąża - dlaczego prześwietlenie w czasie ciąży jest niebezpieczne dla płodu? Czy można robić prześwietlenie w ciąży? W ciąży nie powinno ...
Szykujesz się do porodu? Zobacz, jakie sprzęty możesz spotkać na sali porodowej.

Stołek porodowy, worek sako, piłka położnicza - do czego służą? Jak zmniejszyć ból i ułatwić sobie poród?

Stołek porodowy, worek sako, piłka położnicza - do czego służą? Jak zmniejszyć ból i ułatwić sobie poród?

Na sali porodowej znajdziesz wiele akcesoriów, których zadaniem jest ułatwić ci poród.

fot.: Photos.com
Dziś porodówka to nie tylko łóżko, oddzielone parawanem od sąsiedniego, takiego samego łóżka. Nowoczesne sale porodowe są jednoosobowe, a ich wyposażenie - oprócz łóżka - stanowią sprzęty, które mają pomóc kobiecie w urodzeniu dziecka.

Zanim zacznie się okres parcia, spędzisz w sali porodowej kilka lub nawet kilkanaście godzin. Możesz znaleźć tam kilka przedmiotów, które pomogą ci przetrwać ten trudny czas. Warto wiedzieć, czego możesz się spodziewać na porodówce i jak używać znajdujących się tam sprzętów.  

  • Duża, pompowana piłka z grubej gumy (zwykle okrągła lub podłużna, w kształcie fasoli) złagodzi bolesność skurczów porodowych i ułatwi dziecku przesuwanie się w dół kanału rodnego. Trzeba usiąść na niej okrakiem (będzie ci łatwiej, jeśli piłka ma uszy), szeroko rozstawiając nogi. Bujanie się na piłce w tej pozycji ułatwia główce prawidłowe wstawianie się w kanał rodny i łagodzi odczuwanie bólu. Można też uklęknąć obok piłki, objąć ją z góry ramionami i turlać się na brzuchu w przód i w tył.

  • Worek sako to skórzany puf wypełniony styropianowymi kulkami. Nie ma sztywnej konstrukcji, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Można na nim siedzieć, opierając nogi o podłogę i pochylając się do przodu – przyniesie to ulgę kręgosłupowi.

  • Materac gimnastyczny przydaje się, kiedy będziesz chciała przyjąć wygodną pozycję kolankowo-łokciową (czyli na czworakach). W ten sposób odciążysz kręgosłup i bóle krzyża będą mniej uciążliwe.

  • Stołek porodowy to rodzaj taboretu z mocno wyciętym siedziskiem – gdy się na nim siedzi, uda znajdują się blisko brzucha, co ułatwia wypieranie dziecka, poza tym pomaga w tym siła grawitacji, bo jeśli rodząca jest w pozycji pionowej, dziecko zsuwa się w dół.

  • Drabinki gimnastyczne lub zwisające z sufitu liny porodowe - pomagają zachować pozycję wertykalną (pionową), bardziej korzystną podczas porodu niż pozycja leżąca. Warto się na nich zawieszać na rękach w głębokim przysiadzie czy trzymać się drabinek dłońmi i wykonywać krążenie bioder. Podtrzymywanie się na rękach pozwoli odciążyć plecy, które mocno dokuczają podczas porodu. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
NIEDOTLENIENIE OKOŁOPORODOWE jak do niego dochodzi i jakie mogą być jego skutki? Córeczka Bartka Bonka - Julia nie żyje!

Niedotlenie okołoporodowe, niedotlenienie podczas porodu to bardzo częsta przyczyna groźnych powikłańu dziecka. Tragedia rodziny Bartka Bonka, polskiego medalisty olimpijskiego sprawiła, że dyskusja...

Jak przyspieszyć poród? Jak przyspieszyć poród?

Jeśli z dzieckiem wszystko jest w porządku, ale ty masz już dość przedłużającego się czekania na potomka, możesz sama spróbować przyspieszyć poród. Oto sposoby, które - choć nie w każdym przypadku...

Księżna Kate rodzi. Ile może trwać poród? [VIDEO] Księżna Kate rodzi. Ile może trwać poród? [VIDEO]

Księżna Kate rodzi. Wszyscy mniej zorientowani zadają więc sobie pytanie - ile może trwać poród? Pytanie to jest  wiecznie żywe  - zadają je sobie wszystkie przyszłe mamy. Ile więc może...

Aktualizacja: 04.12.2012 06:50
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jacek Żakowski - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jacek Żakowski to szanowany polski publicysta. Obecnie związany jest z ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.