porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Komórki macierzyste - skąd się je pobiera i do czego mogą się przydać? Komórki macierzyste nazywa się przyszłością medycyny i kosmetologii ze względu ...
Owulacja - jak ustalić dni płodne? Test owulacyjny płytkowy, test strumieniowy, test owulacyjny płytkowy. Jak zajść w ciążę. Naturalna antykoncepcja.

Test owulacyjny - jak działa i kiedy warto korzystać?

Test owulacyjny służy do wyznaczenia dnia owulacji, a tym samym określenia wystąpienia dni płodnych. Zwykle na jego stosowanie decydują się kobiety, które chcą zajść w ciążę, a nie odczuwają żadnych objawów owulacji (np. ból w podbrzuszu) albo mają nieregularne miesiączki.

Dzięki temu, że test pozwala określić moment jajeczkowania, łatwiej jest celować w dni płodne i tym samym szybciej zajść w ciążę. Test owulacyjny stosowany jest także przez pary korzystające z naturalnych metod antykoncepcji - by uniknąć zapłodnienia. 

Jak działa test owulacyjny?

Podobnie jak test ciążowy, jego wykonanie polega na pobraniu próbki moczu. Test owulacyjny czuły jest na hormon występujący w moczu. W przypadku testu owulacyjnego jest to hormon luteinizujący (LH), wydzielany przez przysadkę mózgową. Maksymalny poziom tego hormonu występuje przed owulacją – około dobę. Dzięki temu z dziennym wyprzedzeniem możemy zaplanować zajście w ciążę.

Jak wykonuje się test owulacyjny?

To zależy od producenta, dlatego zawsze warto dokładnie czytać informacje na ulotce. Większość testów owulacyjnych wykonuje się z moczu, ale są też takie, które pozwalają określić dni płodne na podstawie próbki ze śliny.

Gdzie kupić test owulacyjny i ile kosztuje?

Test owulacyjny, ze względu częstotliwość użytkowania, warto kupić się w opakowaniu zbiorczym po kilka, a nawet kilkadziesiąt sztuk. Koszt jednego wynosi około 1zł. Możemy go kupić oczywiście bez recepty. Dostępnych jest kilka rodzajów testów:
1. Testy paskowe – podobne do papierka lakmusowego – pasek zanurza się w moczu i czeka na wynik. Jest to najtańsza, ale też najmniej czuła wersja testu.
2. Test owulacyjny płytkowy – podobny do testu ciążowego – specjalną pipetą pobiera się próbkę moczu, a następnie wpuszcza określoną (podaną w instrukcji) liczbę kropli.
3. Test strumieniowy – podkłada się bezpośrednio pod strumień moczu.
4. Mikroskop owulacyjny – jedyny wielokrotnego użytku. Jest wielkości szminki. Bada ślinę.

Skuteczność testu owulacyjnego

Zdania na ten temat są podzielone. Wykonując test owulacyjny warto mieć na uwadze jego działanie – test zapowiada występowanie owulacji, a nie fakt jest rzeczywistego wystąpienia. Warto pamiętać także o tym, że wyniki testu mogą być błędne, kiedy kobieta przyjmuje określone leki lub choruje na zespół policystycznych jajników.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Metoda dr Shettlesa. Jak zaplanować płeć dziecka?

Metoda owulacyjna to najprostszy i dostępny dla wszystkich sposób na to, aby zapalnować płec dziecka i mieć syna lub córkę. Wyjaśniamy, na czym polega metoda dr Shettlesa.

Miesiączka - pytania i odpowiedzi. Co trzeba wiedzieć o dniach płodnych, PMS i bolesnych miesiączkach?

W czasie miesiączki w kobiecym ciele na skutek zmian hormonalnych pojawia się wiele problemów fizycznych i psychicznych. Zwykle to PMS, dolegliwości bólowe, wahania nastroju, osłabienie organizmu,...

Jak rozpoznać oznaki OWULACJI? Jakie objawy jajeczkowania?

Dla kobiet wiedza, czy akurat mają czy nie dni płodne jest niezwykle istotna. Zarówno dla tych, które bardzo pragną zajść w ciążę, jak i tych, które chcą jej uniknąć.

Aktualizacja: 08.04.2013 14:12
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Gustav Wagner. Wysoki, przystojny blondyn, bestia

Gustav Wagner - wysoki, przystojny blondyn, czysty Aryjczyk w cywilu był ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.