porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak rozpoznać objawy porodu? Pierwszy poród zwykle trwa minimum 10 godzin i kobiety raczej ...
Wiarygodność testów ciążowych określana jest na 95–99 procent.

Testy ciążowe - kiedy są wiarygodne?

Testy ciążowe - kiedy są wiarygodne?

Testy ciążowe wykrywają w moczu obecność HCG, czyli gonadotropinę kosmówkową. To hormon produkowany przez tkanki zarodka, obecny w moczu kobiety ciężarnej już 7.–10. dnia po zapłodnieniu.  Domowe testy ciążowe, polegające na zwilżeniu moczem papierka lub płytki testowej, to szybki, prosty i wiarygodny sposób na stwierdzenie ciąży.  

fot.: Photos.com
Testy ciążowe szybko dają wiarygodny wynik. Mogą potwierdzić ciążę już w terminie spodziewanej miesiączki. Ale by wynik testu był wiarygodny, trzeba go zrobić w odpowiedniej chwili dnia i zgodnie z zaleceniami producenta. Jak sprawić, by test ciążowy dał prawdziwy wynik?

Jak działają testy ciążowe?

Testy ciążowe wykrywają w moczu obecność HCG, czyli gonadotropinę kosmówkową. To hormon produkowany przez tkanki zarodka -  jego zadaniem jest podtrzymanie wydzielania progesteronu, odpowiadającego za utrzymanie ciąży. Hormon HCG jest obecny w moczu kobiety ciężarnej już 7.–10. dnia po zapłodnieniu.  Dlatego domowe testy ciążowe, polegające na zwilżeniu moczem papierka lub płytki testowej, to szybki, prosty i wiarygodny sposób na stwierdzenie ciąży.  

Jak wykonać test ciążowy

Testy ciążowe są proste w obsłudze, ale są bardzo czułe, dlatego należy postępować dokładnie według wskazówek podanych na opakowaniu. Można przeprowadzać je o każdej porze dnia lub nocy, jednak większość producentów zaleca, aby badanie wykonać z pierwszego moczu porannego (zwłaszcza w przypadku wczesnej ciąży), gdyż wtedy poziom HCG jest największy. Nie można używać testów ciążowych po terminie ważności. Testy są jednorazowe - raz użyty test ciążowy nie nadaje się do powtórnego wykorzystania.

Rodzaje testów ciążowych

1. Płytkowy test ciążowy – kilka kropel moczu trzeba umieścić za pomocą pipety na odpowiedniej płytce testowej.
2. Strumieniowy test ciążowy – końcówkę absorbującą testera należy przytrzymać w strumieniu oddawanego moczu przez kilka sekund.
3. Paskowy test ciążowy – po zebraniu moczu do czystego, suchego pojemnika trzeba zanurzyć w nim końcówkę testu

Kiedy wynik jest wiarygodny?

Wynik testu ciążowego można odczytać zwykle po upływie od jednej do pięciu minut. Każdy test ciążowy składa się z pola kontrolnego i pola wynikowego. Pole kontrolne po kontakcie z moczem powinno się zabarwić  - to znak, że test ciążowy został przeprowadzony prawidłowo. Warto wiedzieć, że pole wynikowe zabarwia się tylko w przypadku stwierdzenia ciąży. Nawet lekkie przebarwienie wskazuje na ciążę! 

Testy ciążowe z moczu mogą wykryć już ciążę 6-dniową, zdaniem lekarzy jednak nie są one wiarygodne przed terminem spodziewanej miesiączki. Jeśli wynik testu ciążowego jest pozytywny, trzeba skonsultować się z lekarzem ginekologiem w ciągu 1–2 tygodni. Jeśli wynik  jest negatywny, a nie wystąpiła miesiączka, trzeba powtórzyć test po kilku dniach.
Uwaga: Jeśli kobieta bierze zastrzyki hormonalne po zabiegu in vitro, test ciążowy może nie być wiarygodny. Hormony te są bowiem podobne do HCG i mogą wskazywać ciążę, choć nie doszło do zagnieżdżenia jajeczka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Najwcześniejsze objawy ciąży. Jakie? Najwcześniejsze objawy ciąży. Jakie?

Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży? Obserwuj swoje ciało. Już w pierwszych tygodniach od zapłodnienia pojawiają się pierwsze objawy.

Objawy ciąży w pierwszym miesiącu. Jakie? Objawy ciąży w pierwszym miesiącu. Jakie?

Kobiecie, która stara się o dziecko albo podejrzewa, że mogła zajść w ciążę, pierwsze oznaki odmiennego stanu powinny być sygnałem, by szybko odstawić niektóre leki, używki oraz bardziej zadbać o...

PŁODNOŚĆ. Co uniemożliwi ci zajście w ciążę?

Problemy z płodnością i zajściem w ciążę ma coraz więcej par. Nawet tych młodych, które starają się o potomstwo jeszcze przed trzydziestym rokiem życia. Jakie mogą być tego przyczyny?

Aktualizacja: 23.01.2012 16:08
Autor: Barbara Las
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Anna Ilczuk może wystąpić w "Tańcu z gwiazdami"! Zobaczcie, kim ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.