porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak rozpoznać objawy porodu? Pierwszy poród zwykle trwa minimum 10 godzin i kobiety raczej ...
Wiarygodność testów ciążowych określana jest na 95–99 procent.

Testy ciążowe - kiedy są wiarygodne?

Testy ciążowe - kiedy są wiarygodne?

Testy ciążowe wykrywają w moczu obecność HCG, czyli gonadotropinę kosmówkową. To hormon produkowany przez tkanki zarodka, obecny w moczu kobiety ciężarnej już 7.–10. dnia po zapłodnieniu.  Domowe testy ciążowe, polegające na zwilżeniu moczem papierka lub płytki testowej, to szybki, prosty i wiarygodny sposób na stwierdzenie ciąży.  

fot.: Photos.com
Testy ciążowe szybko dają wiarygodny wynik. Mogą potwierdzić ciążę już w terminie spodziewanej miesiączki. Ale by wynik testu był wiarygodny, trzeba go zrobić w odpowiedniej chwili dnia i zgodnie z zaleceniami producenta. Jak sprawić, by test ciążowy dał prawdziwy wynik?

Jak działają testy ciążowe?

Testy ciążowe wykrywają w moczu obecność HCG, czyli gonadotropinę kosmówkową. To hormon produkowany przez tkanki zarodka -  jego zadaniem jest podtrzymanie wydzielania progesteronu, odpowiadającego za utrzymanie ciąży. Hormon HCG jest obecny w moczu kobiety ciężarnej już 7.–10. dnia po zapłodnieniu.  Dlatego domowe testy ciążowe, polegające na zwilżeniu moczem papierka lub płytki testowej, to szybki, prosty i wiarygodny sposób na stwierdzenie ciąży.  

Jak wykonać test ciążowy

Testy ciążowe są proste w obsłudze, ale są bardzo czułe, dlatego należy postępować dokładnie według wskazówek podanych na opakowaniu. Można przeprowadzać je o każdej porze dnia lub nocy, jednak większość producentów zaleca, aby badanie wykonać z pierwszego moczu porannego (zwłaszcza w przypadku wczesnej ciąży), gdyż wtedy poziom HCG jest największy. Nie można używać testów ciążowych po terminie ważności. Testy są jednorazowe - raz użyty test ciążowy nie nadaje się do powtórnego wykorzystania.

Rodzaje testów ciążowych

1. Płytkowy test ciążowy – kilka kropel moczu trzeba umieścić za pomocą pipety na odpowiedniej płytce testowej.
2. Strumieniowy test ciążowy – końcówkę absorbującą testera należy przytrzymać w strumieniu oddawanego moczu przez kilka sekund.
3. Paskowy test ciążowy – po zebraniu moczu do czystego, suchego pojemnika trzeba zanurzyć w nim końcówkę testu

Kiedy wynik jest wiarygodny?

Wynik testu ciążowego można odczytać zwykle po upływie od jednej do pięciu minut. Każdy test ciążowy składa się z pola kontrolnego i pola wynikowego. Pole kontrolne po kontakcie z moczem powinno się zabarwić  - to znak, że test ciążowy został przeprowadzony prawidłowo. Warto wiedzieć, że pole wynikowe zabarwia się tylko w przypadku stwierdzenia ciąży. Nawet lekkie przebarwienie wskazuje na ciążę! 

Testy ciążowe z moczu mogą wykryć już ciążę 6-dniową, zdaniem lekarzy jednak nie są one wiarygodne przed terminem spodziewanej miesiączki. Jeśli wynik testu ciążowego jest pozytywny, trzeba skonsultować się z lekarzem ginekologiem w ciągu 1–2 tygodni. Jeśli wynik  jest negatywny, a nie wystąpiła miesiączka, trzeba powtórzyć test po kilku dniach.
Uwaga: Jeśli kobieta bierze zastrzyki hormonalne po zabiegu in vitro, test ciążowy może nie być wiarygodny. Hormony te są bowiem podobne do HCG i mogą wskazywać ciążę, choć nie doszło do zagnieżdżenia jajeczka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Najwcześniejsze objawy ciąży. Jakie? Najwcześniejsze objawy ciąży. Jakie?

Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży? Obserwuj swoje ciało. Już w pierwszych tygodniach od zapłodnienia pojawiają się pierwsze objawy.

Jak począć dziewczynkę? Gdy chcę urodzić córkę

Czy wpływanie na płeć dziecka jest możliwe? Okazuje się, że tak! Jeśli chcesz począć dziewczynkę naukowcy przychodzą z pomocą i kilkoma cennymi poradami. Zobacz jakimi!

Test ciążowy - kiedy go zrobić? Po ilu dniach jest wiarogodny test ciążowy?

Domowy test ciążowy to dobry sposób, by sprawdzić czy jesteś w ciąży. Test ciążowy, jeśli jest właściwie wykonany - w odpowiednim terminie i zgodnie z instrukcją producenta - da ci 99 procentową...

Aktualizacja: 23.01.2012 16:08
Autor: Barbara Las
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Magdalena Smalara i na co zaprasza?
Kim jest Magdalena Smalara i na co zaprasza?

Magdalena Smalara urodziła się w Gdyni 37 lat temu. Jest ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.