porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są minusy późnej ciąży? Coraz częściej kobiety po 35 roku życia decydują się na ...
Nie każda kobieta w ciąży musi stosować preparaty wielowitaminowe. Nadmiar syntetycznych witamin może zaszkodzić albo spowodować, że dziecko będzie zbyt duże, co utrudnia poród.

WITAMINY W CIĄŻY - brać czy nie? Jakie rozsądne dawki?

To mit, że w ciąży trzeba koniecznie stosować preparaty wielowitaminowe. Jeśli kobieta racjonalnie się odżywia, to dieta jest w stanie zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na witaminy. Z dwoma wyjątkami: tabletki z kwasem foliowym i witaminą D3 powinna łykać każda przyszła mama.

Obecnie niemal standardem jest stosowanie przez kobiety w ciąży preparatów wielowitaminowych, zawierających niemal wszystkie możliwe witaminy. Tymczasem to wcale nie jest dobre. Nadmiar niektórych syntetycznych witamin (np. A czy C) może być nawet szkodliwy. Dlatego suplementacja witaminami powinna być zawsze dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnej kobiety.

Kiedy stosować suplementację witaminami

Lekarz może zalecić stosowanie preparatu wielowitaminowego, jeśli przyszła mama:

  • jest bardzo młoda 

  • miała liczne ciąże następujące po sobie w krótkich odstępach czasu

  • przewlekle choruje na schorzenie, które ogranicza wchłanianie składników pokarmowych

  • ma duży niedobór masy ciała, w jej diecie jest zbyt mało substancji odżywczych

  • ma specyficzne nawyki żywieniowe (np. jest wegetarianką, weganką etc). 

W pewnych sytuacjach uzasadniona jest suplementacja dostosowana do problemu, np. u kobiet cierpiących na niepowściągliwe wymioty ciężarnych wskazana jest suplementacja witaminy B6, a z kolei przyjmowanie witaminy C może być konieczne w przypadku kobiet będących w ciąży mnogiej, chorujących na cukrzycę ciężarnych albo nadciśnienie indukowane ciążą.

Witaminy obowiązkowe dla wszystkich kobiet w ciąży

Są jednak i takie witaminy, które powinna przyjmować każda - bez wyjątku - ciężarna. Chodzi o kwas foliowy (witamina B9) i witaminę D3, które mają udowodniony badaniami korzystny wpływ na ciążę. Preparat z kwasem foliowym najlepiej zacząć łykać już kilka tygodni przed zajściem w ciążę - i kontynuować suplementację do końca drugiego trymestru. Zalecana dawka to 0,4 mg dziennie (400 mikrogramów). 

Od początku drugiego trymestru ciąży trzeba też zacząć suplementację witaminy D3. Wobec powszechnych niedoborów tej witaminy w Polsce (dotyczą niemal 100 proc. kobiet w ciąży i noworodków) obecnie uważa się, że odpowiednia jej dawka to 800-1000 j.m. (20-25 mcg) dziennie. 

Warto wiedzieć, że oprócz wymienionych witamin każda kobieta w ciąży powinna przyjmować: jod (150-200 mcg dziennie) i kwas DHA (jeden z kwasów omega-3) w ilości ok. 500 mg dziennie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czego NIE MOŻE jeść KOBIETA W CIĄŻY? Czego NIE MOŻE jeść KOBIETA W CIĄŻY?

Mocna kawa, surowe mięso, sery pleśniowe nie są dobre dla kobiet w ciąży. Kobieta w ciąży powinna zwrócić szczególną uwagę na swoje odżywianie w okresie ciąży. Podpowiadamy, czego nie jeść w ciąży.

Jakie składniki odżywcze są niezbędne w czasie ciąży? Dobra dieta w ciąży

Kobieta w czasie ciąży musi dbać o zrównoważoną dietę, aby zapewnić prawidłowy rozwój swojemu dziecku. Przyszła mama od początku musi spożywać pełnowartościowe produkty zawierające wszystkie...

Biała herbata a ciąża. Czy w ciąży można pić białą herbatę?

Czy w ciąży można pić białą herbatę? Biała herbata zakłóca przyswajanie kwasu foliowego, który jest koniczny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Czy to oznacza, że w ciąży nie wolno w...

Aktualizacja: 10.07.2014 17:23
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest chłopak Kingi Dudy? Co o nim wiemy?

O Kindze Dudzie mówią teraz wszyscy! Piękna krakowianka wzbudza podziw ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.