porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Palenie w ciąży: jakie ma skutki? Palenie w ciąży a nagła śmierć łóżeczkowa: o ile wzrasta ryzyko?
Palenie w ciąży: jakie ma skutki? Palenie w ciąży a nagła śmierć łóżeczkowa: o ile wzrasta ryzyko? Kobieta w ciąży powinna przestać palić natychmiast. W przeciwnym razie ...
Wiele się mówi o zagrożeniach, jakie wynikają z używania w ciąży papierosów i alkoholu. A jak jest z narkotykami?

Zażywanie narkotyków w ciąży: Jakie może mieć skutki?

Zażywanie narkotyków w ciąży: Jakie może mieć skutki?

Zażywanie narkotyków w ciąży: jakie może mieć konsekwencje?

fot.: sxc.hu/bsilder
Zażywanie narkotyków przez przyszłą mamę na pewno nie wpływa na dziecko korzystnie. Może wywołać u dziecka np. rozszczep podniebienia czy zawał serca, a u matki - przedwczesny poród lub poronienie. Oto jakie może mieć skutki zażywanie poszczególnych typów narkotyków.

Matka narkomanka to uzależnione dziecko!

Wpływ narkotyku na płód zależy od rodzaju narkotyku i dawek przyjmowanych przez kobietę ciężarną. Narkotyki zażywane w ciąży generalnie zmniejszają przepływ krwi przez łożysko i macicę, co może prowadzić do niedotlenienia płodu. Zespół niedotlenienia objawia się u dziecka – już po jego narodzinach – na przykład zaburzeniami snu, obniżonym napięciem mięśniowym, zaburzeniami koncentracji, nadmierną pobudliwością.

Środki narkotyczne z grupy opiatów typu heroina i morfina mogą powodować w ciąży: hipotrofię płodu, poród przedwczesny, zgon wewnątrzmaciczny, a u noworodka - zaburzenia oddychania i drgawki. Uwaga: gdy przyszła matka jest od nich uzależniona, to także jej dziecko będzie uzależnione.

Marihuana w ciąży też nie jest niegroźna

Ostatnio dużo mówi się w Polsce o marihuanie – że to słaby narkotyk, łagodny, "miękki" itp. Warto więc wiedzieć, że u kobiet palących w ciąży marihuanę lista zagrożeń też jest niemała. "Trawka" bardzo długo pozostaje w tkankach matki i dziecka, co może odbić się na jego rozwoju. W przyszłości takie dziecko może mieć poważne kłopoty z koncentracją, zaburzenia pamięci i rozwoju poznawczego. U dzieci kobiet palących marihuanę wyższe jest ryzyko poronienia i porodu przedwczesnego, a także wad wrodzonych, nowotworów i chorób oczu.

Amfetamina w ciąży silnie pobudza organizm kobiety i zwęża naczynia krwionośne, utrudniając dopływ krwi do płodu. Może też spowodować: przedwczesne oddzielnie się łożyska, zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu, zgon płodu, wady serca, rozszczep wargi i podniebienia, niedorozwój dróg żółciowych, zaburzenia odporności.

Ile jest ciężarnych narkomanek w Polsce?

W Polsce zażywanie narkotyków przez kobiety w ciąży to problem marginalny – dotyczy ok. 3 proc. przyszłych matek. Ale i te kilka procent narażonych na ryzyko powikłań dzieci – to za dużo. Lepiej więc w ciąży odstawić wszelkie używki i z czystym sumieniem czekać na narodziny malucha.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Palenie w ciąży: jakie ma skutki? Palenie w ciąży a nagła śmierć łóżeczkowa: o ile wzrasta ryzyko? Palenie w ciąży: jakie ma skutki? Palenie w ciąży a nagła śmierć łóżeczkowa: o ile wzrasta ryzyko?

Kobieta w ciąży powinna przestać palić natychmiast. W przeciwnym razie jej dziecku grożą poważne konsekwencje zdrowotne - ze śmiercią włącznie! Jak papierosy wpływają na rozwój płodu? Jakie mogą być...

Aktualizacja: 09.05.2013 14:12
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Filip Chajzer: Kim jest, co osiągnął [KARIERA, RODZINA]
Filip Chajzer: Kim jest, co osiągnął [KARIERA, RODZINA]

Filip Chajzer musi mocno pracować na to, aby nie mówiono ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.