
-
zobacz więcej
Zespół pasm owodniowych - co to jest? Jakie jest zagrożenie dla płodu?
- Jak uniknąć zatrucia pokarmowego podczas ciąży?
- Jak pokonać zmęczenie w ciąży?
- Jak założyć ciążowy blog?
- Jak dbać o skórę w pierwszym trymestrze ciąży?
- Co na ból głowy w ciąży?
- Co zrobić, by uniknąć przebarwień?
- Czemu podczas ciąży zmienia się owal twarzy?
- Surogatka. Kim jest? Na czym polegają jej usługi?
- Komórki macierzyste ze sznura pępowiny - co to takiego? Czym różnią...
- Połóg: przydatne akcesoria
Zespół pasm owodniowych to wada wrodzona, która powstaje we wczesnym okresie prenatalnym, między 28. dniem a 18. tygodniem ciąży. Przyczyną wady jest pęknięcie worka owodniowego, co skutkuje powstaniem tzw. pasm i włókien pękniętej owodni. Te pasma tkanki łącznej przyklejają się do powierzchni ciała płodu i zaciskają się na nim. Tworzą swego rodzaju pułapkę np. dla dłoni czy nóg. Dziecko rośnie, a wraz z tym powstaje obrzęk i coraz większe niedokrwienie, co często kończy się ucięciem kończyny lub jej części. Niekiedy amputacji ulega ściana klatki piersiowej, a nawet głowa. Mniej drastyczne skutki zespołu pasm owodniowych to: skrzywienie kręgosłupa, przepuklina mózgowa lub oponowo-rdzeniowa, rozszczep wargi czy podniebienia, nietypowy rozszczep twarzy. Jest to więc uszkodzenie mechaniczne, którego lokalizację trudno przewidzieć, bo nie działa tu żadna reguła.
Zespół pasm owodniowych może prowadzić do śmierci płodu, zwłaszcza gdy pasma „złapią w pułapkę” głowę płodu lub pępowinę.
Przyczyna wady nie jest znana. Wyklucza się podłoże genetyczne. Niektórzy eksperci podejrzewają, że wada pojawia się spontanicznie lub jest wywołana silnym traumatycznym przeżyciem matki.
Zespół pasm owodniowych: jak wykryć wadę
Zespół pasm owodniowych można zaobserwować podczas rutynowego USG ciążowego, które wykonuje się w drugim trymestrze (ok. 18.-20. tygodnia ciąży). Jednak nie jest to łatwe. Pasma tkanki łącznej są małe i słabo widoczne. Aby je wykryć, potrzebny jest dobry ultrasonolog oraz bardzo dobry, nowoczesny sprzęt do USG 3D. Także badanie rezonansem magnetycznym pozwala na wykrycie wady.
Zwykle w USG obserwuje się już skutek działania pasm: ciało płodu jest uszkodzone. Wtedy należy monitorować stan dziecka do końca ciąży. Niekiedy wykonywane są operacje wewnątrzmaciczne, by zapobiec np. amputacji kończyny. Można również przeprowadzić operację plastyczną od razu po narodzinach dziecka. Każdy przypadek zespołu pasm owodniowych jest rozpatrywany indywidualnie, bo wszystko zależy od stopnia deformacji.

Regularne badania w ciąży są bardzo istotne - zarówno dla zdowia przyszłej mamy, jak i dziecka. Jakie badania musi wykonać kobieta w drugim trymestrze ciaży?

Jeszcze nie tak dawno samo badanie USG było luksusem. Możliwość podejrzenia własnego dziecka wydawała się rodzicom przełomowym odkryciem. Choć wielu specjalistów, w celach diagnostycznych nadal...

Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś przestrzegać zalecanych badań - dzięki temu lekarz może kontrolować stan twojego zdrowia i rozwijającego się maleństwa. Dowiedz się, jakie badania czekają cię w trzecim...
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?
Klaus Barbie, znany jako „Rzeźnik z Lyonu” był jednym z ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.