porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Cesarskie cięcie: czy podczas cc może być obecny mąż/partner?
Cesarskie cięcie: czy podczas cc może być obecny mąż/partner? Obecność męża czy partnera przy porodzie nikogo już dziś w ...
Dziecko urodziło się bez nóg i rąk, a lekarze podczas USG tego nie wykryli! Popełnili błąd czy nie?

Zespół pasm owodniowych - co to jest? Jakie jest zagrożenie dla płodu?

W Zawierciu urodził się chłopczyk bez rąk i nóg, co okazało się dopiero... po porodzie. Podczas ciąży jego matka miała 6 badań USG i żaden lekarz nie wykrył wady. Dziecko cierpi na tzw. zespół pasm owodniowych. Wyjaśniamy, co to za choroba.

Zespół pasm owodniowych to wada wrodzona, która powstaje we wczesnym okresie prenatalnym, między 28. dniem a 18. tygodniem ciąży. Przyczyną wady jest pęknięcie worka owodniowego, co skutkuje powstaniem tzw. pasm i włókien pękniętej owodni. Te pasma tkanki łącznej przyklejają się do powierzchni ciała płodu i zaciskają się na nim. Tworzą swego rodzaju pułapkę np. dla dłoni czy nóg. Dziecko rośnie, a wraz z tym powstaje obrzęk i coraz większe niedokrwienie, co często kończy się ucięciem kończyny lub jej części. Niekiedy amputacji ulega ściana klatki piersiowej, a nawet głowa. Mniej drastyczne skutki zespołu pasm owodniowych to: skrzywienie kręgosłupa, przepuklina mózgowa lub oponowo-rdzeniowa, rozszczep wargi czy podniebienia, nietypowy rozszczep twarzy. Jest to więc uszkodzenie mechaniczne, którego lokalizację trudno przewidzieć, bo nie działa tu żadna reguła.

Zespół pasm owodniowych może prowadzić do śmierci płodu, zwłaszcza gdy pasma „złapią w pułapkę” głowę płodu lub pępowinę.
Przyczyna wady nie jest znana. Wyklucza się podłoże genetyczne. Niektórzy eksperci podejrzewają, że wada pojawia się spontanicznie lub jest wywołana silnym traumatycznym przeżyciem matki.

Zespół pasm owodniowych: jak wykryć wadę

Zespół pasm owodniowych można zaobserwować podczas rutynowego USG ciążowego, które wykonuje się w drugim trymestrze (ok. 18.-20. tygodnia ciąży). Jednak nie jest to łatwe. Pasma tkanki łącznej są małe i słabo widoczne. Aby je wykryć, potrzebny jest dobry ultrasonolog oraz bardzo dobry, nowoczesny sprzęt do USG 3D. Także badanie rezonansem magnetycznym pozwala na wykrycie wady.

Zwykle w USG obserwuje się już skutek działania pasm: ciało płodu jest uszkodzone. Wtedy należy monitorować stan dziecka do końca ciąży. Niekiedy wykonywane są operacje wewnątrzmaciczne, by zapobiec np. amputacji kończyny. Można również przeprowadzić operację plastyczną od razu po narodzinach dziecka. Każdy przypadek zespołu pasm owodniowych jest rozpatrywany indywidualnie, bo wszystko zależy od stopnia deformacji.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie badania w drugim trymestrze ciąży? Jakie badania w drugim trymestrze ciąży?

Regularne badania w ciąży są bardzo istotne - zarówno dla zdowia przyszłej mamy, jak i dziecka. Jakie badania musi wykonać kobieta w drugim trymestrze ciaży?

Jaka jest różnica między usg 3D a 4D? Jaka jest różnica między usg 3D a 4D?

Jeszcze nie tak dawno samo badanie USG było luksusem. Możliwość podejrzenia własnego dziecka wydawała się rodzicom przełomowym odkryciem. Choć wielu specjalistów, w celach diagnostycznych nadal...

Jakie badania w trzecim trymestrze ciąży? Jakie badania w trzecim trymestrze ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś przestrzegać zalecanych badań - dzięki temu lekarz może kontrolować stan twojego zdrowia i rozwijającego się maleństwa. Dowiedz się, jakie badania czekają cię w trzecim...

Aktualizacja: 26.02.2015 15:03
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Klaus Barbie. „Rzeźnik z Lyonu” złapany przez łowców nazistów

Klaus Barbie, znany jako „Rzeźnik z Lyonu” był jednym z ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Ciąża - Absolutnie wszystko o ciąży. Ciąża - sprawdź porady ekspertów. Kalendarz Ciąży. Ciąża Tydzień Po Tygodniu. Imiona dla Dzieci. Wszystko o Porodzie. Ciąża - ważne informacje i najlepsze porady. Kalendarz i przebieg ciąży. Zdrowie kobiety w ciąży. Poród. Połóg. Karmienie niemowląt i poradnik laktacyjny. Sposób na przeziębienie w ciąży. Czy można uprawiać seks w ciąży? Czego nie wolno w ciąży? - Ciąża miesiąc po miesiącu - Badania w ciąży. Ile trwa ciąża. Ciąża tydzień. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. Ciąża po ciąży. Jak zrobić test ciążowy. Ciąża pozamaciczna. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.