porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Na czym polega dieta kliniki Mayo? Ile można na niej schudnąć? Dieta opiera się na dwóch produktach: jajach i warzywach. Do ...
Nasiona lnu są doskonałą ochroną dla żołądka

Co dobrego dla zdrowia ma w sobie len?

Co dobrego dla zdrowia ma w sobie len?
Nasiona lnu, czyli siemię lniane to prawdziwa skarbnica dobroczynnych substancji, pomocnych w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego oraz dolegliwości skórnych fot.: Photos.com
Len jest jedną z najstarszych uprawnych roślin – nie tylko jego walory "przemysłowe", ale także zdrowotne doceniono już kilka tysięcy lat temu. I nadal zajmuje ważne miejsce w zielarskiej apteczce. Dlaczego len jest cenny dla naszego zdrowia?

Len wygląda bardzo niepozornie – wysoka, cienka łodyga i drobne, błękitne lub białe kwiatki. Rośnie w zasadzie tylko na polach uprawnych, bo chociaż ma niewielkie wymagania glebowe, to potrzebuje starannej pielęgnacji - dużo wilgoci i systematycznego usuwania chwastów.

 

Jakie właściwości lecznicze ma len?

Dla zielarzy surowcem są nasiona lnu – płaskie, drobne i lśniące, zwane siemieniem lnianym. Zawierają:

  • związki śluzowe,

  • białka,

  • sterole,

  • kwasy organiczne (m.in. askorbinowy),

  • enzymy,

  • sole mineralne (m.in. magnezu, cynku, żelaza, miedzi).

Przede wszystkim jednak są zasobne w olej, który zawiera głównie glicerydy kwasów nienasyconych (m.in. linolenowego, linolowego) nieco mniej glicerydów kwasów nasyconych, a także fitosterole i witaminę E.

W lecznictwie wykorzystywane są zarówno całe nasiona, jak i wytłaczany z nich na zimno olej oraz wytłoki, czyli tzw. mączka lniana. Stosuje się je zewnętrznie – do okładów albo w postaci mazideł – i wewnętrznie. Siemię lniane znane jest przede wszystkim z dobroczynnego działania w chorobie wrzodowej. Zawarte w nasionach śluzy powlekają błony śluzowe przełyku, żołądka i częściowo dwunastnicy, chroniąc je przed agresywnym kwasem solnym i zmniejszając odczyny zapalne.

Siemię jest też dobrym środkiem przeciwkaszlowym, skutecznym zwłaszcza w zapaleniu oskrzeli, ale pomaga także w chorobach skórnych, leczeniu oparzeń i odmrożeń. Olej lniany również przyśpiesza regenerację naskórka i błon śluzowych, ale najbardziej ceniony jest za to, że obniża poziom lipidów i cukru we krwi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 24.07.2012 16:10
Autor: Anna Gutman
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nick Cave: co wiemy o muzyku? [KARIERA, RODZINA]
Nick Cave: co wiemy o muzyku? [KARIERA, RODZINA]

Nick Cave naprawdę nazywa się Nicholas Edward Cave. Urodził się ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Diety - dieta - Jak działa Catering Dietetyczny. Jak schudnąć? Jaka indywidualna i skuteczna dieta dla Ciebie. Sposób na odchudzanie. Nadwaga przestanie być problemem. Największy serwis o dietach w Polsce. Wszystkie diety w jednym miejscu. Jaka dieta będzie dla Ciebie odpowiednia? Diety odchudzające. 24-godzinna dieta owocowa. Dieta proteinowa dr Dukana. Dieta 1000 kalorii. Dieta 1200 kcal. Dieta 1500 kcal. Dieta 3-dniowa. Sprawdź czy dobrze się odżywiasz. Diety odchudzające. Diety oczyszczające. Dieta proteinowa. Dieta kopenhaska. Dieta kapuściana. Diety forum i porady. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.