porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Na czym polega dieta kliniki Mayo? Ile można na niej schudnąć? Dieta opiera się na dwóch produktach: jajach i warzywach. Do ...
Nasiona lnu są doskonałą ochroną dla żołądka

Co dobrego dla zdrowia ma w sobie len?

Co dobrego dla zdrowia ma w sobie len?
Nasiona lnu, czyli siemię lniane to prawdziwa skarbnica dobroczynnych substancji, pomocnych w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego oraz dolegliwości skórnych fot.: Photos.com
Len jest jedną z najstarszych uprawnych roślin – nie tylko jego walory "przemysłowe", ale także zdrowotne doceniono już kilka tysięcy lat temu. I nadal zajmuje ważne miejsce w zielarskiej apteczce. Dlaczego len jest cenny dla naszego zdrowia?

Len wygląda bardzo niepozornie – wysoka, cienka łodyga i drobne, błękitne lub białe kwiatki. Rośnie w zasadzie tylko na polach uprawnych, bo chociaż ma niewielkie wymagania glebowe, to potrzebuje starannej pielęgnacji - dużo wilgoci i systematycznego usuwania chwastów.

 

Jakie właściwości lecznicze ma len?

Dla zielarzy surowcem są nasiona lnu – płaskie, drobne i lśniące, zwane siemieniem lnianym. Zawierają:

  • związki śluzowe,

  • białka,

  • sterole,

  • kwasy organiczne (m.in. askorbinowy),

  • enzymy,

  • sole mineralne (m.in. magnezu, cynku, żelaza, miedzi).

Przede wszystkim jednak są zasobne w olej, który zawiera głównie glicerydy kwasów nienasyconych (m.in. linolenowego, linolowego) nieco mniej glicerydów kwasów nasyconych, a także fitosterole i witaminę E.

W lecznictwie wykorzystywane są zarówno całe nasiona, jak i wytłaczany z nich na zimno olej oraz wytłoki, czyli tzw. mączka lniana. Stosuje się je zewnętrznie – do okładów albo w postaci mazideł – i wewnętrznie. Siemię lniane znane jest przede wszystkim z dobroczynnego działania w chorobie wrzodowej. Zawarte w nasionach śluzy powlekają błony śluzowe przełyku, żołądka i częściowo dwunastnicy, chroniąc je przed agresywnym kwasem solnym i zmniejszając odczyny zapalne.

Siemię jest też dobrym środkiem przeciwkaszlowym, skutecznym zwłaszcza w zapaleniu oskrzeli, ale pomaga także w chorobach skórnych, leczeniu oparzeń i odmrożeń. Olej lniany również przyśpiesza regenerację naskórka i błon śluzowych, ale najbardziej ceniony jest za to, że obniża poziom lipidów i cukru we krwi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 24.07.2012 16:10
Autor: Anna Gutman
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nie żyje Alberta Watson. Kim była?
Nie żyje Alberta Watson. Kim była?

Alberta Watson (Faith Susan Alberta Watson) - kanadyjska aktorka urodzona 6 ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Diety - dieta - Jak działa Catering Dietetyczny. Jak schudnąć? Jaka indywidualna i skuteczna dieta dla Ciebie. Sposób na odchudzanie. Nadwaga przestanie być problemem. Największy serwis o dietach w Polsce. Wszystkie diety w jednym miejscu. Jaka dieta będzie dla Ciebie odpowiednia? Diety odchudzające. 24-godzinna dieta owocowa. Dieta proteinowa dr Dukana. Dieta 1000 kalorii. Dieta 1200 kcal. Dieta 1500 kcal. Dieta 3-dniowa. Sprawdź czy dobrze się odżywiasz. Diety odchudzające. Diety oczyszczające. Dieta proteinowa. Dieta kopenhaska. Dieta kapuściana. Diety forum i porady. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.