porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak schudnąć bez restrykcyjnej diety?
Jak schudnąć bez restrykcyjnej diety? Restrykcyjna dieta i głodówka to ciągle nieodłączny element walki ze ...
Kapusta jest dobra na wszystko - pomaga w leczeniu wielu chorób

Co można leczyć kapustą? Na jakie schorzenia pomaga kapusta?

Co można leczyć kapustą? Na jakie schorzenia pomaga kapusta?
fot.: Mariusz Bykowski
Obecnie modne są diety, które leczą różne choroby bez wspomagania farmakologicznego. Czy to nowy dział medycyny czy też dietetyki (pewnie jedno z drugim)? Wśród warzyw zaliczanych do najbardziej skutecznych i wszechstronnych wyróżnia się kapusta. Mówimy, dlaczego warto jeść kapustę. A także, jak można jeszcze inaczej wykorzystać to warzywo.

Kapusta – biała, czerwona oraz włoska – ma zastosowanie w przypadłościach zewnętrznych skóry, jak i w poważnych schorzeniach wewnętrznych. Szczególne właściwości mają liście, ale to nic dziwnego, wszak kapusta jest przede wszystkim z liści złożona.

Kapusta stosowana zewnętrznie

Niech nie myli, że w tym przypadku kapusta będzie leczyć tylko to co znajduje się na zewnątrz. Otóż przykładanie świeżych liści kapusty na zewnątrz będzie przynosić m.in. ulgę przy katarze lub zapaleniu oskrzeli, a także gdy chorzy mają hemoroidy, guzy, nowotwory, nerwobóle, dolegliwości naczyniowe i żylaki. Kapusta leczy ponadto egzemy, oparzenia, trądzik, odmrożenia, ukąszenia, obrzęki i rany.

Im liście kapusty są świeższe, tym są bardziej skuteczne. Przed taką kuracją liście trzeba umyć, wysuszyć i wykroić główny nerw. Następnie liść trzeba rozgnieść, żeby wydobyć sok (najlepiej to zrobić do wałkiem do ciasta). Teraz przykładamy do leczonego miejsca od 1-3 liściastych warstw i obwiązujemy bandażem.

Kapusta stosowana wewnętrznie

W tym przypadku kapusta może być spożywana w postaci surówki albo soku, a więc leczenie – szczególnie, gdy ktoś lubi kapuściane przysmaki – może być całkiem przyjemne. Kapustę zaleca się na dolegliwości układów pokarmowego i oddechowego oraz jako remedium na ogólne osłabienie organizmu.

Sok z kapusty powinien być aplikowany alkoholikom, cukrzykom i wrzodowcom. Taki sok nie jest zbyt smaczny, ale z dodatkiem marchwi staje się przyjemny w smaku.

Kapusta kiszona zawiera enzymy i fermenty pomagające w trawieniu tłuszczów (stąd odchudzająca dieta kapuściana) i błonnik. Trzeba pamiętać, że płukanie w wodzie kiszonej kapusty zmniejsza jej skuteczność.

Trzeba pamiętać, że do kapusty (szczególnie do kapusty kiszonej) trzeba dodawać kminek i majeranek, które ułatwiają jej trawienie i przy okazji dodają niezwykłego smaku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego warto jeść kapustę? Dlaczego warto jeść kapustę?

W medycynie ludowej kapusta ma od wieków ustaloną silną pozycję. Współczesna nauka potwierdza jej cenne właściwości. Najlepsza jest kapusta surowa, warto jednak wiedzieć, że najwięcej składników...

Jakie są zalety surowej kapusty? Jakie są zalety surowej kapusty?

Kapusta – na pozór zupełnie zwyczajne, w dodatku jedne z najtańszych warzywo – to skarbnica cennych substancji: odżywczych i leczniczych. Liście kapusty od dawna wykorzystywane były jako lekarstwo.

Aktualizacja: 22.08.2013 14:13
Autor: CzeM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Filip Chajzer: Kim jest, co osiągnął [KARIERA, RODZINA]
Filip Chajzer: Kim jest, co osiągnął [KARIERA, RODZINA]

Filip Chajzer musi mocno pracować na to, aby nie mówiono ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Diety - dieta - Jak działa Catering Dietetyczny. Jak schudnąć? Jaka indywidualna i skuteczna dieta dla Ciebie. Sposób na odchudzanie. Nadwaga przestanie być problemem. Największy serwis o dietach w Polsce. Wszystkie diety w jednym miejscu. Jaka dieta będzie dla Ciebie odpowiednia? Diety odchudzające. 24-godzinna dieta owocowa. Dieta proteinowa dr Dukana. Dieta 1000 kalorii. Dieta 1200 kcal. Dieta 1500 kcal. Dieta 3-dniowa. Sprawdź czy dobrze się odżywiasz. Diety odchudzające. Diety oczyszczające. Dieta proteinowa. Dieta kopenhaska. Dieta kapuściana. Diety forum i porady. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.