porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak schudnąć bez restrykcyjnej diety?
Jak schudnąć bez restrykcyjnej diety? Restrykcyjna dieta i głodówka to ciągle nieodłączny element walki ze ...
Kapusta jest dobra na wszystko - pomaga w leczeniu wielu chorób

Co można leczyć kapustą? Na jakie schorzenia pomaga kapusta?

Co można leczyć kapustą? Na jakie schorzenia pomaga kapusta?
fot.: Mariusz Bykowski
Obecnie modne są diety, które leczą różne choroby bez wspomagania farmakologicznego. Czy to nowy dział medycyny czy też dietetyki (pewnie jedno z drugim)? Wśród warzyw zaliczanych do najbardziej skutecznych i wszechstronnych wyróżnia się kapusta. Mówimy, dlaczego warto jeść kapustę. A także, jak można jeszcze inaczej wykorzystać to warzywo.

Kapusta – biała, czerwona oraz włoska – ma zastosowanie w przypadłościach zewnętrznych skóry, jak i w poważnych schorzeniach wewnętrznych. Szczególne właściwości mają liście, ale to nic dziwnego, wszak kapusta jest przede wszystkim z liści złożona.

Kapusta stosowana zewnętrznie

Niech nie myli, że w tym przypadku kapusta będzie leczyć tylko to co znajduje się na zewnątrz. Otóż przykładanie świeżych liści kapusty na zewnątrz będzie przynosić m.in. ulgę przy katarze lub zapaleniu oskrzeli, a także gdy chorzy mają hemoroidy, guzy, nowotwory, nerwobóle, dolegliwości naczyniowe i żylaki. Kapusta leczy ponadto egzemy, oparzenia, trądzik, odmrożenia, ukąszenia, obrzęki i rany.

Im liście kapusty są świeższe, tym są bardziej skuteczne. Przed taką kuracją liście trzeba umyć, wysuszyć i wykroić główny nerw. Następnie liść trzeba rozgnieść, żeby wydobyć sok (najlepiej to zrobić do wałkiem do ciasta). Teraz przykładamy do leczonego miejsca od 1-3 liściastych warstw i obwiązujemy bandażem.

Kapusta stosowana wewnętrznie

W tym przypadku kapusta może być spożywana w postaci surówki albo soku, a więc leczenie – szczególnie, gdy ktoś lubi kapuściane przysmaki – może być całkiem przyjemne. Kapustę zaleca się na dolegliwości układów pokarmowego i oddechowego oraz jako remedium na ogólne osłabienie organizmu.

Sok z kapusty powinien być aplikowany alkoholikom, cukrzykom i wrzodowcom. Taki sok nie jest zbyt smaczny, ale z dodatkiem marchwi staje się przyjemny w smaku.

Kapusta kiszona zawiera enzymy i fermenty pomagające w trawieniu tłuszczów (stąd odchudzająca dieta kapuściana) i błonnik. Trzeba pamiętać, że płukanie w wodzie kiszonej kapusty zmniejsza jej skuteczność.

Trzeba pamiętać, że do kapusty (szczególnie do kapusty kiszonej) trzeba dodawać kminek i majeranek, które ułatwiają jej trawienie i przy okazji dodają niezwykłego smaku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie są zalety surowej kapusty? Jakie są zalety surowej kapusty?

Kapusta – na pozór zupełnie zwyczajne, w dodatku jedne z najtańszych warzywo – to skarbnica cennych substancji: odżywczych i leczniczych. Liście kapusty od dawna wykorzystywane były jako lekarstwo.

Aktualizacja: 22.08.2013 14:13
Autor: CzeM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ojciec Tadeusz Rydzyk i ciekawostki z jego życia

Ojciec Tadeusz Rydzyk to prawdziwie ciekawa postać. Zobacz, czego o ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Diety - dieta - Jak działa Catering Dietetyczny. Jak schudnąć? Jaka indywidualna i skuteczna dieta dla Ciebie. Sposób na odchudzanie. Nadwaga przestanie być problemem. Największy serwis o dietach w Polsce. Wszystkie diety w jednym miejscu. Jaka dieta będzie dla Ciebie odpowiednia? Diety odchudzające. 24-godzinna dieta owocowa. Dieta proteinowa dr Dukana. Dieta 1000 kalorii. Dieta 1200 kcal. Dieta 1500 kcal. Dieta 3-dniowa. Sprawdź czy dobrze się odżywiasz. Diety odchudzające. Diety oczyszczające. Dieta proteinowa. Dieta kopenhaska. Dieta kapuściana. Diety forum i porady. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.