porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Smaczne, ale szkodliwe - jakich produktów nie wolno łączyć?
Smaczne, ale szkodliwe - jakich produktów nie wolno łączyć? Komponowanie posiłków jest bardzo istotne, bo niektóre zestawienia mogą być ...
Ryby mogą kumulować szkodliwe związki, czy na pewno warto więc je jeść? Dowiedz się więcej na temat ryb polecanych przez lekarzy

Jakich ryb unikać w święta?

Jakich ryb unikać w święta?

Gatunki ryb drapieżnych mogą mieć mięso zatrute rtęcią. Jej małe stężenia nie szkodzą, jednak ryby jedzone w nadmiarze mogą sposowdować, że zatrujemy się tym metalem.

fot.: Photos.com
Czy powinniśmy wierzyć zapewnieniom, że ryby to samo zdrowie? Niekoniecznie! Okazuje się, że ryby zawierają najwięcej rtęci. A to groźna trucizna, która może uszkodzić układ nerwowy, nerki, jelita, a nawet mózg! Jakich ryb powinniśmy unikać?

Jakie ryby zawierają największe ilości rtęci?

Ilość rtęci w zjadanej przez nas rybie zależy przede wszystkim od gatunku ryby. Jak podaje Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA, najwięcej szkodliwych związków kumulują ryby znajdujące się na szczycie łańcucha pokarmowego, czyli ryby drapieżne. Należą do nich m.in.:

  • rekin,
  • miecznik,
  • marlin,
  • halibut,
  • szczupak,
  • makrela, 
  • tuńczyk.

Poza tym liczy się wiek ryby. Im starsza, tym większe prawdopodobieństwo, że może być zanieczyszczona – np. tuńczyki zawierają dużo rtęci, bo do sieci trafiają nawet dziesięcioletnie osobniki, które w ciągu tak długiego życia przesiąkają trucizną.

Ważne jest też to, gdzie ryby zostały złowione – tuńczyki z czystych wód oceanicznych chłoną mniejsze ilości toksycznych substancji. Natomiast tuńczyki pochodzące ze szczególnie zanieczyszczonych akwenów, mogą kumulować w organizmie o wiele więcej rtęci - jej zawartość sięga wtedy często rzędu 1 mg/kg. Tymczasem zgodnie z rozporządzeniem Komisji Unii Europejskiej maksymalny dopuszczalny poziom rtęci w większości produktów rybnych nie powinien przekraczać 0,5 mg/kg produktu.

Dla kogo rtęć jest groźna?

W wielu gatunkach ryb stężenie rtęci przekracza dopuszczalne normy. Jest to szczególnie groźne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz małych dzieci. Rtęć nie powoduje nagłych zatruć! Ta trucizna działa powoli - uszkadza przede wszystkim ośrodkowy układ nerwowy powodując drętwienie warg i języka, porażenie mięśni kończyn, a także zaburzenia wzroku, mowy i słuchu. Może również zwiększać ryzyko chorób układu krążenia u dorosłych.

- Rtęć działa też rakotwórczo – dodaje prof. Majewska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Ostanie badania wskazują na dramatyczny wzrost nowotworów w społeczeństwach, w których zaczęto stosować amerykańską dietę i amerykańskie technologie produkcji żywności. Warto pamiętać, że wiele polskich niegdyś firm przetwórstwa spożywczego zostało przejętych przez amerykańskie koncerny, które wprowadziły do Polski swoje technologie.

- Pobranie dużych ilości rtęci może prowadzić nawet do śmierci – dodaje dr Maria Wojciechowska-Mazurek, kierownik Pracowni Badania Zanieczyszczeń Chemicznych Żywności z Państwowego Zakładu Higieny.

Jeść ryby czy nie jeść?

Tygodniowa norma poziomu rtęci w organizmie człowieka wynosi 0,005 mg na 1 kg masy ciała. Oznacza to, że osoba ważąca 60 kg może przyjąć 0,3 mg rtęci na tydzień, dzieci - wielokrotnie mniej.

- Nie powinniśmy obawiać się zagrożenia, jeśli będziemy wybierali odpowiednie gatunki ryb oraz dobierali właściwe ich ilości, najlepiej nie więcej niż dwie porcje ryby tygodniowo. Jednak kobiety w ciąży, kobiety karmiące oraz dzieci powinny pamiętać, aby nie spożywać w ciągu tygodnia więcej niż 100 g dużych ryb drapieżnych, takich jak miecznik, rekin, marlin, szczupak, tuńczyk - podkreśla dr Wojciechowska-Mazurek.

- Ogólna zasada jest prosta - im mniejsze ryby, tym mniej w nich rtęci, bo gromadzi się jej szczególnie dużo w rybach, które zjadają inne ryby i żyją długo, a więc w dużych – wyjaśnia prof. Majewska.

Problem dotyczy ryb podawanych w każdej postaci (gotowanie nie usuwa rtęci), w tym puszkowanych i sushi. Jeśli jemy jeden czy dwa kawałki tuńczyka raz na jakiś czas, nie powinno stanowić to problemu. Jednakże, jeśli jesz sushi kilka razy w tygodniu, mogą one znacząco zwiększyć nasz poziom rtęci.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego RYBY MORSKIE są zdrowe?

Choć musimy unikać tłuszczu, to dla ryb należy zrobić wyjątek. Te powinniśmy jadać właśnie jak najbardziej tłuste. A najwięcej tłuszczu, tego najbardziej korzystnego dla naszego zdrowia jest w...

Aktualizacja: 17.04.2018 20:44
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Duda: żona Agata, córka Kinga - co o nich wiemy?
Andrzej Duda: żona Agata, córka Kinga - co o nich wiemy?

Andrzej Duda zdobył najwięcej głosów w I turze wyborów prezydenckich ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Diety - dieta - Jak działa Catering Dietetyczny. Jak schudnąć? Jaka indywidualna i skuteczna dieta dla Ciebie. Sposób na odchudzanie. Nadwaga przestanie być problemem. Największy serwis o dietach w Polsce. Wszystkie diety w jednym miejscu. Jaka dieta będzie dla Ciebie odpowiednia? Diety odchudzające. 24-godzinna dieta owocowa. Dieta proteinowa dr Dukana. Dieta 1000 kalorii. Dieta 1200 kcal. Dieta 1500 kcal. Dieta 3-dniowa. Sprawdź czy dobrze się odżywiasz. Diety odchudzające. Diety oczyszczające. Dieta proteinowa. Dieta kopenhaska. Dieta kapuściana. Diety forum i porady. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.