porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak schudnąć? Jak szybciej spalać tłuszcz? Latem wszyscy chcemy czuć się dobrze, odsłaniając trochę ciała. Sprawdź, ...
Co wyeliminować z diety, a jakie pokarmy włączyć?

DIETA BEZGLUTENOWA - dla kogo, na czym polega?

DIETA BEZGLUTENOWA - dla kogo, na czym polega?
fot.: Flickr.com/ HD41117
Gluten jest mieszanką białek roślinnych, gluteniny i gliadyny, występującą w ziarnach pszenicy, owsa, żyta i jęczmienia. Jest on znakomitym nośnikiem aromatów i przypraw, przez co bardzo chętnie korzystają z niego producenci produktów przetworzonych oraz piekarze. Spotkać go można praktycznie w każdym rodzaju żywności spożywczej. Co robić, jeśli dziecko nie przyswaja glutenu?

Celiakia to schorzenie układu trawienia, charakteryzujące się wytwarzaniem przez organizm osoby chorej przeciwciał, które są skierowane przeciwko glutenowi. W konsekwencji prowadzi to do uszkodzenia błony śluzowej jelita i występowania bardzo nieprzyjemnych objawów takich jak m.in.:

  • wymioty, 
  • biegunka, 
  • utrata masy ciała,
  • zahamowanie tempa wzrostu.

Pierwsze niepokojące oznaki celiaki można zaobserwować u dziecka już po pierwszym roku życia. Choruje na nią co setna osoba i jest najostrzejszą formą nietolerowania glutenu, choć niestety nie jedyną. Zarówno u dzieci jak i osób dorosłych może wystąpić alergia na gluten, której objawy są mniej intensywne, lecz równie nieprzyjemne, co w przypadku celiaki.
U dzieci najczęściej są to kolki, wzdęcia oraz biegunka.

Dieta bezglutenowa

W obu przypadkach konieczne jest, aby chory dostosował się do zaleceń diety bezglutenowej. Jej głównym założeniem jest wyeliminowanie pokarmów, które w swoim składzie zawierają przetwory ziaren pszenicy, żyta, jęczmienia oraz owsa, i zastąpienie je ziarnami gryki, ryżu, kukurydzy, prosa, a także produktami na bazie mączki ziemniaczanej. Specjaliści są zgodni, że dieta ta jest w stanie w pełni pokryć zapotrzebowanie dziecka na najważniejsze składniki odżywcze.  

- Produkty stosowane w diecie bezglutenowej są w stanie w sposób pełny i kompleksowy dostarczyć dziecku wszystkich niezbędnych składników, potrzebnych mu w każdej fazie rozwoju. Dodatkowo, dieta ta nadaje się do stosowania przez osoby zdrowe, dzięki czemu ułożenie domowego jadłospisu nie stanowi problemu - mówi Agnieszka Stachlewska, product manager pasztetu Smyka, produktu bezglutenowego.

Nawyki wyniesione z domu

Wielu rodziców na początku może mieć sporo problemów z dostosowaniem się do diety swoich dzieci, jednak z czasem przygotowywanie posiłków pozbawionych glutenu stanie się dla nich czymś zupełnie normalnym. Dużym ułatwieniem jest fakt, że dieta bezglutenowa pozwala na stosowanie wielu produktów, które na co dzień spożywają osoby zdrowe m.in. mięsa, ryb, warzyw i owoców, jajek, mleka i jego przetworów, tłuszczy roślinnych. Nie ma także konieczności rezygnowania z pieczywa pod warunkiem, że przy jego produkcji stosowana jest mąka otrzymana z kukurydzy, ryżu, amarantusa, gryki, prosa, soi lub sago. Pieczywo takie bez problemu możemy dostać w sklepach ze zdrową żywnością, których na szczęcie coraz więcej pojawia się na naszym rynku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
AMARANTUS – jakie ma właściwości? AMARANTUS – jakie ma właściwości?

Konkwistadorzy zakazywali uprawy amarantusa na podbijanych ziemiach. Dlaczego? Bo np. Aztekowie uznawali amarantusa za świętą roślinę. Wierzyli, że dodaje siły i męstwa. Naukowcy potwierdzają...

Aktualizacja: 10.12.2014 12:33
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tadeusz Kukiz nie żyje. Kim był ojciec Pawła Kukiza?
Tadeusz Kukiz nie żyje. Kim był ojciec Pawła Kukiza?

Kandydat na prezydenta, autor tekstów i piosenek, wokalista i polityk ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Diety - dieta - Jak działa Catering Dietetyczny. Jak schudnąć? Jaka indywidualna i skuteczna dieta dla Ciebie. Sposób na odchudzanie. Nadwaga przestanie być problemem. Największy serwis o dietach w Polsce. Wszystkie diety w jednym miejscu. Jaka dieta będzie dla Ciebie odpowiednia? Diety odchudzające. 24-godzinna dieta owocowa. Dieta proteinowa dr Dukana. Dieta 1000 kalorii. Dieta 1200 kcal. Dieta 1500 kcal. Dieta 3-dniowa. Sprawdź czy dobrze się odżywiasz. Diety odchudzające. Diety oczyszczające. Dieta proteinowa. Dieta kopenhaska. Dieta kapuściana. Diety forum i porady. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.