porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Chcesz schudnąć i nie wrócić do starej wagi? Przeczytaj  DIETĘ KLINIKI MAYO
Chcesz schudnąć i nie wrócić do starej wagi? Przeczytaj DIETĘ KLINIKI MAYO „Dieta Kliniki Mayo” to niezbędna lektura dla osób, które chcą ...
Poznaj walory odżywcze zupy, dowiedz się dlaczego jej jedzenie jest dobre dla ciebie.

Ciepła zupa to zastrzyk energii. Dowiedz się dlaczego jeszcze nie powinno się rezygnować z zupy?

Ciepła zupa to zastrzyk energii. Dowiedz się dlaczego jeszcze nie powinno się rezygnować z zupy?
Zupa to niezbędny element zdrowej diety. Dostarcza nam wielu składników odżywczych m.in minerałów i witamin. fot.: Mikołaj Długosz
Tradycyjny obiad składa się z dwóch dań. Czasem z lenistwa, a czasem z braku czasu rezygnujemy z pierwszego dania. Dlaczego nie powinno się rezygnować z zupy? Mówimy, jakie wartości odżywcze ma zupa oraz jakie zupy Polacy kochają najbardziej.

Zdaniem dietetyków obiad musi być dwudaniowy

Zdaniem dietetyków obiad powinien składać się z dwóch dań. Bardzo często rezygnujemy z zupy, uznając, że więcej walorów odżywczych dostarcza nam drugie danie. Nic bardziej mylnego. Dietetycy i lekarze ostrzegają: tylko kompletny obiad dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Co więc takiego ma zupa, że nie powinniśmy z niej rezygnować?

Jakie zupy najbardziej lubią Polacy?

Oto wszystko, należy widzieć o zupie! Jakie wartości odżywcze kryją się w zupie? Podstawową korzyścią płynącą ze spożywania zup jest to, że pierwsze danie zaspokaja nasz pierwszy głód, wypełnia żołądek i zostawia miejsce na drugie danie, bardziej kaloryczne. Właściwie ugotowana zupa to źródło niezbędnych składników odżywczych. Są to:

  • minerały (potas, fosfor, wapń, żelazo, magnez, fluor)
  • witamina B, C, E, które wzmacniają układ nerwowy, ograniczają skutki stresu
  • kwasy organiczne
  • błonnik
  • w zupach gotowanych na wywarze mięsnym znajduje się też białko i tłuszcz
  • zupy z makaronem, ryżem, kasza dostarczają węglowodanów
  • zupy mleczne zwierają witaminę D

Jak widać, pierwsze danie zawiera wiele wartości odżywczych. Rezygnując z zupy narażasz swój organizm na utratę tych niezbędnych składników.

Gotując zupę należy pamiętać, że najbardziej kaloryczne są dodatki do zupy np. ziemniaki, makaron, dlatego ważne jest, by podawać je w odpowiednio małych proporcjach.

Jakie zupy Polacy jedzą najchętniej?

Według badań przeprowadzonych przez firmę Knorr wynika, że najchętniej spożywaną przez Polaków zupą jest rosół ( najczęściej je go 34% respondentów). Na drugim miejscu plasuje się zupa pomidorowa (32%), na trzecim zaś jarzynowa (12%). Tuż za „podium” z wynikiem 10% uplasowała się ogórkowa, następnie krupnik (6%) i barszcz czerwony (5%).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czego nie można nie jeść? Bez jakiego składnika odżywczego człowiek umrze?

Diety odchudzające i zdrowotne często pozbawione są jakiś konkretnych rodzajów pożywienia. Ale czy każdy ze składników żywności można bezkarnie wyrzucić z menu? Czego nie można wykluczyć z diety, bo...

Czym są suplementy diety? Kto powinien brać suplementy diety?

Żyjemy szybko, często nie mamy czasu, by analizować skład naszych posiłków i zapewnić sobie odpowiednią ilość potrzebnych składników odżywczych. Ratunkiem wykorzystywane z rozsądkiem suplementy diety.

WIOSENNA DIETA DLA PAR. Jak chudnąć i nie wyjałowić organizmu z witamin i składników odżywczych? WIOSENNA DIETA DLA PAR. Jak chudnąć i nie wyjałowić organizmu z witamin i składników odżywczych?

Gdy poczujemy już pierwsze oznaki wiosny, staramy się za wszelką cenę zrzucić kilogramy, które zostały nam "po zimie". Wyrażenie "za wszelką cenę" częśto oznacza wyjałowienie organizmu z potrzebnych...

Aktualizacja: 18.04.2018 19:19
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Pietras, mąż Kozidrak. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Beata Kozidrak od 36 lat jest związana z Andrzejem Pietrasem ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Diety - dieta - Jak działa Catering Dietetyczny. Jak schudnąć? Jaka indywidualna i skuteczna dieta dla Ciebie. Sposób na odchudzanie. Nadwaga przestanie być problemem. Największy serwis o dietach w Polsce. Wszystkie diety w jednym miejscu. Jaka dieta będzie dla Ciebie odpowiednia? Diety odchudzające. 24-godzinna dieta owocowa. Dieta proteinowa dr Dukana. Dieta 1000 kalorii. Dieta 1200 kcal. Dieta 1500 kcal. Dieta 3-dniowa. Sprawdź czy dobrze się odżywiasz. Diety odchudzające. Diety oczyszczające. Dieta proteinowa. Dieta kopenhaska. Dieta kapuściana. Diety forum i porady. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.