porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Badania moczu i kału u dzieci - po co je wykonywać, jak często? Pomagają wykryć choroby nerek, układu pokarmowego, a nawet ocenić, czy ...
Krew prawdę powie

Badania krwi u dzieci - jakie, jak często?

Badania krwi pozwalają na wykrywanie różnych chorób, zanim jeszcze pojawią się ich objawy, dzięki czemu szanse na ich wyleczenie są większe.

Badania krwi u dziecka warto robić co dwa lata – są tanie, a wiele powiedzą o kondycji dziecka. Wyniki zawsze trzeba pokazać lekarzowi, bo normy dla małych dzieci bardzo się różnią i zależą od wieku dziecka (u niemowląt nawet od miesiąca). Warto wykonać:

  • morfologię z rozmazem. Morfologia to podstawowe badanie krwi, dzięki któremu można ustalić liczbę krwinek, znajdujących się we krwi oraz ich wzajemne proporcje, co pozwala ocenić stan zdrowia i wykryć ewentualne zaburzenia – morfologia pozwala wykryć m.in. anemię, a także infekcję bądź stan zapalny. Rozmaz krwi zaś – czyli badanie białych krwinek - sprawdza, czy chorobę wywołały wirusy, czy bakterie.<

  • OB – odczyn Biernackiego; badanie wykrywa, czy w organizmie nie toczy się ukryta infekcja.

  • Poziom żelaza – warto je zrobić, jeśli podejrzewasz anemię – pozwala ono ocenić, czy jej przyczyną jest niedobór żelaza, czy też może są inne powody. Warto jednak wiedzieć, że niski poziom żelaza często przejściowo występuje w trakcie i po infekcji, może towarzyszyć również zakażeniom pasożytniczym czy przewlekłej biegunce.

  • CRP – białko ostrej fazy. Badanie pozwala wykryć infekcję bakteryjną, która nie daje żadnych objawów.

  • ASO (poziom antystrepotolizyn) - pozwala wykluczyć ewentualne powikłania po zakażeniu paciorkowcami, warto je robić zwłaszcza, jeśli dziecko często choruje na anginę ropną.

Badanie krwi zazwyczaj robi się na czczo (przerwa w jedzeniu powinna wynosić minimum 3 godziny), gdyż posiłek może zaburzać wynik badania, np. powodować wzrost liczby białych krwinek, jednak u niemowląt nie jest to wymagane. U najmłodszych dzieci najczęściej krew pobierana jest z palca, u starszych z żyły w zgięciu łokcia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 30.09.2014 18:26
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan "Kyks" Skrzek - kim był? [KARIERA, RODZINA]
Jan "Kyks" Skrzek - kim był? [KARIERA, RODZINA]

Dzisiaj odbył się pogrzeb muzyka Jana "Kyksa" Skrzeka. Został on ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.