porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
GYZAKI dla twojego dziecka - które najlepsze? Kiedy nadejdzie czas ząbkowania, trudno obejść się bez gryzaka. Pomaga ...
Uwaga, idą zęby czyli jak objawia się ząbkowanie i jak sobie z nim poradzić?

Bolesne ząbkowanie - jak pomóc dziecku?

Bolesne ząbkowanie - jak pomóc dziecku?
fot.: Photos.com
Dobra wiadomość jest taka, że objawy ząbkowania są charakterystyczne i łatwo je rozpoznać. Zła – że ten stan może trwać nawet kilka miesięcy. Jak łagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem?

Ząbkujący malec obficie się ślini i wkłada wszystko do buzi, bo swędzą go dziąsła, zaczerwienione i rozpulchnione. Nadmiar śliny należy delikatnie ścierać z buzi dziecka, a skórę wokół ust i na brodzie smarować kremem natłuszczającym dla niemowląt, co pozwoli uniknąć piekących podrażnień. By nie przebierać malca co chwilę, w dzień lepiej zakładać mu śliniaczek.

Jeśli dziecko zrobi się płaczliwe i zacznie gorączkować, to znak, że dziąsła zaczęły je boleć i za chwilę pojawi się pierwszy ząbek. By ulżyć maluszkowi, można dawać mu do gryzienia schłodzone gryzaczki wypełnione wodą.

Gryzaczki należy chłodzić w lodówce – nie wolno ich wkładać do zamrażarki, bo malec mógłby odmrozić sobie śluzówkę w buzi. Można też dać dziecku do pogryzania surową, obraną marchewkę (wtedy trzeba jednak cały czas być przy nim, by się nie zakrztusił). Pomaga też delikatne masowanie dziąseł małą gumową szczoteczką (można je kupić w aptekach).

Jeśli malec nie chce ssać, mimo tego że jest wyraźnie głodny, przed karmieniem można smarować mu dziąsła niewielką ilością preparatu na ząbkowanie, który znieczula bolące miejsca. Gdy ból jest tak silny, że nie daje dziecku spać, można też podać lek przeciwbólowy (paracetamol lub ibuprofen dla niemowląt) w dawce dopasowanej do wagi i wieku.

Podczas ząbkowania dzieci czasem mają podwyższoną temperaturę. Nie ma powodu do niepokoju, jeśli nie jest ona wyższa niż 38 stopni – spadnie, gdy ząbek już się wyrżnie, a do tego czasu nie trzeba jej obniżać żadnymi lekami. Jeśli jest wyższa, trzeba skontaktować się z lekarzem, bo ząbkowanie obniża czasowo odporność, i malec mógł złapać infekcję.

Kontaktu ze specjalistą nie wymaga również sytuacja, kiedy malec przez kilka dni oddaje luźniejsze stolce, bo to również może być spowodowane ząbkowaniem. Do lekarza trzeba natomiast pojechać, jeśli stolców jest zdecydowanie więcej, niż wcześniej, są one podbarwione śluzem albo krwią, dziecko dodatkowo wymiotuje albo wygląda na chore.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie sposoby na BOLESNE ZĄBKOWANIE U DZIECI? Jakie sposoby na BOLESNE ZĄBKOWANIE U DZIECI?

Wiele maluszków podczas wyrzynania się mleczaków nie tylko ślini się i gryzie wszystko, co wpadnie w ich rączki, ale też płacze, marudzi, a nawet gorączkuje. Przedstawiamy bezpieczne sposoby na...

GYZAKI dla twojego dziecka - które najlepsze?

Kiedy nadejdzie czas ząbkowania, trudno obejść się bez gryzaka. Pomaga on dziecku złagodzić nieprzyjemne uczucie towarzyszące wyrzynaniu się ząbków. Gryzak warto mieć zawsze pod ręką, bo w przeciwnym...

Kalendarz ząbkowania dziecka. Kiedy DZIECKO ZĄBKUJE?

Pierwsze zęby u dziecka pojawiają się około 6.-7. miesiąca. Nie jest to jednak regułą. Jeśli u któregoś z rodziców mleczaki pojawiły się później, istnieje prawdopodobieństwo, że tak też będzie u...

Aktualizacja: 27.03.2012 08:14
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Gustav Wagner. Wysoki, przystojny blondyn, bestia

Gustav Wagner - wysoki, przystojny blondyn, czysty Aryjczyk w cywilu był ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.