porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
KOSMETYCZKA NOWORODKA - co powinno się w niej znaleźć?
KOSMETYCZKA NOWORODKA - co powinno się w niej znaleźć? Kompletując wyprawkę, na liście zakupów zapewne masz również kosmetyki dla ...
Sprawdzone sposoby na zwiększenie laktacji

BRAK POKARMU W PIERSIACH - co robić? Jak pobudzić laktację?

BRAK POKARMU W PIERSIACH - co robić? Jak pobudzić laktację?

Co robić, aby mieć więcej pokarmu? Przeczytaj nasz tekst!

fot.: Photos.com
Martwisz się, że masz za mało pokarmu? Możesz wiele zrobić, by zmobilizować piersi do bardziej intensywej pracy. Oto sprawdzone sposoby na zwiększenie laktacji.

Gdy masz wrażenie, że twoje piersi produkują niewystarczająca ilość pokarmu i malec się nie najada, być może robisz jakiś błąd. Sprawdź, co możesz zrobić, by pobudzić wydzielanie mleka.  I bądź dobrej myśli - na pewno ci się uda!

Sprawdzone sposoby na zwiększenie laktacji

  • Karm na żądanie, to znaczy zgodnie z potrzebami dziecka. Karmienie pobudza w naturalny sposób wydzielanie mleka. Im częściej przystawiasz maluszka do piersi, im więcej on ssie, tym więcej mleka produkują piersi. 

  • W czasie jednego karmienia podawaj dziecku obie piersi, niech najpierw opróżni jedną, potem drugą. Następne karmienie rozpocznij od tej piersi, z której maluszek jadł ostatnio. 

  • Dziecko powinno ssać jedną pierś od 10 do 20 minut. Powinnaś czuć, że ssie, a nie tylko "wisi" przy piersi.

  • Im pierś jest bardziej opróżniona, tym więcej mleka produkuje. Po karmieniu powinnaś czuć, że pierś jest pusta!

  • Karm w nocy. Podawanie dziecku piersi nocą najskuteczniej pobudza laktację, gdyż stężenie prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie pokarmu – jest wtedy największe.

  • Twój organizm powinien być dobrze odżywiony i nawodniony. Dlatego jedz wartościowe posiłki (ryby, sery, ciemne pieczywo), ogranicz słodycze i kawę. Wypijaj ok. 2 litrów płynów dziennie, najlepiej niegazowaną wodę, mleko, świeże soki.  

  • Wypróbuj specjalne herbatki wspomagające laktację z kopru włoskiego i anyżku – ziołom tym przypisuje się działanie pobudzające produkcję mleka. 

  • Myśl pozytywnie. Jeśli jesteś dobrej myśli, chcesz karmić i wierzysz, że się uda, a na co dzień jesteś zrelaksowana i spokojna, to nie powinno być problemów z laktacją.

Tego unikaj, gdy karmisz piersią

Nie masuj piersi w celu pobudzenia wydzielania mleka, bo możesz uszkodzić pęcherzyki i przewody mleczne.
Nie podawaj dziecku herbatek czy innych płynów. Przy karmieniu naturalnym nie ma wskazań do tzw. „przepajania”. Jeśli czujesz, że maluszek płacze, bo chce pić, po prostu ponownie przystaw go do piersi. Nie dokarmiaj maluszka. Jeśli zaczniesz mu podawać mleko modyfikowane, na pewno będziesz rzadziej przystawiała go do piersi. Efekt – mniej pokarmu. Nie karm przez silikonowe kapturki, gdyż ograniczają one stymulację wydzielania hormonalnego.

Nie przejmuj się rozmiarem swoich piersi

Ilość mleka zależy od wielkości piersi? Nie ma to znaczenia, bo pokarm wytwarzany jest przez gruczoły mleczne. Większe
piersi to tylko większa ilość tkanki tłuszczowej, która nie bierze udziału w procesie wytwarzania pokarmu. Nieprawdą jest też,
że jeśli chcesz mieć dużo pokarmu, powinnaś pić jak najwięcej mleka. Nie stwierdzono żadnej zależności pomiędzy piciem
mleka, a produkowaniem przez piersi pokarmu. Laktacją rządzą bowiem hormony, a nie składniki diety!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy KARMIENIE PIERSIĄ DZIECKA w miejscu publicznym jest nieestetyczne i powinnno być ZAKAZANE?

Są osoby, dla których karmienie piersią w miejscach publicznych jest powodem do zgorszenia. Czy rzeczywiście jest to czynność, która powinna być zabroniona?

Czy KARMIENIE PIERSIĄ jest nieprzyzwoite? Gdzie można karmić, a gdzie tego nie robić?

Nie ma nic złego w karmieniu piersią poza domem i nie ma powodu, by tego nie robić. Jednak lepiej karmić w sposób dyskretny – ze względu na inne osoby, ale też komfort własny karmiącej mamy i...

SZOKUJĄCA OKŁADKA TIME. Dlaczego matka karmiąca dziecko piersią wzbudza duże emocje? Co myślą o niej Polacy?

Okładka Time, pokazująca młodą, atrakcyjną kobietę karmiącą piersią niemal 4-letniego syna, stojącego przy niej na krześle trafiła do wszystkich serwisów informacyjnych i portali, wzbudzając gorące...

Aktualizacja: 20.12.2012 14:22
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rodzina Anny Grodzkiej. Kim są członkowie jej rodziny?

Kim jest najbliższa rodzina Anny Grodzkiej? Była żona Grażyna, syn ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.