porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co zrobić, by niemowlę było bezpieczne podczas posiłków? Co zrobić, by niemowlę było bezpieczne podczas posiłków? Sam na sam ...
Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy w przypadku, gdy ma ciało obce w oku.

Co zrobić, gdy dziecku wpadło coś do oka?

Co zrobić, gdy dziecku wpadło coś do oka?

Jeśli dziecko skarży się na ból i uczucie dyskomfortu, a nie możesz dostrzec ciała obcego, trzeba skonsultować się z lekarzem - w każdym mieście są dyżury okulistyczne

fot.: Photos.com
Co trzeba zrobić jak wpadnie coś do oka? Zaczerwienie, łzawienie jednego oka, a także fakt, że dziecko ciągle mruga i skarży się na ból to oznaki, że dziecku wpadło coś do oka. Zazwyczaj jest to pyłek z kwiatów, jakaś muszka i można samemu udzielić dziecku pomocy. W jaki sposób? Czego nie należy robić? Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Przede wszyskim nie pozwól dziecku trzeć oka, gdyż może to rozszerzyć stan zapalny spowodowany przez ciało obce czy zwiększyć ryzyko zakażenia. Zazwyczaj to, co wpada do oka to drobne i nieszkodliwe ciała obce - pyłki, małe muszki, piasek, rzęsy. Większość z nich może zostać usunięta przez łzawienie i mruganie, dlatego zachęć dziecko do szybkiego mrugania. Jeżeli dziecko wciąż skarży się, że coś go drażni w oku (uczucie piasku) lub ciągle łzawi, to znak, że  ciało obce nie zostało usunięte wraz z łzami.

Obce ciało w oku - jak pomóc dziecku?

Najpierw dokładnie umyj ręce. Zastanów się, czym możesz spróbować usunąć ciało obce z oka dziecka. Dobrze w takiej sytuacji sprawdza się patyczek higieniczny. Zmocz jeden jego koniec w wodzie, najlepiej przegotowanej. Jeśli nie masz patyczka, możesz też użyć kawałka zwilżonej i dobrze zwiniętej w kulkę waty albo chusteczki do nosa z materiału. Chwyć delikatnie górne rzęsy dziecka i jeśli jest już na tyle duże, że może wykonywać polecenia, poproś je, by patrzyło w dół. Unieś górną powiekę, by lepiej zobaczyć gałkę oczną. Jeżeli nie zauważysz ciała obcego, zrób to samo z dolną powieką (dziecko powinno wtedy patrzeć w górę). Jeżeli zobaczysz ciało obce na białej części oka, delikatnie przesuwaj je wilgotnym końcem patyczka, dopóki nie znajdzie się poza okiem. Skuteczne usunięcie ciała obcego przynosi natychmiastową ulgę.

Jak zabezpieczyć oko?

Jeśli dziecko wciąż skarży się na ból i uczucie dyskomfortu, a nie możesz dostrzec ciała obcego, trzeba skonsultować się z lekarzem - w każdym mieście są dyżury okulistyczne. Podrażnione lub uszkodzone oko jest bardzo wrażliwe na światło i dziecko nieustannie mruga, co może pogłębiać podrażnienie oka. Dlatego warto zasłonić uszkodzone oko, robiąc dziecku opatrunek z gaży i bandaża.

Obce ciało w oku - czego nie należy robić

Nigdy nie używaj twardych lub ostrych narzędzi do usuwania ciał obcych z oka. Nie stosuj też żadnych maści i kropli, które miałyby ułatwić łzawienie i oczyszczenie oka. Nie próbuj usuwać ciał obcych, które wyglądają, jakby utknęły w gałce ocznej, znajdują się na  tęczówce (kolorowa część oka), gdy do oka wbiła się drzazga czy odłamek szkła, a także wtedy gdy jest ono bardzo czerwone. W każdej z tych sytuacji natychmiast zabierz dzieko do lekarza.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ile czasu powinno spać niemowlę?

Choć każde jest inne, jest coś, co je łączy - to ilość godzin, jakie powinno przesypiać w ciągu doby.

Aktualizacja: 10.03.2013 23:13
Autor: Barbara Las
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Aneta Kopacz, reżyserka filmu nominowanego do Oscara?

Podczas gali rozdania najbardziej prestiżowej nagrody filmowej – Oscarów 2015 – Polska ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.