porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
O jakie ZASIŁKI możesz się starać PO URODZENIU DZIECKA? Kto otrzyma BECIKOWE, a kto może liczyć też na inne JEDNORAZOWE ZAPOMOGI?
Dwujęzyczność niesie ze sobą cały pakiet korzyści dla naszego dziecka!

Czym jest bilingwizm? Co w praktyce oznacza dwujęzyczność?

Czym jest bilingwizm? Co w praktyce oznacza dwujęzyczność?
Biegła znajomość dwóch języków ma wpływ na szereg innych umiejętności. fot.: sxc.hu
Współcześnie na świecie ponad połowa ludzkości jest dwujęzyczna. Jak wykazują badania "przy okazji" poznawania dwóch języków jednocześnie uaktywniane są dodatkowe połacie mózgu, co wspomaga szybsze uczenie się również innych umiejętności. Zobacz, jakie dodatkowe korzyści niesie ze sobą bilingwizm.

Czym jest bilingwizm?

Bilingwizm to inaczej dwujęzyczność, czyli biegła znajomość dwóch języków. Dziś, w związku z narastającą tendencją do mieszania się ludności z różnych społeczeństw, dzieci często wychowują się w środowiskach dwujęzycznych: inny język słyszą w domu, a innym muszą się posługiwać w kontaktach ze znajomymi. Takie sytuacje są zupełnie naturalne i nie powinniśmy się przejmować negatywnym wpływem dwujęzyczności na nasze dzieci, gdyż niesie ona ze sobą wiele korzyści. 

Jakie dodatkowe korzyści wynikają z dwujęzyczności?

U dzieci, które są bilingwistyczne obydwa języki mają taki sam status. Właśnie dlatego tak łatwo i bez zastanowienia dwujęzyczne dzieci są w stanie zmieniać język, nie przerywając rozmowy. Korzyścią dwujęzyczności jest fakt, że dzieci wychowane w bilingwistycznych domach w zasadzie nie mają problemu z przyswojeniem kolejnego języka.

Ponadto dwujęzyczność pozytywnie wpływa na rozwój dodatkowych umiejętności w innych dziedzinach. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami dwujęzyczność rozwija w mózgu zdolność, która jest odpowiedzialna za umiejętność planowania i rozwiązywania problemów.

Dodatkowo zauważono, że dzieci bilingwistyczne mają podwyższoną zdolność koncentracji. Kolejnym atutem dwujęzyczności jest to, że osoby posługujące się więcej niż jednym językiem doświadczają problemów demencji starczej znacznie później niż osoby mówiące tylko językiem ojczystym, ponieważ równoczesne korzystanie z kilku systemów językowych uaktywnia większe obszary mózgu.

Mity związane z bilingwizmem

Obecnie wokół dwujęzyczności krąży bardzo wiele różnych mitów i nieprawdziwych informacji. Nieprawdą jest, że nauka dodatkowego języka może spowolnić rozwój dziecka. Zgodnie z przeprowadzonymi nad dwujęzycznością badaniami, dzieci mówiące więcej niż jednym językiem, poprzez lepsze zdolności komunikacyjne rozwijają się znacznie szybciej niż dzieci, które posługują się tylko językiem ojczystym.

Nieuzasadnione są także obawy o wady wymowy, czy ewentualne jąkanie się, gdyż to, że dziecko na początku miesza słowa, lub dłużej zastanawia się nad tym co chce powiedzieć jest zupełnie normalne. Jak wiadomo praktyka czyni mistrza, więc po jakimś czasie twoje dziecko zacznie płynnie przechodzić z jednego języka na drugi.

Polska na szarym końcu w statystykach dotyczących dwujęzyczności

Niestety, jeżeli chodzi o kwestie dwujęzyczności, Polska ciągnie się na szarym końcu w statystykach dotyczących bilingwizmu. Na całym świecie dwujęzyczna jest ponad połowa ludzkości, a państwa gdzie obowiązuje tylko jeden język należą do mniejszości.

W Belgii na przykład oficjalnie mówi się w języku francuskim, niderlandzkim i niemieckim. W Norwegii,na równych prawach z urzędowym językiem niderlandzkim stoją lokalne dialekty. Pozytywne konsekwencje, które niesie ze sobą dwujęzyczność zachęcają do wprowadzania w życiu każdego dziecka dodatkowego języka, już od najmłodszych lat.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zachęcić dziecko do nauki języka obcego?

Dodatkowy język to dziś absolutna podstawa. Im człowiek starszy, tym jego przyswojenie może okazać się trudniejsze. Najlepiej więc zachęcić dziecko do nauki jezyka obcego jak najwcześniej. Dobrze,...

Co zrobić, gdy dziecko zaczyna się brzydko wyrażać?

Brzydkie słowa niestety stały się coraz popularniejszym elementem współczesnej polszczyzny – formą ekspresji, po którą wielu (zwłaszcza młodych) ludzi sięga coraz chętniej. Wszechobecne w...

Dlaczego dziecko się jąka?

Jąkanie to dosyć powszechna wada wymowy u dzieci. Często ustępuje ona sama, ale trzeba dać dziecku wsparcie, by tak się stało. Duże szanse na wyleczenie z jąkania ma odpowiednia terapia – musi...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:50
Autor: Monika P.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Monika Kuszyńska, która zaprezentuje Polskę na Eurowizji 2015 [KARIERA, RODZINA]
Kim jest Monika Kuszyńska, która zaprezentuje Polskę na Eurowizji 2015 [KARIERA, RODZINA]

Monika Kuszyńska wystąpi na Eurowizji 2015. Była wokalistka zespołu Varius ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.