porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
DOMEK NA DRZEWIE - czy wszędzie można go postawić?
DOMEK NA DRZEWIE - czy wszędzie można go postawić? W domku na drzewie nie sposób się nudzić - nasze ...
Kupuj mądrze - dbaj o zdrowie swojego dziecka

Czym jest Bisfenol A? W jaki sposób zagraża zdrowiu twojego dziecka?

Czym jest Bisfenol A? W jaki sposób zagraża zdrowiu twojego dziecka?
Kupując produkty dla dziecka, pamiętajmy wybierać te wolne od Bisfenolu A fot.: Photos.com
Dla każdej matki zdrowie jej dziecka jest najważniejsze. Dlatego kupując produkty dla dziecka, pamiętajmy wybierać te wolne od Bisfenolu A. Co to takiego? Jak wpływa na zdrowie dzieci?

Bisfenol A, inaczej BPA, to związek chemiczny używany do produkcji tworzyw sztucznych (np. niektórych wysokiej, jakości przezroczystych plastikach), polimeru oraz żywic. Każdy w swoim domu (szczególnie kuchni) najprawdopodobniej ma wiele przedmiotów czy naczyń, do których wytworzenia użyto produktu zawierającego BPA.

Jak BPA wpływa na zdrowie?

Bisfenol A jest szkodliwy głównie dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Mimo, iż BPA jest jedynym ze składników poliestrów czy tworzyw sztucznych może się z nich uwalniać (szczególnie, jeśli są uszkodzone, np. pęknięte) i migrować. Jego długie oddziaływanie na organizm maluszka (także tego w brzuchu mamy) spowodować wady wrodzone, zaburzenia metabolizmu, nadpobudliwość, niedorozwój mózgu, a także zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu. Dlatego szczególnie uważajmy kupując produkty, bo BPA może znajdować się w:

  • butelkach dla niemowląt
  • butelkach do picia (np. niekapkach)
  • pojemnikach na żywność
  • talerzykach
  • smoczkach
  • grzechotkach

Jak wybierać bezpieczne produkty?

Po pierwsze pamiętajmy, aby dla dzieci używać wyłączenie produktów dla nich przeznaczonych. Powinny być one oznaczone: symbolem BPA FREE, napisem WOLNE OD BISFENOLU A lub - w przypadku butelek, na spodzie powinno znajdować się znak PP 05 (numer powyżej liter, umieszczony w trójkącie oznaczającym recykling).

Bisfenol A uwalnia się głównie od wpływem ciepła oraz poprzez uszkodzenia struktury np. plastiku. Dlatego pęknięte produkty najlepiej od razu wyrzucajmy, zaś jedzenie zawsze podawajmy na talerzach i w miseczkach wolnych od Bisfenolu A. Uważajmy także na smoczki – BPA potrafi uwolnić się z plastikowej otoczki i przenikając przez silikon trafić wprost do buzi maluszka.

BPA zakazane?

W Unii Europejskiej BPA nie wolno używać jedynie do produkcji butelek dla dzieci. Jedna na szczęście wzrasta świadomość producentów, którzy sami uwalniają swoje towary od substancji szkodzących dziecku. W Kanadzie Bisfenol A jest uznany za substancje toksyczną, we Francji i Dani zaś zakazano używania BPA.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Badania USG u dzieci - jakie i dlaczego trzeba je wykonywać? Badania USG u dzieci - jakie i dlaczego trzeba je wykonywać?

Ultrasonograf wychwyci niepokojące zmiany, zanim jeszcze choroba da o sobie znać. Dlatego warto je robić również dzieciom. Jakie i po co?

Jak oddychanie przez usta wpływa na wady zgryzu, postawy i koncentrację dziecka?

Gdy dziecko ma wciąż otwartą buzię i oddycha przez usta, to znak dla ciebie, że trzeba odwiedzić lekarza i poszukać przyczyny tego stanu rzeczy. Bo oddychanie przez usta nie tylko jest przyczyną wad...

Jak werandować dziecko? Jak werandować dziecko?

Werandowanie, szczególnie zimą, to naprawdę rewalacyjna metoda przygotowania dziecka do pierwszego spaceru. Niemowlę ma większe zapotrzebowanie na tlen niż dorosły człowiek. Dlatego jak najwcześniej...

Aktualizacja: 17.07.2012 10:17
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Duda: żona Agata, córka Kinga - co o nich wiemy?
Andrzej Duda: żona Agata, córka Kinga - co o nich wiemy?

Andrzej Duda zdobył najwięcej głosów w I turze wyborów prezydenckich ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.