porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak leczyć PRZEZIĘBIENIE U NIEMOWLĄT?
Jak leczyć PRZEZIĘBIENIE U NIEMOWLĄT? Przeziębienie u dzieci, szczególnie niemowląt, może być bardziej niebezpieczne niż ...
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych pojawia się u dzieci stosunkowo często i jest przede wszystkim powikłaniem innych infekcji, wypadków i urazów.

Czym objawia się ZAPALENIE OPON MÓZGOWO-RDZENIOWYCH u dzieci?

Czym objawia się ZAPALENIE OPON MÓZGOWO-RDZENIOWYCH u dzieci?
Czym objawia sie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci? fot.: Photos.com
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci to choroba układu nerwowego, która może być wywołana przez bakterie, wirusy lub grzyby. Ponieważ jej konsekwencje mogą być bardzo poważne, w razie wystąpienia niepokojących objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

W Polsce bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych najczęściej wywołują meningokoki (Neisseria meningitidis). Wśród wirusów wywołujących zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych królują enterowirusy – ECHO, polio, Coxackie, natomiast zapalenia grzybicze obserwuje się najczęściej u dzieci poddanych leczeniu obniżającemu odporność (np. z powodu leczenia białaczki) lub takich, które długo były leczone antybiotykami.

Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych to:

  • gorączka,
  • bóle głowy,
  • nudności,
  • wymioty
  • wybroczyny na skórze dziecka

Jeśli dziecko ma zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, to próbując przygiąć głowę dziecka do klatki piersiowej (w pozycji leżącej) uzyskasz opór - jest to tzw. dodatni objaw sztywności karku. Gdy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych trwa długo i pozostaje nie rozpoznane dziecko przyjmuje charakterystyczne ułożenie na boku z odgiętą ku tyłowi głową i podkurczonymi nogami.  
Uwaga! u noworodków objawy często są bardzo nietypowe, gorączka pojawia się rzadko, a ciepłota ciała może być nawet obniżona. Dziecko może być niespokojne lub senne i apatyczne, zauważalny jest również spadek łaknienia. Czasem pojawiają się drgawki, oczopląs lub zaburzenia świadomości. Badać należy również ciemiączko przednie, które w przypadku neuroinfekcji może być napięte i tętniące.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
ZAPALENIE OSKRZELI U DZIECI. Jakich objawów nie warto lekceważyć?

Zapalenie oskrzeli u dzieci najczęściej wywołują wirusy, rzadziej bakterie. To stan zapalny błony śluzowej oskrzeli, powstały na skutek działania takich wirusów jak: RSV, rhinowirusy, adenowirusy i...

Aktualizacja: 06.10.2012 12:26
Autor: ap
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Jakub Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej?
Kim jest Jakub Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej?

Monika Kuszyńska w 2011 roku wyszła za mąż za Jakuba ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.