porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Nowalijki w diecie dziecka. Czy można je podawać maluchom? Które wybierać?
Nowalijki w diecie dziecka. Czy można je podawać maluchom? Które wybierać? Nowalijki - młode warzywa, które po raz pierwszy pojawiły się ...
Jak chronić głowę dziecka przed upałem?

Czym osłaniać głowę dziecka w czasie upału?

Czym  osłaniać głowę dziecka w czasie upału?
W czasie pobytu na słońcu dziecko powinno mieć nakrycie głowy. Czym osłaniać głowę dziecka, by nie narażać go na przegrzanie? fot.: Photos.com
Powierzchnia głowy zawsze ogrywa ważną rolę wymianie cieplnej i regulacji temperatury ciała. Ma ona szczególne znaczenie u dzieci, zwłaszcza małych, ponieważ stanowi większą cześć niż powierzchnia ciała. Czym osłaniać głowę dziecka, by nie narażać go na przegrzanie?

Wiemy, że w czasie upałów trzeba chronić głowę i kark przed nagrzewaniem, bo nieosłanianie ich może skutkować przegrzaniem organizmu, a w konsekwencji udarem cieplnym. Problem ten może wystąpić także wówczas, gdy nie ma słońca, ale jest duszno, ciepło i wilgotno albo dziecko zapamiętuje się w zabawach fizycznych (biega, skacze, gra w piłkę i robi to przez dłuższy czas bez odpoczynku i uzupełniania płynów). W takich warunkach spada naturalna zdolność organizmu do ochładzania się przez pocenie przez co oddaje on mniej ciepła do otoczenia. Dzieci są szczególne narażone, ponieważ nie mają jeszcze dobrze wykształconego mechanizmu termoregulacji.  

Tyle mechanizmy chemiczne. Czas na mechanizmy psychologiczne. Każda szanująca się mama ma w zapasie kilka (kilkanaście) różnych nakryć głowy dla swojego dziecka. Nie wyjdzie z nim na zewnątrz, jeśli nie nałoży sama lub nie zmusi dziecka do nałożenia czegoś na głowę. I jest to działanie jak najbardziej prawidłowe, ale tylko do czasu. Jakiego? Takiego, w którym dziecko zaczyna protestować, a może to robić nawet kilkumiesięczne niemowlę. I robi tak nie dlatego że jest złośliwe albo ma zamiar „kłócić” się z rodzicielką. Robi tak, ponieważ ono już wie, że ma na głowie nie to, co powinno. Nie ma sensu się upierać przy swoim, wojować z dzieckiem, straszyć, że nie wyjdzie na dwór (nie pójdzie do parku, piaskownicy, na huśtawkę), jeśli nie założy czapki na głowę. Nie ma co szarpać się z maluchem, będąc już na dworze, kiedy ze złością zrywa z głowy to, cośmy mu na nią włożyli. Czas przyjrzeć się tym nielubianym i niechcianym przedmiotom. Czas na zmiany.

Jakie musi być nakrycia głowy?

Nakrycie głowy dla dziecka:

1. MUSI BYĆ PRZEWIEWNE. Nie nadają się więc żadne bawełniane czapki, kapelusze, ponieważ są z grubej bawełny i są za ciężkie. One nadają się wtedy, kiedy chcemy głowę dziecka ochronić przed wiatrem, wieczornym chłodem albo delikatnym deszczem, a nie upałem!

2. MUSI UMOŻLIWIAĆ WYMIANĘ POWIETRZA. Modne bawełniane czapki z wentylacją nie nadają się, ponieważ dziurki, które w założeniu miały umożliwiać wymianą powietrza między głową, a otoczeniem są za małe i jest ich za mało!

3. NIE MOŻE CIASNO PRZYLEGAĆ DO GŁOWY. Po założeniu nakrycia głowy i próbie obrócenia go nie powinien zostać na głowie żaden ślad. Ale uwaga – nakrycie głowy nie może też być za luźne, by nie spadało dziecku na oczy.

4. MUSI MÓC SZYBKO PRZESCHNĄĆ. Jeśli dziecko sporo biega, bawi się na placu zabaw i zauważymy, że jest mu za gorąco, trzeba go poprosić o chwilę odpoczynku w cieniu, a nakrycie głowy zdjąć, powiesić na gałęzi, by przeschło albo się przewiało. Na pewno było mokre.

Co się nie nadaje i co się nadaje?

Do ochrony przed słońcem w upalny czas nie nadają się wszystkie nakrycia głowy (bez względu na nazwę) uszyte z grubej, ciężkiej bawełny, skór, filcu, słomy (te ostatnie chętnie są kupowane na wakacjach, ale nie powinny służyć jako ochrona przed słońcem) albo robione na drutach bądź szydełku ścisłym ściegiem. Przydadzą się w innych, równie trudnych warunkach.

Co kupić? Każde nakrycie głowy, bez względu na nazwę, przez które „świat widać”. Co to znaczy? To znaczy, że jeśli przez nie popatrzymy, to co nieco zobaczymy, a na pewno luźny, delikatny splot nitek. Warunek – nitki muszą być naturalne, czyli: lniane, bawełniane, jedwabne. Jeśli w składzie materiału, z jakiego uszyto nakrycie głowy są włókna sztuczne, nawet 3-5% - dajmy sobie spokój. Nie gotujmy mózgów naszych własnych dzieci. Nie ma takiej potrzeby. Jeśli nie jesteśmy w stanie kupić nakrycia głowy z odpowiedniej tkaniny, wystarczy kupić kawałek tkaniny i fantazyjnie wiązać go na głowie dziecka. Może to być nawet pielucha z tetry. Na szczęście odpowiednie tkaniny kupić łatwiej niż uszyte z nich nakrycia głowy.

Czy zawsze trzeba nakrywać głowę dziecka?

Nie zawsze, do czego bardzo trudno przekonać niektóre mamy i wiele babć. Jeśli dziecko – nawet naprawdę bardzo małe – będzie bawić się i przebywać w cieniu, nie ma potrzeby zakładania mu czegokolwiek na głowę. Nie potrzebują tego nawet noworodki, jeśli temperatura otoczenia ma 20-21°C! Poza tym maluchy z reguły wyprowadzamy śpiące w głębokich wózkach, które dodatkowo chronią je przed powiewem wiatru. 

Nierzadko nasz upór, by dziecko przebywając na zewnątrz zawsze miało coś na głowie, może się obrócić (i obraca się) przeciwko nam. Dziecko, któremu jest za gorąco, a my kategorycznie odmawiamy pozwolenia na zdjęcie czapki, staje się marudne, rozdrażnione, nieposłuszne, płacze, krzyczy, denerwuje się, a przede wszystkim ma mokrą od potu głowę i włosy, czasem też koszulkę. I nie dziwmy się, że nie chce niczego na głowę zakładać, albo reaguje histerycznie widząc czapkę. Nie wytrząsajmy się więc nad nim bez opamiętania, bo samiśmy mu to zafundowali.

 

ZOBACZ TEŻ: OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA. Jak chronić OCZY DZIECKA przed promieniami słonecznymi?


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
JAK ROZWIJAĆ DZIECKO przez zabawę? JAK ROZWIJAĆ DZIECKO przez zabawę?

Dziecko najwięcej informacji i wiedzy czerpie w dzieciństwie bawiąc się. Zrób więc wszystko, aby zabawy, które mu proponujesz były pomysłowe i twórcze, rozwijające wyobraźnię, mowę, orientację w...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:03
Autor: Kadłubek
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nie żyje Alberta Watson. Kim była?
Nie żyje Alberta Watson. Kim była?

Alberta Watson (Faith Susan Alberta Watson) - kanadyjska aktorka urodzona 6 ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.