porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak radzić sobie z napadami złego humoru u dzieci?
Jak radzić sobie z napadami złego humoru u dzieci? Napady złego humoru zdarzają się każdemu z nas. Niektórzy stają ...
Skąd się biorą wady wymowy u dziecka

Dlaczego dziecko się jąka?

Jąkanie to dosyć powszechna wada wymowy u dzieci. Często ustępuje ona sama, ale trzeba dać dziecku wsparcie, by tak się stało. Duże szanse na wyleczenie z jąkania ma odpowiednia terapia – musi być ona jednak przeprowadzona zanim nieprawidłowe wzorce utrwalą się na stałe.

Jąkanie związane jest z rozwojem mowy u dziecka. Ta z kolei wykształca się w miarę poznawania przez dziecko świata. Niekiedy zdarza się, że dziecko szybciej myśli niż pozwalają mu na to jego werbalne umiejętności i stąd już o krok do jąkania.

Czy wiesz, że jąkanie może ustąpić samo?

I tak się bardzo często zdarza. Czasem jąkanie występuje po prostu na pewnym etapie nauki mowy, na którym jest ona jeszcze niedoskonała. W miarę dalszego rozwoju ustępuje samo, na rzecz wyraźnej i prawidłowej mowy. Jeśli więc twoje trzyletnie dziecko ma problemy z płynnym wypowiedzeniem zdania, nie panikuj. Nie staraj się także poprawiać dziecka przy każdej okazji, nie pouczaj, nie krzycz! Jąkanie może wtedy stać się dla dziecka traumą, może się nasilać i zostać utrwalone.

Stres potęguje jąkanie - jak postępować?

Staraj się nie ponaglać zacinającego się dziecka: „no wysłów się wreszcie!”, nie podpowiadaj, co dziecko chciało powiedzieć. Pozwól, by na spokojnie zakończyło wypowiadać daną myśl. Oczywiście stresowych sytuacji nie da się całkowicie wyeliminować i uchronić przed nimi dziecko, nie ma jednak sensu ich dodatkowo mnożyć.

Wizyta u logopedy - kiedy jest konieczna?

Najlepsze efekty osiąga się, jeśli rozpocznie się leczenie przed ukończeniem przez dziecko 7. roku życia. Dziecko jest już na tyle duże, że prawdopodobieństwo samoistnego ustąpienia jąkania zanika. Z drugiej strony, pewne nawyki w mówieniu nie utrwaliły się jeszcze na stałe i można je modyfikować.

Zanim wybierzecie się na pierwszą wizytę do logopedy, staraj się przez parę dni poobserwować dziecko – czy jąkanie występuje u niego tylko w sytuacjach stresowych, z jakim typem jąkania masz do czynienia (czy dziecko powtarza same spółgłoski, sylaby czy całe wyrazy), jaki stosunek ma samo dziecka do jąkania – czy wywołuje to u niego np. stres. Tego typu informacje razem z obserwacją dziecka, pozwolą logopedzie dobrać odpowiednią metodę pracy z dzieckiem i podjąć skuteczne leczenie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
WADY WYMOWY U DZIECKA. Kiedy pójść z dzieckiem do logopedy?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – wtedy, kiedy zastanawiasz się, czy twoja pociecha mówi prawidłowo, bądź gdy zauważysz, że ma problemy z wymową.

WYCHOWANIE DZIECKA. Jak nauczyć dziecko sprzątania pokoju?

Masz już dosyć ciągłego porządkowania po swoim małym bałaganiarzu? Najwyższy czas to zmienić! Jak? Po prostu spraw, by dziecko robiło to samodzielnie. Zastanawiasz się czy to w ogóle możliwe? Tak,...

Witamina D - dlaczego jest tak ważna dla dziecka?

Witamina D jest niezbędna dla rozwoju dzieci, ma kluczowe znaczenie w formowaniu się ich układu kostnego. Jej niedobór jest główną przyczyną krzywicy. Rozwój tej niebezpiecznej choroby objawia się...

Aktualizacja: 18.04.2018 10:56
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bracia Wachowscy, siostry Wachowskie: od Larry'ego i Andy'ego do Lany i Lilly

Drugi z braci Wachowskich, twórców legendarnego "Matrixa", zmienił płeć! Kto ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.