porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakich roślin unikać w pokoju dziecka? Wybierając rośliny do pokoju małego dziecka, unikajmy tych, które kłują ...
Rola siatek centylowych w rozwoju dziecka. Siatki centylowe dla dziewczynek i dla chłopców

Do czego służą siatki centylowe? Jak czytać siatki centylowe?

Siatki centylowe to wartości statystyczne przedstawione w sposób graficzny, czyli jako wykresy. Dzięki nim każdy rodzic może sprawdzić czy jego dziecko ma prawidłowy wzrost, wagę ciała i obwód głowy dziecka, na każdym etapie jego rozwoju.

Do czego służa siatki centylowe?

Siatki centylowe opracowane są osobno dla chłopców i dla dziewczynek. Najczęściej wydrukowane są na ostatnich stronach książeczek zdrowia dziecka. Wykresy te mają zakres od 3. do 97. centyla. Jest to 5 krzywych linii wyznaczających tendencje wzrostowe i wagowe. Dzieci, które w danym wieku osiągają wartość 50-centyla, są średniego wzrostu, natomiast te, które są blisko granicy 97. centyla (lub czasem nawet ponad) to dzieci bardzo wysokie jak na swój wiek. Te pociechy, które oscylują na poziomie 3. i 10. centyla to dzieci niskie.

Jak odczytać centyle z wykresów?

Gdy chcemy na przykład odszukać odpowiedni centyl dla wzrostu dziewczynki w wieku 3 lat i 4 miesięcy. Na poziomej skali znajdujemy odpowiednią prostą dla jej wieku, na pionowej natomiast (po zmierzeniu dziecka) nanosimy odczytany wzrost w centymetrach. Z przecięcia tych dwóch odczytów uzyskamy wynik. I tak na przykład, dziewczynka w tym wieku o wzroście 106 cm nie mieści się w skali, odczyt wskazuje ponad 97. centyl! Nie trzeba się od razu niepokoić. Jeśli kontrole wzrostu oraz wagi dziecka prowadzone są na bieżąco oraz jeśli maluch od urodzenia wykazywał się statystycznie wysokim wzrostem, oznacza to prawidłowy rozwój.

Kiedy odczyty z siatek centylowych mogą zaniepokoić?

Nie wszystkie dzieci jednakowo się rozwijają. Często wzrost, jak i wagę dziedziczą po rodzicach. Jeśli więc pociecha ma wysokich rodziców, to najpewniej jej wzrost będzie plasować się właśnie w górnej części siatki centylowej. To, co rodziców powinno zaniepokoić, a już na pewno zwrócić ich uwagę, to nagłe zmiany i odchylenia od poprzednich odczytów. Jeśli np. waga córki lub syna była odczytywana do tej pory na poziomie 50. lub 75. centyla, a podczas ostatniego ważenia dziecko układała się na centylu 2.5 lub 10. W takiej sytuacji najlepiej udać się do lekarza pediatry, by zbadał malucha.

Jak często kontrolować wzrost i wagę dziecka?

Kontrola wzrostu i wagi ciała dzieci jest uzależniona od ich wieku. W początkowych miesiącach życia powinna być ona dość częsta, chociażby dlatego, że można w ten sposób sprawdzić czy dziecko jest prawidłowo odżywiane i czy dostaje z mlekiem matki, dostateczną ilość składników odżywczych (dobrze się rozwija i przybiera na wadze). Również kontrola obwodu główki w pierwszych miesiącach pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych wad rozwojowych u dziecka. Kilkulatka wystarczy mierzyć i ważyć średnio raz na kilka miesięcy.

Jak ważyć i mierzyć małe dzieci?

W pierwszych miesiącach życia maluchy ważone i mierzone są najpierw przez pielęgniarki w szpitalu, następnie w trakcie kolejnych wizyt kontrolnych – w przychodni. Niemowlęta ważone są na specjalnej wadze. Muszą być rozebrane, nie mogą mieć na sobie pieluszki, która mogłaby zafałszować odczyt. Sam pomiar powinien trwać krótko, by nie narażać dziecka na zbytnie wyziębienie. Mierzenie wzrostu również nie jest łatwe, gdyż polega na ułożeniu dziecka na desce z naniesionymi centymetrami. W przypadku niemowląt, które jeszcze nie prostują nóżek samodzielnie, stosuje się odczyty częściowe, czyli mierzy się malucha od głowy do bioder, od bioder do kolan i dopiero od kolan do stóp. W przypadku dzieci kilkumiesięcznych, prostujących już nóżki, odczyt dokonywany jest od razu w całości – od główki do stóp.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak KWASY OMEGA3 POMAGAJĄ DZIECIOM w nauce, w szkole i przedszkolu?

Dla rodziców najważniejsze jest dobro i zdrowie ich dzieci. Niebagatelny wpływ na zdrowy, prawidłowy rozwój i dobrą kondycję ma zróżnicowana, zbilansowana dieta, która zawiera m.in. kwasy Omega3,...

SIATKI CENTYLOWE - na czym to polega, do czego służą?

Centyle służą do oceny rozwoju fizycznego malucha. Pozwalają ocenić, czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze i ma wzrost odpowiedni dla swojego wieku. Inną siatką ocenia się wzrost dziecka, inną...

Zerówka czy pierwsza klasa? Czy twoje dziecko dojrzało do pójścia do szkoły?

Sześciolatki miały iść obowiązkowo do pierwszej klasy, ale obowiązek ten przesunięto. W tym roku rodzice mają wybór: zerówka (czyli kontynuacja wychowania przedszkolnego) lub pierwsza klasa (dla...

Aktualizacja: 27.09.2011 11:49
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Kukiz: kim jest żona Pawła Kukiza?
Małgorzata Kukiz: kim jest żona Pawła Kukiza?

Paweł Kukiz to jeden z kandydatów, który w maju będzie ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.