porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Owsiki u dziecka - objawy, zasady postępowania. Jak się pozbyć tych pasożytów? Pediatrzy szacują, że w każdej grupie przedszkolnej owsiki ma przynajmniej ...
Czy to dysleksja? Dowiedz się więcej o tej dysfunckji. Jak pomóc dziecku dyslektycznemu?

DYSLEKSJA u dzieci - jak ją rozpoznać? Jakie są sposoby postępowania z dzieckiem dyslektycznym?

Dziecko słabo czyta, robi błędy ortograficzne, koślawo stawia litery? To wcale nie oznacza, że jest mało inteligentne albo leniwe. Może przecież być dyslektykiem. Jak sprawdzić, czy kłopoty z nauką nie wynikają z dysleksji?

O dysleksji ostatnio mówi się coraz więcej. Niektórzy łączą ją ze zbyt długim oglądaniem przez dzieci telewizji, inni winą za tę dolegliwość obarczają gry komputerowe, jeszcze inni zaś – rodziców, którzy nie mają czasu na to, by regularnie czytać dzieciom. Ile prawdy jest w tych twierdzeniach?

Trzy razy „d”

Wbrew powszechnej opinii dysleksja to nie tylko problemy z czytaniem. Tak zwana dysleksja rozwojowa (czyli taka, która przejawia się u dzieci) przybiera postać trzech form. Pierwsza to dysleksja, czyli specyficzne kłopoty z czytaniem. Dziecko nie kojarzy liter z odpowiadającymi im dźwiękami, nie rozróżnia również liter, które są do siebie podobne (na przykład b i d). W efekcie czyta bardzo wolno, opuszcza albo przekręca wyrazy, nie rozumie również czytanego tekstu i ma kłopoty z ćwiczeniami, wymagającymi czytania.

Drugą formą dysleksji rozwojowej jest dysortografia – trudności z przyswojeniem zasad poprawnej pisowni. Dziecko ma kłopot ze stosowaniem się do reguł gramatyki i ortografii, często dodaje do słów dodatkowe litery albo sylaby.

Trzecią formą jest dysgrafia – nieumiejętność opanowania pożądanego poziomu graficznego pisma, kiedy dziecko pisze „jak kura pazurem”.

Mózg pracuje inaczej

Dysleksja nie jest „wynalazkiem” naszych czasów, ani też chorobą cywilizacyjną. Przyczyn dysleksji jest kilka. Badania, przeprowadzone w ciągu kilku ostatnich lat dowodzą, że ta dolegliwość jest efektem uwarunkowań genetycznych. Mogą być dziedziczne, mogą też wynikać ze zmian anatomicznych oraz zmian organicznych w mózgu, które powstały podczas ciąży, porodu o nieprawidłowym przebiegu, a także u wcześniaków.

Słynni dyslektycy

Dyslektykiem był Albert Einstein (genialny fizyk nauczył się czytać dopiero w wieku dziewięciu lat), Thomas Edison (z powodu kłopotów z rozróżnianiem liter w szkole nazywali go osłem), a nawet uznani pisarze – Hans Christian Andersen czy Agata Christie. Na dysleksję cierpią też Salma Hayek czy Tom Cruise.

Problem ten dotyka również wiele polskich dzieci. Ze statystyk wynika, że co dziesiąty uczeń ma problemy z nauką – pisze i czyta gorzej, niż rówieśnicy, wolniej przyswaja nowe wiadomości. Skutki są dla dziecka nieprzyjemne, bo trudności z czytaniem czy pisaniem przekładają się na ogólną samoocenę. Dzieci z dysleksją już od pierwszej klasy zostają w tyle za resztą uczniów, stopniowo są też odrzucani przez kolegów. Pojawiają się zaburzenia emocjonalne – lęk przed szkołą, utrata wiary w siebie. Nie zmniejszą się one wraz z wiekiem, a wręcz przeciwnie – będą się pogłębiać, zwłaszcza, kiedy program nauczania rozszerzy się o dodatkowe przedmioty, jak historia czy geografia.

Im wcześniej, tym lepiej

Z dysleksji się nie wyrasta. Jeśli rodzice nie zareagują w porę, zaległości w nauce będą nie do nadrobienia. Podejrzewasz, że twoje dziecko może być dyslektykiem? Skonsultuj się z nauczycielem. Gdy on również sądzi podobnie, skieruje was do poradni psychologiczno-wychowawczej na specjalistyczne badania (jeśli nie ma jej w waszej miejscowości, specjalistów możesz znaleźć również za pośrednictwem Polskiego Towarzystwa Dysleksji). Do specjalisty warto pójść, jeśli dziecko w wieku wczesnoszkolnym (I-III klasa) ma:

 • kłopoty z rozróżnieniem prawej i lewej strony,
 • jest oburęczne,
 • niechętnie rysuje i niekształtnie pisze,
 • ma kłopoty z czytaniem,
 • przekręca wyrazy,
 • nie jest w stanie opanować gramatyki,
 • ma trudności z zapamiętaniem alfabetu, nazw miesięcy,
 • nie jest w stanie nauczyć się na pamięć wiersza czy tabliczki mnożenia,
 • niechętnie ćwiczy,
 • ma małą sprawność ruchową,
 • myli podobne do siebie litery,
 • robi błędy przepisując teksty,
 • pisząc - przestawia, zamienia albo opuszcza litery,
 • pisze wyrazy, które nie mają sensu
 • ma kłopoty z pisaniem ze słuchu.

To nie wyrok

Jeśli podejrzenia się potwierdzą, i kłopoty z opanowaniem czytania czy pisania to faktycznie dysleksja, konieczna będzie specjalistyczna terapia. Specjaliści – pedagog, psycholog, logopeda – ustalą plan nauczania, który będzie zgodny zarówno z programem szkolnym, jak i indywidualnymi potrzebami dziecka. Twoja pociecha dostanie również zaświadczenie o dysleksji (dzięki czemu np. nie będzie mieć obniżonej oceny za błędy ortograficzne). Dziecko będzie również musiało chodzić na specjalne zajęcia terapii pedagogicznej (reedukację), prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli – terapeutów.

Co możesz zrobić w domu?

Przede wszystkim spróbuj zweryfikować swoje oczekiwania względem postępów w nauce. Siłą rzeczy będą one mniej zadowalające, niż u dzieci, które nie mają podobnych problemów. Nie spodziewaj się więc, że dziecko – nawet siedząc kilka godzin nad zeszytem – napisze proste wypracowanie, czy przeczyta długą czytankę. Możesz również (po uzgodnieniu z nauczycielem albo psychologiem), ćwiczyć z dzieckiem pisanie i czytanie, np, korzystając z opracowanych w tym celu programów komputerowych (np. opracowanych przez PWN). W niektórych przypadkach, po konsultacji z neurologiem, można również zastosować terapię farmakologiczną z pomocą leków, które usprawniają proces zapamiętywania.

Wczesne sygnały ostrzegawcze

Choć rodzicom najbardziej rzucają się w oczy czerwone podkreślenia błędów ortograficznych i brzydkie pismo w zeszycie, dysleksja nie zaczyna się znienacka, lecz daje o sobie znać już we wczesnym dzieciństwie.

Pierwsze jej sygnały widoczne są już w okresie niemowlęcym – np. jednym z objawów jest to, że dziecko nie raczkowało, tylko od razu zaczęło chodzić (nie ćwiczyło w ten sposób ruchów naprzemiennych). U dwu, trzylatków o zagrożeniu dysleksją może świadczyć to, że nie próbują jeść łyżeczką, czy porozumiewają się za pomocą pojedynczych wyrazów, u cztero-pięciolatków - niechęć do zabaw ruchowych, trudności w układaniu puzzli i budowaniu z klocków, wady wymowy, kłopoty z zapinaniem guzików czy sznurowaniem butów, problemy z utrzymaniem równowagi (nauczeniem się jazdy na rowerze, częste przewracanie się, nieumiejętność stania na jednej nodze).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
WADY WYMOWY U DZIECKA. Kiedy pójść z dzieckiem do logopedy?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – wtedy, kiedy zastanawiasz się, czy twoja pociecha mówi prawidłowo, bądź gdy zauważysz, że ma problemy z wymową.

Kto i kiedy może stwierdzić u dziecka dysleksję?

Dysleksją określa się zaburzenie objawiające się trudnościami w czytaniu. Jest ona niezależna od inteligencji oraz warunków środowiskowych.

PRAWA UCZNIÓW Z DYSLEKSJĄ. Jakie "przywileje" daje dziecku stwierdzona dysleksja?

Twoje dziecko ma problemy z nauką pisania i czytania? Podejrzewasz, że jest dyslektykiem? Koniecznie skieruj je na badania. Zaświadczenie o dysleksji bardzo mu się przyda i ułatwi zdawanie egzaminów...

Aktualizacja: 31.10.2011 13:11
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Paweł Domagała ma 31 lat i jest artystą wszechstronnie utalentowanym ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.