porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak złagodzić bolesne ząbkowanie? Pierwsze objawy ząbkowania mogą pojawić się już w 3-4 miesiącu, ...
Jeśli nieprawidłowości są nieznaczne, lekarz może zalecić jedynie częste kładzenie dziecka na brzuszku i szerokie pieluchowanie.

DYSPLAZJA STAWÓW BIODROWYCH. Co to jest i jak dbać o dziecko mające dysplazję?

Dysplazja stawów biodrowych częściej dotyka dziewczynki, dzieci z ciąż mnogich i porodów pośladkowych. Dzieci z tą wadą rodzą się częściej w rodzinach, w których dysplazja bioder już występowała. Wcześnie wykrytą dysplazję bioder leczy się szybciej, a rehabilitacja jest mniej bolesna.

Dysplazja stawów biodrowych może dotyczyć jednego lub obu stawów. Staw nie może wówczas rozwijać się prawidłowo, w dodatku jest zagrożony zwichnięciem, czyli utratą połączenia między panewką a główką kości. Dysplazję bioder zazwyczaj można wykryć podczas rutynowego badania.

Dysplazja stawów biodrowych: diagnoza

W szpitalu, po porodzie, lekarz powinien zbadać stawy biodrowe noworodka w kierunku dysplazji. O kolejne badanie musisz już zadbać sama. Powinno odbyć się po 6. tygodniu życia dziecka, nie później jednak niż w 12. tygodniu.
USG stawów biodrowych powinno być wykonywane u każdego dziecka, ponieważ umożliwia wykrycie nieprawidłowości, których nie ujawnia zwykłe badanie lekarskie. Skierowanie na badanie może wystawić ortopeda (lekarz rodzinny i pediatra w przychodni nie mają takich uprawnień).

Dysplazja stawów biodrowych: co może zrobić rodzic?

Jeśli nieprawidłowości w budowie stawów biodrowych dziecka są nieznaczne, lekarz może zalecić jedynie częste kładzenie dziecka na brzuszku i szerokie pieluchowanie. Świetnie sprawdzają się pieluchy flanelowe, które w przeciwieństwie do tetrowych, nie zwijają się między nóżkami dziecka.
Pilnuj, by zakładane na pieluchę body lub śpiochy nie były za luźne (pielucha będzie się wysuwała), ani zbyt obcisłe (może to być szkodliwe i prowadzić do otarć oraz odparzeń). Jeśli musisz z jakiegoś powodu używać tetry do szerokiego pieluchowania, zakładaj dwie złożone w prostokąt, a trzecią w trójkąt.

Dysplazja bioder: poduszka Frejki, rozwórka Koszli, szelki Pavlika czy szyna?

W przypadku dysplazji lekarz może zalecić dziecku zakładanie specjalnego aparatu, tzw. ortezy (np. poduszka Frejki, rozwórka Koszli, szelki Pavlika lub szyna). Aparat utrzymuje nóżki niemowlęcia w odwiedzeniu i zgięciu, dzięki czemu główka kości udowej znajduje się centralnie w panewce, a staw prawidłowo się kształtuje. Lekarz powinien wystawić wniosek na taki aparat. Niestety, jest on refundowany tylko częściowo. Najpierw trzeba wyłożyć własne pieniądze, a NFZ zwróci później część kosztów.

Pielęgnacja dziecka z aparatem jest trochę utrudniona

Zwykle aparat można zdejmować tylko do zabiegów pielęgnacyjnych, np. kąpieli, przewijania. Dziecko nie może się w nim swobodnie poruszać, bo ogranicza on nieco swobodę ruchów dziecka i poznawanie świata. Warto jednak zacisnąć zęby, stosować konsekwentnie zalecenia lekarza i nie zakładać aparatu „tylko na trochę”. Trzeba to przetrwać, bo dzięki ortezie zwykle po 2–3 miesiącach po dysplazji nie ma śladu i można pożegnać się z aparatem. 

Jeśli wada zostanie szybko wykryta, a rodzice stosują się do zaleceń, dziecko zacznie siadać i chodzić nie później od swoich rówieśników. Zlekceważenie zaleceń lekarza i unikanie leczenia może sprawić, że konieczne będzie leczenie w szpitalu na specjalnym wyciągu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przewinąć niemowlę?

Przewijanie niemowlęcia wydaje się czynnością banalną, ale wielu poczatkujących rodziców ma problem ze zmianą pieluchy dziecku. Trzeba wiedzieć, jak przewijać dziecko, bo nieprawidłowe zmienianie...

Aktualizacja: 15.12.2011 16:09
Autor: ap
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Olga Wasilewska, autorka artykułu o Kamilu Durczoku

Olga Wasilewska to dziennikarka która wstrząsnęła środowiskiem madialnym za sprawą ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.