porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zacząć karmienie butelką? 10 ZASAD KARMIENIA BUTELKĄ Nie możesz karmić piersią? Nie przejmuj się, karmienie butelką może ...
Kiedy dziecko ma gorączkę - wybór termometru zależy od miejsca, w którym chcesz ją mierzyć

GORĄCZKA U DZIECKA. Jak zmierzyć dziecku temperaturę?

Czy dziecko gorączkuje? To pytanie zazwyczaj pada, kiedy zgłaszamy się z maluchem do lekarza. Warto wtedy podać możliwie jak najdokładniejszą informację - jak wysoka jest temperatura, czy występuje stale i czy opada po podaniu środków na gorączkę. To zwykle pomaga w postawieniu właściwej diagnozy.

Gorączka może zwiastować wiele chorób, dlatego tak ważna jest umiejętność rozpoznawania jej u dziecka. Pierwszym odruchem zwykle jest dotknięcie czoła i sprawdzenie czy jest "rozpalone", ale to za mało. Dokładny pomiar za pomocą termometru jest konieczny za każdym razem, kiedy podejrzewasz gorączkę u swojej pociechy.

Gdzie mierzyć temperaturę?

Możliwości masz kilka - temperaturę można mierzyć w ustach, w uchu, pod pachą lub w odbycie. U bardzo małych dzieci najlepszym miejscem do mierzenia temperatury jest odbyt. W pozostałych miejscach pomiar zwykle jest niedokładny, bo możemy nie być w stanie utrzymać termometru odpowiednio długo.

Aby zmierzyć temperaturę w odbycie, najpierw trzeba dokładnie wymyć końcówkę termometru (wodą z mydłem). Następnie położyć malucha na boku, najlepiej na przewijaku, nóżki lekko ugiąć i delikatnie wsunąć końcówkę termometru do odbytu. Warto zabezpieczyć przewijak dodatkowo pieluszką tetrową, bo termometr może sprowokować wypróżnienie.

Rodzaje termometrów

Miejsce mierzenia temperatury decyduje o tym, jakiego termometru powinno się używać. W przypadku małych dzieci, idealnie sprawdza się np. termometr w smoczku - wkładasz go dziecku do buzi, wynik pomiaru wyświetli się po zewnętrznej stronie smoczka.

Do mierzenia temperatury pod pachą i w odbycie, używa się tradycyjnego termometru. Jeśli zależy ci na szybkim zmierzeniu temperatury np. w podróży, możesz użyć tzw. termometru paskowego, który przykłada się do czoła. Niestety nie określa on dokładnie temepratury, a informuje tylko czy gorączka jest czy nie. Aby precyzyjnie określić wysokość temperatury i tak ostatecznie trzeba dokonać dokładniejszego pomiaru.

Na rynku dostępne są także termometry bezdotykowe - wystarczy, że skierujesz go w stronę skroni dziecka... 1 sekunda i pomiar gotowy. Ich wadą na pewno jest cena - kosztują ok. 100-200zł. W przypadku elektronicznych termometrów trzeba często wymieniać baterie - słaba moc może zafałszować wynik pomiaru.

Pamiętaj! 
Prawidłowa temperatura nie zawsze wynosi 36,6 stopni C. Ilość kresek na termometrze uzależniona jest od miejsca, w którym ją mierzymy. 

  • pacha - norma: 36,6 stopni C ; gorączka: od 37,5 stopni C,
  • usta - norma: 36,8 stopni C ; gorączka: od 37,5 stopni C,
  • odbyt - norma: 37,1 stopni C ; gorączka: od 38 stopni C,
  • ucho -  norma: 37,1 stopni C ; gorączka: od 38 stopni C.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Gorączka u dziecka - co robić?

Gorączka to najczęściej reakcja organizmu na łagodną infekcję. Temperatura w granicach 37–38ºC oznacza stan podgorączkowy i nie ma potrzeby jej obniżania. Gorączkę u dziecka trzeba...

Jak radzić sobie z gorączką u dziecka?

Gorączka przytrafia się wszystkim dzieciom w każdym wieku, więc każdy rodzic powinien wiedzieć, jak zachować się w takim przypadku. 

ANGINA U DZIECI. Co warto o niej wiedzieć? ANGINA U DZIECI. Co warto o niej wiedzieć?

Angina to choroba zakaźna, wywoływana przez bakterie, przenosząca się drogą kropelkową. Dziecko ma wysoką gorączkę, odczuwa ból gardła, a migdałki są wyraźnie zaczerwienione i pojawia się na nich...

Aktualizacja: 29.11.2011 11:37
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bobbi Kristina Brown, córka Whitney Houston - co o niej wiemy?
Bobbi Kristina Brown, córka Whitney Houston - co o niej wiemy?

Bobbi Kristina 31 stycznia 2015 roku trafiła do szpitala, po ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.