porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak ubierać noworodka i niemowlaka w nocy? Czym przykrywać dziecko? Mroźne zimowe noce mogą dosłownie spędzać sen z powiek młodych ...
Bierki – świetny sposób na spędzenie czasu wolnego

GRY TOWARZYSKIE. Jak grać w bierki?

Bierki – kto z nas nie pamięta jednej z najprostszych, a jednocześnie dostarczających najwięcej radości zabawy? Bierki to nie tylko wspomnienie z dzieciństwa, ale również świetny sposób na spędzenie czasu wolnego i emocjonująca gra towarzyska. Również dzisiaj, kiedy wybór gier może przyprawić o zawrót głowy.

Gra w bierki rozwija zmysł koncentracji, ćwiczy cierpliwość i silną wolę, dlatego warto zainteresować nią dzieci, chociażby po to, by spędziły czas wolny z daleka od telewizora. Reguły są bardzo proste. Gra polega na zbieraniu pojedyńczych plastikowych patyczków z rozrzuconego wcześniej (potrzebne jest do tego twarde podłoże) stosu.

Podstawowa zasada utrudniająca zadanie to fakt, że w żadnym wypadku nie można przy tym poruszyć pozostałych patyczków. Cel gry to zdobycie jak największej liczby punktów, które przyznawane są w zależności od rodzaju zdobytego patyczka. Te bowiem z reguły dzielą się na następujące (w niektórych zestawach liczby poszczególnych patyczków lub punktacja mogą się trochę różnić):

  • 2 trójzęby, każdy po 25 punktów
  • 3 harpuny, każdy po 15 punktów
  • 3 wiosła, każdy po 10 punktów
  • 3 bosaki, każdy po 5 punktów
  • 24 oszczepy, każdy po 1 punkt

Do wyciągania ze stosu kolejnych patyczków można używać tych, które już się zdobyło (podważać, przesuwać, cały czas pamiętając, by jedynym poruszanym elementem w stosie był ten patyczek, który zawodnik chce wyciągnąć).

Do gry można również użyć bierek drewnianych, które nie mają zakończeń typu trójząb czy bosak. Wszystkie wyglądają jak oszczepy, w związku z tym liczba punktów zależy od koloru patyczka.
Bierki naprawdę sprawdzają się jako gra towarzyska, warto zatem znów poczuć się jak dziecko i razem z rodziną lub znajomymi oddać się emocjonującej rozgrywce.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 26.02.2012 07:48
Autor: MarTom
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Ananicz. Kim jest ranny w Pakistanie ambasador RP?
Andrzej Ananicz. Kim jest ranny w Pakistanie ambasador RP?

Andrzej Ananicz urodził się ur.21 marca 1951 r. Ma ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.