-
zobacz więcej
HIGIENA JAMY USTNEJ. Jak dbać o zęby niemowlaka?
Stomatolodzy są zgodni: im więcej uwagi rodzice poświęcają prawidłowej higienie jamy ustnej dziecka, i im wcześniej zaczną to robić, tym większa szansa na to, że w przyszłości uda się uniknąć próchnicy.
Czy wiesz, że trzeba myc dziąsła zanim zacznie się ząbkowanie ?
Wielu rodziców zaczyna myć maluszkowi dziąsła dopiero, gdy zaczyna się ząbkowanie, a więc około piątego, szóstego miesiąca życia. To błąd – niemowlę jest wtedy rozdrażnione i źle przyjmuje wszelkie nowości. Ten prosty zabieg może mu się więc zacząć kojarzyć z bólem i prawdopodobnie będzie przeciwko niemu protestować. Toaletę jamy ustnej maleństwa najlepiej zacząć w kilka dni po urodzeniu dziecka. Usuwanie resztek mleka z dziąseł zapobiega namnażaniu się bakterii i rozwojowi stanów zapalnych dziąseł, ale można go również potraktować jako jeden z elementów zapobiegania pleśniawkom. Zabieg ten, powtarzany regularnie dwa razy dziennie, stanie się dla dziecka tak samo oczywistym elementem dnia, jak kąpiel czy drzemka. Nie jest trudny: umyj ręce, nasącz zwykły jałowy gazik wodą (przegotowaną i ostudzoną do temperatury pokojowej), a potem owiń nim palec i bardzo delikatnie przetrzyj język, policzki i dziąsła malca, zarówno od strony warg, jak i języka (kolejność i kierunek ruchu nie mają znaczenia). Uwaga: nie mocz wacika w roztworze rumianku, nawet jeśli robi tak któraś z twoich koleżanek. Niegdyś była to bardzo popularna metoda, ale obecnie coraz więcej dzieci ma uczulenie na rumianek, nie warto więc ryzykować.
Jaka powinna być pierwsza szczoteczka i pasta?
Gdy maluszek zacznie się ślinić i wkładać do buzi rączki oraz wszystko, co znajduje się w ich zasięgu, to znak, że zaczęło się ząbkowanie. Zamiast wacika na palec lepiej zakładać teraz silikonową szczoteczkę. Ją również trzeba zmoczyć w letniej wodzie i delikatnie przecierać nią dziąsła (wraz z wyżynającym się ząbkiem) kilka razy dziennie. Taka szczoteczka nieco złagodzi swędzenie dziąseł, przyzwyczai maluszka do normalnej szczoteczki, i ochroni twój palec przed bolesnym ugryzieniem ostrych mleczaków. Można też stosować szczoteczkę, która po jednej stronie ma włosie, po drugiej zaś gumowe, masujące dziąsła wypustki.
Gdy w buzi pojawi się już pierwszy ząbek, to znak, że czas kupić niemowlęciu pierwszą pastę do zębów. Powinna być to pasta dostosowana do wieku dziecka (w aptekach można już kupić pasty dla niemowląt). Na szczoteczkę nakładamy jej niewiele – wystarczy porcja wielkości ziarenka zielonego groszku. Resztki pasty usuwamy z buzi wilgotną chusteczką (nie higieniczną!).
Czy ważny jest kierunek szczotkowania zębów?
Na pierwszą „prawdziwą” szczoteczkę – taką z włosiem i bez gumowych wypustek – przychodzi czas, kiedy maluszek ma już kilka ząbków, i je już nie tylko samo mleko. Szczoteczki do zębów dla niemowląt są bardzo małe i mają bardzo miękkie włosie, dzięki czemu szczotkowanie ząbków nie jest przykre ani bolesne. Trzeba je stosować zwłaszcza, jeśli dziecko ma już boczne ząbki, bo tylko z ich pomocą będziesz mogła dokładnie wyczyścić bruzdy i szczeliny z resztek zalegającego w nich jedzenia. Najwygodniejsze są szczoteczki z długą rączką, bo łatwiej nimi manewrować w buzi malca. Jak używać szczoteczki? Podczas mycia ząbków istotny jest kierunek mycia ząbków. Stomatolodzy zalecają, by szczoteczką najpierw poruszać tam i z powrotem po brzegach siecznych i powierzchniach żucia, a następnie wyczyścić zęby po obu stronach. Mycie zawsze zaczynamy od zęba znajdującego się najdalej z tyłu i stopniowo przechodząc do tych, które znajdują się bliżej.
Próchnicę miewają nawet te maluchy, którym dopiero co wyrżnęły się pierwsze ząbki. Jak jej skutecznie zapobiec?
Zadaniem rodziców jest nauczyć dziecko higieny jamy ustnej. Regularne czyszcznie ząbków zapewni im zdrowie, a w maluchu wyrobi nawyk codziennego mycia zębów. Od czego zacząć i kiedy?
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?
![Beata Szydło: rodzina [mąż, dzieci]](http://cdn23.mowimyjak.smcloud.net/s/photos/t/34642/beata-szydlo-rodzina-maz-dzieci_771739.jpg)
Polityczną karierę Beata Szydło zawdzięcza sobie, rodzinie, która ją wspiera ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat