porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Fizjologiczne odruchy u noworodka - wszystko co powinnaś wiedzieć o rozwoju dziecka Pierwsze badanie noworodka odbywa się w sali porodowej, badane są odruchy noworodka. Zaraz ...
Ząbki dziecka białe jak śnieg białe

HIGIENA JAMY USTNEJ. Jak dbać o zęby niemowlaka?

Nim niemowlę nauczy się samo myć zęby, minie jeszcze kilka lat. Do tego czasu ten obowiązek spoczywa na rodzicach. W jaki sposób prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej malutkiego dziecka?

Stomatolodzy są zgodni: im więcej uwagi rodzice poświęcają prawidłowej higienie jamy ustnej dziecka, i im wcześniej zaczną to robić, tym większa szansa na to, że w przyszłości uda się uniknąć próchnicy.

Czy wiesz, że trzeba myc dziąsła zanim zacznie się ząbkowanie ?

Wielu rodziców zaczyna myć maluszkowi dziąsła dopiero, gdy zaczyna się ząbkowanie, a więc około piątego, szóstego miesiąca życia. To błąd – niemowlę jest wtedy rozdrażnione i źle przyjmuje wszelkie nowości. Ten prosty zabieg może mu się więc zacząć kojarzyć z bólem i  prawdopodobnie będzie przeciwko niemu protestować. Toaletę jamy ustnej maleństwa najlepiej zacząć w kilka dni po urodzeniu dziecka. Usuwanie resztek mleka z dziąseł zapobiega namnażaniu się bakterii i rozwojowi stanów zapalnych dziąseł, ale można go również potraktować jako jeden z elementów zapobiegania pleśniawkom. Zabieg ten, powtarzany regularnie dwa razy dziennie, stanie się dla dziecka tak samo oczywistym elementem dnia, jak kąpiel czy drzemka. Nie jest trudny: umyj ręce, nasącz zwykły jałowy gazik wodą (przegotowaną i ostudzoną do temperatury pokojowej), a potem owiń nim palec i bardzo delikatnie przetrzyj język, policzki i dziąsła malca, zarówno od strony warg, jak i języka (kolejność i kierunek ruchu nie mają znaczenia). Uwaga: nie mocz wacika w roztworze rumianku, nawet jeśli robi tak któraś z twoich koleżanek. Niegdyś była to bardzo popularna metoda, ale obecnie coraz więcej dzieci ma uczulenie na rumianek, nie warto więc ryzykować.

Jaka powinna być pierwsza szczoteczka i pasta?

Gdy maluszek zacznie się ślinić i wkładać do buzi rączki oraz wszystko, co znajduje się w ich zasięgu, to znak, że zaczęło się ząbkowanie. Zamiast wacika na palec lepiej zakładać teraz silikonową szczoteczkę. Ją również trzeba zmoczyć w letniej wodzie i delikatnie przecierać nią dziąsła (wraz z wyżynającym się ząbkiem) kilka razy dziennie. Taka szczoteczka nieco złagodzi swędzenie dziąseł, przyzwyczai maluszka do normalnej szczoteczki, i ochroni twój palec przed bolesnym ugryzieniem ostrych mleczaków. Można też stosować szczoteczkę, która po jednej stronie ma włosie, po drugiej zaś gumowe, masujące dziąsła wypustki.
Gdy w buzi pojawi się już pierwszy ząbek, to znak, że czas kupić niemowlęciu pierwszą pastę do zębów. Powinna być to pasta dostosowana do wieku dziecka (w aptekach można już kupić pasty dla niemowląt). Na szczoteczkę nakładamy jej niewiele – wystarczy porcja wielkości ziarenka zielonego groszku. Resztki pasty usuwamy z buzi wilgotną chusteczką (nie higieniczną!).  

Czy ważny jest kierunek szczotkowania zębów?

Na pierwszą „prawdziwą” szczoteczkę – taką z włosiem i bez gumowych wypustek – przychodzi czas, kiedy maluszek ma już kilka ząbków, i je już nie tylko samo mleko. Szczoteczki do zębów dla niemowląt są bardzo małe i mają bardzo miękkie włosie, dzięki czemu szczotkowanie ząbków nie jest przykre ani bolesne. Trzeba je stosować zwłaszcza, jeśli dziecko ma już boczne ząbki, bo tylko z ich pomocą będziesz mogła dokładnie wyczyścić bruzdy i szczeliny z resztek zalegającego w nich jedzenia. Najwygodniejsze są szczoteczki z długą rączką, bo łatwiej nimi manewrować w buzi malca. Jak używać szczoteczki? Podczas mycia ząbków istotny jest kierunek mycia ząbków. Stomatolodzy zalecają, by szczoteczką najpierw poruszać tam i z powrotem po brzegach siecznych i powierzchniach żucia, a następnie wyczyścić zęby po obu stronach. Mycie zawsze zaczynamy od zęba znajdującego się najdalej z tyłu i stopniowo przechodząc do tych, które znajdują się bliżej.  

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zapobiec próchnicy butelkowej u dziecka? Jak dbać o zęby malucha?

Próchnicę miewają nawet te maluchy, którym dopiero co wyrżnęły się pierwsze ząbki. Jak jej skutecznie zapobiec?

Jak dbać o pierwsze ząbki dziecka?

Zadaniem rodziców jest nauczyć dziecko higieny jamy ustnej. Regularne czyszcznie ząbków zapewni im zdrowie, a w maluchu wyrobi nawyk codziennego mycia zębów. Od czego zacząć i kiedy?

Aktualizacja: 17.04.2018 15:02
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Beata Szydło: rodzina [mąż, dzieci]
Beata Szydło: rodzina [mąż, dzieci]

Polityczną karierę Beata Szydło zawdzięcza sobie, rodzinie, która ją wspiera ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.