porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
BECIKOWE. Co wiesz o becikowym? Jakie są zasady becikowego? W 2012 roku zapowiadane są zmiany ...
Czy chusta jest lepsza od nosidełka?

Jak i w czym nosić noworodka? Chusta czy nosidełko?

Wiele młodych mam boi się, że gdy będą często nosić dziecko na rękach, to maluch się przywyczai i nie będą mogły robić już nic innego. Tymczasem nie ma nic złego w noszeniu dziecka, również noworodek potrzebuje bliskości. Właściwe pytanie nie brzmi więc „czy nosić?”, ale „jak nosić i w czym?". Czy chusta jest lepsza od nosidełka?  

Chusta zawsze modna

Od kilku sezonów obserwujemy renesans chust. Moda na nie rozpoczęła się wraz z modą na ekomacierzyństwo. Ich zwolennicy powołują się na doświadczenia plemion pierwotnych, gdzie matki noszą w chustach dzieci od dnia ich narodzin.

Jednak nie trzeba być eko-mamą, aby nosić dziecko w chuście. Coraz częściej w centrach handlowych można spotkać młode mamy obwiązane chustami, z których wystają główki niemowląt. Zanim jednak włożymy do niej dziecko, warto wiedzieć o chustach kilka rzeczy.

Od kiedy chusta?

Zwolennicy chust przekonują, że można w nich nosić dziecko już od pierwszego dnia życia. Warunek jest jeden: trzeba wiedzieć, jak prawidłowo układać w niej dziecko. Można się tego nauczyć na specjalnych kursach.

Jednak wśród ortopedów i fizjoterapeutów opinie na ten temat są podzielone. Zdaniem części z nich, noworodek nie powinien być noszony w chuście (ani w nosidełku) dopóki sam nie będzie trzymał główki,  bo może przybierać nieprawidłową pozycję.

Dla kogo chusta, a dla kogo nie?

Nawet zwolennicy chust przyznają, że choć  - ich zdaniem – można nosić dziecko w chuście od dnia narodzin, to nie każdy maluch może być noszony w ten sposób. W chuście można nosić tylko dziecko zdrowe albo z niewielkimi zaburzeniami napięcia mięśniowego. Zarówno dzieci z obniżonym, jak i podwyższonym napięciem mięśniowym nie powinny być wkładane do chusty, bo nie są w stanie utrzymać prawidłowej pozycji.

Do chusty nie powinny być również wkładane dzieci z dyzplazją stawu biodrowego, które muszą mieć rozwarte nóżki, oraz dzieci z refluksem (treść żołądka dostaje się do przełyku), które mogą się zachłysnąć.

Jak długo można nosić dziecko w chuście?

Optymalnie można nosić dziecko w chuście przez dwie-trzy godziny dziennie. Nie należy nosić dziecka w chuście przez cały dzień, bo maluch nie będzie mógł zdobywać nowych doświadczeń ruchowych. Należy pamiętać również, że będąc w chuście dziecko widzi tylko klatkę piersiową mamy, nie może obserwować otoczenia. Już dla trzymiesięcznego szkraba może to być zdecydowanie za mało.

Chusta jest dobrym rozwiązaniem, gdy musimy np. wyjść na chwilę do sklepu, a nie mamy z kim zostawić dziecka albo gdy wybieramy się na większe (i dłuższe) zakupy, a nie chcemy rozstawać się z dzieckiem ze względu na karmienie piersią.

Rodzaje chust

W sklepach jest wiele rodzajów chust. Najbardziej klasyczna to długo kawał materiału, którym obwiązujemy siebie i dziecko. Prawidłowego wiązania takiej chusty i układania w niej dziecka w różnych pozycjach można nauczyć się na specjalnych kursach.

Na rynku są również chusty, które nie wymagają uczenia się noszenia w nich dziecka. Ich producenci zalecają jedynie obejrzenie kilkumimutowych filmików szkoleniowych. Takie chusty uszyte są z mocnego materiału, mogą posiadać klamry, paski, szelki, zapięcia itd., które znacznie upraszczają wkładanie. Jednak taka chusta obciąża przede wszystkim jedno ramię (zresztą przypomina nieco torbę). Niektóre z nich mają specjalne wycięcia na paski od nosidełka, więc nie trzeba wyjmować dziecka z chusty, aby włożyć je do fotelika.

Ile kosztuje chusta?

W zależności od producenta i modelu ceny chust zaczynają się od około 100 zł. Ale najczęściej chusta to wydatek ok. 200 zł. Warto szukać promocji albo kupić chustę używaną, np. na Allegro.

Gdzie nauczyć się wiązania chusty?

W wielu miastach Polski istnieją Kluby Kangura, które zrzeszają zwolenników chust. Kluby organizują warsztaty wiązania chust i inne zajęcia związane z tematyką świadomego rodzicielstwa. 

Zalety chusty

 • dzieckom przyjmuje w niej naturalną, embrionalną pozycję,
 • dziecko może być zawsze blisko mamy,
 • można bez skrępowania karmić w niej piersią,
 • jest łatwa do utrzymania w czystości,
 • zajmuje mało miejsca.

Wady chusty

 • ogranicza dziecku zdobywanie nowych doświadczeń ruchowych,
 • ogranicza dziecku poznawanie otoczenia, bo maluch widzi tylko mamę,
 • trzeba nauczyć się prawidłowego wiązania i używania chusty.

Nosidełko

Nosidełko to idealne rozwiązanie dla... rodzica. Łatwo się je zakłada, jest wygodne. Często przypomina plecak ze stelażem. Dla dziecka nosidełko wcale już nie musi być takie dobre.

Dla kogo nosidełko?

Nosidełko może być dobrym rozwiązaniem dla starszych dzieci. Nie należy w nich nosić noworodków (co najmniej do czwartego miesiąca życia). W nosidełku dziecko przebywa w nienaturalnej dla niego pionowej pozycji, nie można więc wkładać do nosidełek maluchów, które nie trzymają pewnie główki w pozycji pionowej. Z kolei do nosidełek z pozycją siedzącą można włożyć dziecko dopiero, gdy samo pewnie potrafi siedzieć.

Warto pamiętać, że w każdym przypadku nosidełko obciąża kręgosłup dziecka i zmusza go do wytężonej pracy. Dlatego lepiej nie nosić malucha w nosidełku przez dłuższy czas.

Ile kosztuje nosidełko?

W zależności od producenta i modelu ceny nosidełek (podobnie jak chust) zaczynają się od ok. 100 zł. Ponad dwa razy więcej zapłacimy za nosidełko turystyczne, przystosowane do pieszych wędrówek. Często są one wyposażone w daszek od słońca i osłonę przeciwdeszczową.

Zalety nosidełka

 • jest wygodne dla rodzica,
 • łatwo się zakłada.

Wady nosidełka

 • obciąża kręgosłup dziecka,
 • można w nich nosić tylko dzieci starsze, które potrafią trzymać główkę i siedzieć (co najmniej po czwartym miesiącu życia).
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
CESARSKIE CIĘCIE a laktacja. Czy można KARMIĆ PIERSIĄ po cesarce? Co robić, by się to udało?

Oczywiście, że po cesarskim cięciu można karmić piersią! Wiele kobiet tak robi. Na początku może być im nieco trudniej, ale trudności te można z powodzeniem pokonać.

MONITOR ODDECHU jak działa. ELEKTRONICZNA NIANIA na co zwracać uwagę podczas zakupów? MONITOR ODDECHU jak działa. ELEKTRONICZNA NIANIA na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Dzięki monitorowi oddechu noc minie spokojnie nawet tym rodzicom, którzy ciągle nasłuchują, czy malec oddycha. Gadżety, które ułatwią opiekę nad niemowlakiem?

Jak umyć dziecku głowę, żeby nie płakało? Skuteczne metody kąpieli Jak umyć dziecku głowę, żeby nie płakało? Skuteczne metody kąpieli

Mycie głowy dziecka to dla wielu rodziców wielkie wyzwanie. Stosują oni różne metody, by tylko dziecko jak najmniej płakało. Często, zwykle nieświadomie, jeszcze bardziej zaogniają sytuację. A...

Aktualizacja: 02.05.2012 04:00
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Borys Budka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Borys Budka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Kim jest Borys Budka, który ma zastąpić Cezarego Grabarczyka w ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.