porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Pokoik niemowlaka - co powinno się w nim znaleźć?
Pokoik niemowlaka - co powinno się w nim znaleźć? Gdy na świat przychodzi dziecko, zmienia się wszystko – mieszkanie ...
Aby zachęcić dziecko do nauki, warto przedstawić mu sens korzystania z zegarka - po co liczymy czas.

Jak nauczyć dziecko ODCZYTYWANIA GODZINY na zegarku wskazówkowym?

Jak nauczyć dziecko ODCZYTYWANIA GODZINY na zegarku wskazówkowym?
Im młodsze dziecko, tym zegar powinien być bardziej wyrazisty. fot.: Photos.com
Dla nas, dorosłych obsługa zegara wskazówkowego jest rzeczą naturalną. Dziecko musi się wszystkiego nauczyć. Jak i kiedy zacząć naukę odczytywania godziny na zegarku wskazówkowym, by przyniosła najlepsze rezultaty? Oto nasze porady.

Nauka korzystania z zegara to jedna z trudniejszych umiejętności, które zdobywamy w wieku dziecięcym. Zdarza się, że nawet 10-letnie dzieci nie potrafią jeszcze swobodnie korzystać z zegara. Mimo, że jest to w obowiązkowym programie szkolnym. 

Kiedy zacząć naukę korzystania z zegara?

Na pewno wtedy, kiedy dziecko ma już jakieś pojęcie o cyfrach i liczbach. Na początek wybierajmy zegary, na których tarczach są symbole arabskie, nie rzymskie, ani nie kreseczki lub kropeczki. Ważna jest też długość wskazówki i jej odległość od cyfry wskazującej godzinę. Zdarza się, że dziecko nie może jej odczytać, bo nie ma pewności, na co pokazuje wskazówka, a nie dlatego, że nie zna danej cyfry lub liczby.

Jak uczyć dziecko korzystania z zegara?

Zacznijmy od pełnych godzin – mała na godzinie, duża na 12. Potem stopniowo wprowadzajmy "po" i tak do "wpół do". Najlepiej zacząć trening na jednej godzinie, a potem wprowadzać kolejne. Najtrudniej będzie opanować „za”. Tu w grę wchodzi odejmowanie. 16:45 to „za piętnaście siedemnasta” – odjąć trzeba nie tylko od 60, ale i podać godzinę następną. To wymaga zastanowienia i zwykle chwilę dłużej trwa. Zamiast się denerwować, okażmy dziecku cierpliwość (nie podpowiadajmy!). Jeżeli dziecku sprawia to dużą trudność, można przedłużyć nieco etap „po” – "czterdzieści pięć po szesnastej". W końcu samo odczytywanie jest ważniejsze od formy przekazu.

Zegar do nauki – kup albo zrób sam

Im młodsze dziecko, tym zegar powinien być bardziej wyrazisty. Te dziecięce zwykle są bardzo kolorowe, ale nie zawsze nauka na nich przyniesie oczekiwane rezultaty. Choć dziecku łatwiej jest zapamiętać, że godzina ósma to ta, gdzie myszka miki ma rękę (np. na tarczy zegara), ale później bez ulubionego bohatera może sobie nie poradzić. W sklepach jest ogromny wybór zegarów do nauki – z kolorowymi wskazówkami, podzielonymi tarczami itd. Istnieją także gry multimedialne do nauki odczytywania godziny. Zegar do nauki możemy też zrobić sami. Potrzebny będzie do tego kawałek sztywnego kartonu, nożyczki, flamastry, pinezka i korek np. od wina.

Czas nie jest pojęciem abstrakcyjnym

Nauka obsługi zegara to trudna umiejętność. Aby zachęcić dziecko do nauki, warto przedstawić mu sens korzystania z zegarka - po co liczymy czas. Własnoręcznie wykonane zegary do nauki są o tyle lepsze, że można je dowolnie modyfikować. Można zrobić go w dużym rozmiarze, z ruchomymi wskazówkami. Potem dowolnie można wstawiać określone symbole tak, by godziny kojarzyły się z konkretnym wydarzeniem np. o 13 obiadek (symbol talerzyka), o 19 bajka (symbol książeczki), o 20 idziemy spać (małe łóżeczko).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 11.07.2014 15:02
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Duda: żona Agata, córka Kinga - co o nich wiemy?
Andrzej Duda: żona Agata, córka Kinga - co o nich wiemy?

Andrzej Duda zdobył najwięcej głosów w I turze wyborów prezydenckich ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.